Płocka Galeria Sztuki

Powrotu już nie ma

To pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Tomasza Zjawionego w jego dorobku i jednocześnie próba retrospektywnego spojrzenia na dotychczasową działalność – podkreślała podczas wernisażu Dyrektor Galerii Alicja Wasilewska.

Wystawę otwiera cykl „Doły”, ukazujący postindustrialne pejzaże architektoniczne Łodzi utrzymane w kolorze egzystencjalnej szarości. Następnie zaprezentowane zostały obrazy malowane w czasie pandemii, na których pojawia się człowiek, który stopniowo staje się jednym z głównych bohaterów jego kolejnych dzieł. Wiele spośród prezentowanych prac to ekspresyjne szkice na papierze zmierzające w stronę abstrakcji. Na ekspozycji znalazły się także obiekty z tkanin, które skłaniają widzów do interakcji. Są wynikiem pierwszych studiów Tomasza Zjawionego czyli projektowania wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W Galerii Kreski premierowo zaprezentowane zostały obrazy utrzymane w barokowej stylistyce i kameralnym formacie. Twórczość Tomasza Zjawionego jest różnorodna – z jednej strony potrafi on stworzyć na płótnie iluzję rzeczywistości, z drugiej świat surrealny i tajemniczy.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa historyków i krytyków sztuki: Moniki Nowakowskiej oraz Krzysztofa Cichonia, będącymi próbą całościowego spojrzenia na twórczość Tomasza Zjawionego.

Ekspozycję będzie można oglądać do 3 kwietnia.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl