Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWystawa fotograficzna Łukasza Markowicza „Poza czasem/Poza wyobraźnią”

Wystawa fotograficzna Łukasza Markowicza „Poza czasem/Poza wyobraźnią”

Wystawa Łukasza Markowicza w Galerii WisłaNa ekspozycję składa się 16 fotografii, pokazanych pod szyldem „Płocki Debiut”. Bo prace młodego fotografa, choć gościły na wystawach zbiorowych, to po raz pierwszy są pokazywane indywidualnie.

Markowicz o sobie:
Aparat był w domu od zawsze, ale nie od razu zainteresował mnie w taki sposób w jaki widzę go teraz. Od zawsze jednak towarzyszy mi robienie zdjęć. Nie wiem kiedy, ale pewnego razu aparat przemówił do mnie. Zacząłem drążyć temat fotografii i pewnie już nie przestanę. Urodziłem się w małej miejscowości pod Płockiem. Nie miałem styczności z innymi fotografującymi. Czytałem stare książki, których w domu było pełno. Pstrykałem lustrzanką, później weszła era aparatów cyfrowych. Nigdy nie interesowały mnie szkoły, czy kursy związane z fotografią. Dochodziłem do wszystkiego sam i zawsze znajdowałem odpowiedzi na swoje pytania. Wszystko, co mnie od początku inspiruje i popycha do fotografowania, to sytuacje codzienne, to co widzę i rozumiem na swój sposób i na swój też sposób przekładam to na obraz.

Markowicz o fotografowaniu:
Komponowanie obrazu czarno-białego opiera się na zasadach, które kształtowały fotografię. Dla mnie jest to szczególny środek, jakim można się posłużyć, żeby zatrzymać obraz. Z nastawieniem na czerń i biel szukam sensu w kontrastach i staram się kierować tymi zasadami. Usuwam z kadru wszystko, co może sugerować związek z rokiem tym, czy tamtym. Te same kryteria przyjmuje wybierając temat, odszukując niby to przypadkiem obrazy które możemy oglądać dziś, mogliśmy wczoraj, rok, czy 20 lat temu… Widzę w czarno-białej fotografii uniwersalny przekaz, niezmącony kolorem, niezakłócony przedmiotami naszej epoki. Eksperymenty ze światłem, czasem, materiałami niestałymi i wszystkim, czego zachowania nie jestem w stanie z góry przewidzieć, są dla mnie wyzwaniem. Wizje odnalezione w głowie chcą dojść do głosu używając aparatu jako medium. Kiedy w umyśle rodzi się obraz, używam wszystkich środków jakie są aktualnie dostępne do jego realizacji. Jako dziecko nie myślałem o aparacie w taki sposób jak dziś. Łapałem za pędzel, rysowałem, dawałem się ponieść wyobraźni na kartce chcąc wylać z siebie to co wymyśliłem.Dziś aparat stał się dla mnie łącznikiem działającym w obie strony. Widzę obraz który działa na wyobraźnię i łapię go aparatem. Widzę też obraz w głowie który pochodzi z wyobraźni, a przez aparat nadana mu zostanie forma i kształt.

Markowicz o wystawie:
Zbiór, jaki prezentuję, pokazuje dwie z wielu perspektyw, jakie mam w fotografii. Wszystko co się w nim zawiera zarejestrowałem w przeciągu ostatnich 2 – 3 lat. Część „poza czasem” to czarno-biała fotografia, gdzie chwile łapane były najczęściej na ulicy, czy gdzieś w biegu. Część „poza wyobraźnią” pokazuje zmaterializowane wizje wyciągnięte z głowy. Często studyjne produkcje, rzadko zauważone przypadkiem. Kilka z nich zajęło pierwsze miejsca w konkursach miesiąca Płockiego Towarzystwa Fotograficznego. Jedno z nich zostało zdjęciem roku 2009.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl