Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualności„GRAFIKA” Janiny Kraupe Świderskiej

„GRAFIKA” Janiny Kraupe Świderskiej

Urodzona w 1921 roku, uprawia grafikę, rysunek, malarstwo (sztalugowe i monumentalne – polichromie ścienne). Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1980 uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 również profesora zwyczajnego. W latach 1942-1943, Janina Kraupe uczestniczyła w działaniach konspiracyjnego teatru Tadeusza Kantora.

Od roku 1958 jest członkiem Grupy Krakowskiej. Prace artystki znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych, polskich i zagranicznych, m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Galerii Uffizi we Florencji, Albertinie w Wiedniu. Były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz ponad dwustu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, w tym w ponad stu międzynarodowych reprezentacyjnych wystawach sztuki polskiej w krajach Europy, Ameryki, Azji i Afryki.
Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki (Galeria Kreski), zaprezentowane zostaną 22 grafiki autorstwa Janiny Kraupe-Świderskiej obejmujące lata 1953-1969. Prace pochodzą z prywatnej kolekcji Elżbiety i Mariana Biesiadów .We wstępie do katalogu wystawy, Andrzej Matynia jeden z najbardziej znanych polskich krytyków sztuki napisał: „W monotypiach z lat pięćdziesiątych artystka odwołuje się do efektów malarskich . Mamy wprawdzie wyraźne obrysy przedmiotów i postaci , dekoracyjne linie faliste i promieniste kreski, ale już wybór monotypii, jako techniki przekazu, wskazuje na malarskie preferencje. W Koncercie fortepianowym Liszta pojawią się tajemnicze znaki, delikatne kreski przypominające chińską kaligrafię. W późniejszych barwnych linorytach zaczną pojawiać się coraz częściej, a kolor zdominuje linię i kreskę. Znakomita Irena Jakimowicz pisała o tych linorytach, że ich intensywna barwność stanowi sugestywne tło linearnych kompozycji, że są graficznym ekwiwalentem zdyscyplinowanej, ale pełnej wewnętrznych napięć harmonii tonów i rytmów klasycznej muzyki. Linoryty Krupe- Świderskiej wieńczą drogę, którą przeszło malarstwo, a wraz z nim rysunek i grafika (…)”

Wystawa trwa od 10.03.2011 do 17.04.2011 r.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

11_DSC_4025 10_DSC_4020 09_DSC_4014 06_DSC_4006 06_DSC_4006 08_DSC_3997

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl