Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościPrzestrzenie równoległe

Przestrzenie równoległe

7 lutego o godzinie 18 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy „Przestrzenie równoległe”, którą tworzą rzeźby Ewy Fleszar i malarstwo Romana Fleszara. Jak podkreśla artystyczne małżeństwo, tworzą dzieła we własnym, niepowtarzalnym idiomie, w dyskursie z tradycją sztuki i z jej współczesnością. Swoje prace od lat wystawiają wspólnie, chociaż posługują się różnymi formami artystycznej wymowy. Rzeźby cechuje niezwykła finezja, ironia czy żart, ukryty przekaz, ale i klasyczna przejrzystość, a obrazy – trzy wizualne konkrety: postacie ludzkie, figury geometryczne i struktury ekspresyjne, które tworzą nadmaterialne i symboliczne przestrzenie. Wystawę będzie można oglądać do 8 marca.

„Przestrzenie równoległe”, ponad 80 rzeźb i obrazów, to twórczy efekt pracy Ewy i Romana Fleszarów w ostatniej dekadzie, pogłębiony studiami nad przestrzenią w dziele sztuki, dyskursem pomiędzy realnością materii tworzywa a możliwościami jej transfiguracji w przestrzeni dzieła malarskiego i rzeźbiarskiego.

W malarstwie Romana Fleszara te przestrzenie to pozostający w różnych relacjach zbiór płaszczyzn: estetycznych, geometrycznych, semantycznych czy iluzorycznych. Jak podkreśla artysta, patrzy na świat jak na formę ruchu. Nie stara się malować sytuacji istniejącej, ale uchwycić złożoność świata zewnętrznego. „Obiekt/postać/figurę otaczam żywiołami i przestrzenią bez granic lub umieszczam w płaszczyznach zachodzących na siebie, przenikających się wzajem”. Roman Fleszar jest sensualistą, widzi malarstwo i jego istotę w zmysłowym przetwarzaniu natury widzialnej i wyimaginowanej. Ważny jest również kolor-światło i jego odcienie, różnorodność położenia plam kolorów czy układów elementów kompozycyjnych. Trójkątny format obrazów jest przydatny przy komponowaniu obrazu na zasadzie „przestrzeni równoległych”, z elementów bliskich realizmowi, poddanych silnej deformacji, aż do nadania im cech iluzorycznych.

Również twórczość rzeźbiarska Ewy Fleszar to ciekawe podejście do detalu i łączenie różnych materii w zaskakujący sposób: kamienia z brązem i mosiądzem, drewna z metalem i szkłem, natomiast pierwsze formy powstają często w technice traconego wosku. To najpierw w nim artystka tworzy swoje metafory, aluzyjnie dotykając relacji międzyludzkich i problemów psychologicznych. Nie kryje, że podobają się jej prace z różnych epok, m.in. rzeźby sumeryjskie czy struktury Giacomettiego. Pojawiająca się ludzka postać ma swoją rolę, która w połączeniu z tytułem rzeźby niesie dodatkową symbolikę i alegorię, niejednoznaczność ludzkiego bytu, wynikający z istnienia równoległości przeciwieństw ciała i ducha, doskonałości i brzydoty.  Tak jak na przykład rokokowa (rozdrobniona w szczegółach) dama jest swego rodzaju kwintesencją tego, co fasadowe i pozornie lepsze. W pracach dostrzegamy zatrzymanie, ale jednocześnie ruch, dynamiczną sekwencję. Wychodząc od sprawdzalnej zmysłami realności, obecnej w obrabianym materiale, Ewa Fleszar potrafi przejść do uniwersalnej symboliki rzeźby. – Trzeba dłużej odczytywać znaczenia i przesłanie tych dzieł, które nie są jednoznaczne, a z pewnością wielowymiarowe w sposobie odbioru i interpretacji – napisał o twórczości artystki krytyk sztuki Stanisław Tabisz.

Roman Fleszar – uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Wziął udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce i poza granicami. Zrealizował projekty artystyczne malarstwa ściennego w Chinach (prywatna rezydencja pałacowa) i USA (obiekty religijne). Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzeów i galerii w Polsce i za granicą. Jest laureatem nagród i wyróżnień artystycznych.

1992 – dyplom w pracowni prof. Jana Świtki, na wydziale malarstwa Państwowej Wyższej  Szkoły  Sztuk Plastycznych (obecnie: ASP) w  Poznaniu. Studia artystyczne w Akademii Goetz – Dederian w Paryżu.
1998 i 1999 – stypendysta Ministra Kultury i Sztuki 
2015 – Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
Nauczyciel w Instytucie Sztuki w Tarnowie.
2018 – Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa.

Ewa Fleszar – artystka rzeźbiarka, autorka rzeźb małoformatowych, pomnikowych, statuetek oraz obiektów sztuki sakralnej. Pracuje najczęściej w technice wosku trawionego; wykorzystuje różne materiały, jak kamień, drewno, brąz, żywice i inne. Jej prace rzeźbiarskie, w tym: obiekty sztuki sakralnej, można spotkać w miastach Polski i USA.
1986 – Liceum Plastyczne w Koszalinie 
1992 – dyplom rzeźbiarski w pracowni J. Kopczyńskiego, na wydziale rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie: ASP) w Poznaniu 
1998 i 1999 – stypendystka Ministra Kultury i Sztuki 
2018 – Stypendium Prezydenta Miasta Tarnowa. 

Program wydarzeń towarzyszących wystawie:

11 lutego, godz. 16.30 (z okazji ferii wstęp wolny) – oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem – Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania.

19 lutego, godz. 19 Koncert z cyklu Sygnał/Szum: Wojtek Kurek solo – na pierwszym wydarzeniu koncertowym w 2020 roku zagra perkusista, improwizator, autor instalacji i muzyki do spektakli Wojtek Kurek, w ramach trasy zapowiadającej jego nowy album Buoyancy, który będzie reinterpretacją albumu „Ovule”. Wydarzenie we współpracy z Fundacją Nobiscum. Wstęp wolny.

3 marca, godz. 16.30 -oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem – Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl