Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościObrazkowy świat Franciszki

Obrazkowy świat Franciszki

W Płockiej Galerii Sztuki w sobotę 19 października o godzinie 18, wernisażem wystawy Franciszki Themerson „Ludzie i Kreski, rysunki z lat 50. i 60. XX wieku” zostanie uroczyście rozpoczęty Festiwal Themersonów. Wernisaż uświetnią „dźwięki i znaki”, czyli koncert Płock Percussion Duo Adama Mieczykowskiego i Michała Zawadzkiego. Wystawę w Galerii Kreski będzie można oglądać do końca października.
„Ludzie i Kreski” to 25 rysunków Franciszki Themerson, które narysowała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Prace pochodzą z cykli: Nowa architektura (koniec lat 50.) i Ślady życia (początek lat 60.). Tworząc je, Franciszka Themerson używała różnych technik. Obok grubej kreski pojawia się rysowana cienkim piórkiem czy długopisem. Powstają prace, które rozbrajają prostotą i oszczędnością środków. – Znalazłam wreszcie wizualny język, którego szukałam, by móc poznawać i przekazywać rzeczywistość, tak jak jej doświadczałam. Język bi-abstrakcyjny. Jak już wspomniałam – nie wymyśliłam go, ale go wymalowałam. A teraz pozwalam mu się rozwijać w zgodzie z jego własnymi prawami – mówiła o swoich pracach Franciszka Themerson.

Nick Wadley o prezentowanych w Płockiej Galerii Sztuki „Ludziach i Kreskach” napisał: Jest to dziwny świat obrazkowy, pozbawiony powagi i logiki świata rzeczywistego, a jednocześnie nacechowany silnym poczuciem prawdziwego dramatu istnienia. W miarę, jak język rysunków Franciszki dojrzewał, coraz bardziej zbliżały się do siebie ślady ludzi i otoczenia, aż w końcu przeobraziły się w improwizacje kresek na kształt pisma rysunkowego.

Franciszka Themerson (1907-1988) była córką malarza Jakuba Weinlesa i pianistki Łucji Weinles. W latach 1918-1922 uczyła się w Warszawskiej Akademii Muzycznej, a potem w Akademii Sztuk Pięknych studiowała malarstwo w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. W czasie studiów spotkała Stefana Themersona, w 1931 r. została jego żoną. Wspólnie zakładają Spółdzielnię Autorów Filmowych i wydają pismo „f.a.” (film artystyczny), którego Franciszka jest redaktorem artystycznym. Rysunki Franciszki pojawiają się w ksiązkach dla dzieci oraz m.in. w „Płomyku” i „Wiadomościach Literackich”. W 1937 roku Themersonowie wyjeżdżają do Francji, a po wybuchu wojny do Anglii, gdzie mieszkali do końca życia.

Franciszka i Stefan Themersonowie tworząc sztukę cały czas eksperymentowali, poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, a także zajmowała się projektowaniem scenografii i kostiumów. Jej mąż, pochodzący z Płocka Stefan Themerson tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, służący do tworzenia filmów. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Themersonowie należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.

Płock Percussion Duo Mieczykowski/Zawadzki zadebiutowało we wrześniu 2010 roku podczas pierwszej edycji festiwalu SkArPa. Tworzą go perkusiści związani obecnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Adam Mieczykowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie perkusji. Grał w legendarnym Poznańskim Zespole Perkusyjnym pod kierunkiem prof. Jerzego Zgodzińskiego, ponad 10 lat współpracował z Orkiestrą Kameralną ,,Amadeusz” PR pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Poznaniu. Z tymi zespołami koncertował w całej Europie i dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Obecnie jest dyrektorem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Michał Zawadzki jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz holenderskiej Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Z wyróżnieniem ukończył klasę perkusji prof. Adama Mieczykowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Płocku. Współpracował między innymi z Filharmonią Wrocławską oraz Filharmonią Dolnośląską Jeleniej Górze. Ma za sobą nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Obecnie jako perkusista związany z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl