Płocka Galeria Sztuki

To trzeba obejrzeć

Od niedzieli 1 kwietnia, na ścianie sąsiadującej z PGS kamienicy znajduje się okazały mural. Został zaprojektowany i wykonany przez Mariusza Warasa, znanego na całym świecie jako M-City. Zniszczoną i zaniedbaną ścianę budynku pokryło okazałych rozmiarów malowidło.

Stworzony mural jest jednym z punktów „Razem dla rewitalizacji”, pilotażowego programu rewitalizacji społecznej Obszaru Starego Miasta, realizowanym przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, Gminę Płock przy udziale Stowarzyszenia Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego i przy współpracy z Płocką Galerią Sztuki. Murale M-City’ego staną się znakiem rozpoznawczym dla Płocka i atrakcją turystyczną.

W sezonie wiosenno-letnim dodatkowo zostanie otwarta brama od strony ul. Kaczmarskiego. Będzie można usiąść na jednej z ławek i dokładnie się przyjrzeć muralowi. W czarno-białej stylistyce, przy pomocy szablonu, powstała praca charakterystyczna dla stylistyki Warasa. – Zaprojektowałem smoka-węża morskiego. Są też dymiące kominy i budynki, charakterystyczne dla pejzażu miejskiego – opowiadał M-City podczas konferencji, zorganizowanej 30 marca w Płockiej Galerii Sztuki. Inne szczegóły może odkrywać każdy, kto odwiedzi Galerię.

Murale mają powstać na czterech ścianach śródmiejskich budynków. W pierwszej kolejności są to: ul. Kwiatka 10, czyli tylna ściana budynku, widoczna od strony ulicy Sienkiewicza, za dzikim parkingiem (tam już można oglądać mural autorstwa Krika) i ul. Sienkiewicza 38, od strony PGS. Płocka Galeria Sztuki, na prośbę Stowarzyszenia, objęła nadzorem artystycznym oraz współorganizacją wspomniane przedsięwzięcie.

Mariusz Waras(rocznik 1978) jest absolwentem Wydziału Grafiki, z aneksem w Pracowni Malarstwa u prof. Henryka Cześnika ASP w Gdańsku, gdzie pracuje jako asystent prof. zw. Jerzego Ostrogórkiego w pracowni malarstwa. Jest grafikiem, malarzem zewnętrznym, podróżnikiem, archiwistą-kolekcjonerem polskiej sztuki ulicy.Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów działających w przestrzeni miejskiej. Jego prace można zobaczyć m.in. w Berlinie, Paryżu, Budapeszcie, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Bolzano, Londynie i w Pradze.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl