Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościJesień w Starym Kinie

Jesień w Starym Kinie

25 września o godz. 17.30, w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych, związanych z setną rocznicą obrony Płocka i z wojną polsko-bolszewicką, zapraszamy na bezpłatną prezentację filmu „Sztandar wolności” z 1935 r. w reż. Ryszarda Ordyńskiego. Cyfrowo zrekonstruowany dokument przedstawia walkę o niepodległość Polski w latach 1905–1920. Głównym bohaterem jest Józef Piłsudski, a film, zrealizowany w 1935 roku, na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka, jest podsumowaniem jego dokonań. Przed projekcją, filmograf Michał Pieńkowski wprowadzi widzów w temat danego tytułu, przybliży życie codzienne Polaków w Dwudziestoleciu Międzywojennym w kontekście prezentowanego filmu. Projekt zorganizowany we współpracy z Filmoteką Narodową. W związku z sytuacją epidemiczną, spotkanie prowadzone będzie z zachowaniem wszelkich zaleceń sanitarnych. Obowiązują zgłoszenia i limit uczestników, decyduje kolejność zapisów, tel.: 24 366 43 23 lub 24 366 43 20. Regulamin zwiedzania i Oświadczenie o stanie zdrowia są dostępne na naszej stronie internetowej.

Michał Pieńkowski w Filmotece Narodowej opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy, a także bierze udział w rekonstrukcji cyfrowej przedwojennych filmów fabularnych. Naukowo zajmuje się historią polskiej fonografii. Prowadzi wykłady, prelekcje i spotkania poświęcone przedwojennemu kinu polskiemu. Interesuje się wszystkim, co jest związane z polskim show-biznesem lat międzywojennych: kabaretem, fonografią, kinematografią i radiem. Jest konsultantem filmów i książek z tych dziedzin.

„Sztandar wolności” to trwający 83 minuty dokument z 1935 r., wyreżyserowany przez Ryszarda Ordyńskiego. Cyfrowo zrekonstruowany film przedstawia walkę o niepodległość Polski w latach 1905–1920. Obserwujemy w nim najważniejsze postaci tego okresu, m.in. Ignacego Mościckiego, Józefa Hallera, Jędrzeja Moraczewskiego, Ignacego Jana Paderewskiego czy Edwarda Rydza-Śmigłego. Jednak głównym bohaterem jest Józef Piłsudski, a zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka dokument to podsumowanie jego dokonań. Obraz Ordyńskiego ma podwójną wartość historyczną: prezentuje historię Rzeczpospolitej, posiłkując się archiwalnymi materiałami filmowymi, fotografiami i wycinkami gazet, a zarazem ukazuje dyskurs, jakim posługiwano się w odniesieniu do tych wydarzeń w latach 30. XX wieku. Jak czytamy w prologu dzieła: „Prawdziwe zdarzenia, nieczem nieupiększone, mówić będą o niesłuchanych trudach, które wiodły poprzez najstraszniejsze męki do Niepodległości i do utrwalenia potęgi Państwa Polskiego.(…) Okres to długi, okres wstrząsający grozą i olśniewający poezją rycerską. Cel walki zawsze był ten sam, poczet ludzi ten sam, zmniejszony jedynie o liczne mogiły żołnierskie. A na przedzie zawsze ten sam człowiek w szarym mundurze, o brwiach zmarszczonych wielką troską, o orlich oczach w daleką przyszłość zapatrzonych”.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl