Przejdź do treści


  Aktualności

  Nabytki z miast partnerskich

  07 maja 2018
  Płocka Galeria Sztuki przygotowała z okazji Pikniku Europejskiego okolicznościową wystawę „Nabytki. Wystawa wybranych prac artystów z miast partnerskich”, którą będzie można oglądać od 11 do 13 maja. Obok podarowanych w 2017 r. przez artystów z Fort Wayne dwóch grafik - Bena Aronsona i Larry’ego Dinkina oraz fotografii Bernarda Perry, znajdujących się w zbiorach Muzeum Mazowieckiego, zostaną pokazane inne prace, między innymi autorstwa Eugenie Jan z Auxerre, znajdujące się od 2013 r. w kolekcji własnej PGS. Na wernisaż zapraszamy 11 maja o godzinie 17.30.

  Prezentowaną w Galerii Kreski wystawę okolicznościową tworzą wybrane dzieła sztuki, przekazane płockim instytucjom przez Darczyńców, przede wszystkim przez artystów z  miast partnerskich. To różnorodny zbiór prac: rysunkowych, malarskich, fotografii, obiektów i grafik, pochodzących ze zbiorów własnych Płockiej Galerii Sztuki, Muzeum Mazowieckiego oraz Urzędu Miasta Płocka.

  Ekspozycję tworzą prace artystów z Fort Wayne, podarowane w 2017 r. Muzeum Mazowieckiemu w Płocku to: „Metro w Pekinie” - fotografia Bernarda Perry oraz grafiki: wklęsłodruk „Zamknięta rampa” Bena Aronsona i sitodruk „Turrandot” Larry’ego Dinkina oraz skórzany obraz-mozaika „Trzy rzeki”, podarowany Urzędowi Miasta Płocka przez Diannę Thornhill-Miller  – twórców znanych na amerykańskim rynku sztuki. Dzieła Eugenie Jan: kolaż „Organy” oraz instalacja z cyklu  „Co kobietom chodzi po głowie” (obie prace znajdują się od 2013 r. w kolekcji własnej PGS) oraz rysunek autorstwa Francois’a Brochet’a (z kolekcji UMP) to nabytki z Auxerre. Serbię i Loznicę reprezentuje dwóch artystów: Jovan Radšcđ i Sawa Babić, a mołdawskie Bielce - Gheorghe Ion Olaru (ich obrazy znajdują się w kolekcji UMP). 

  Dodatkowym atutem wystawy są prace płockich artystek: Marii Weigl-Wojnarowskiej (wcześniej współpracowała ze Stowarzyszeniem Secesja Darmstadzka), Magdaleny Sikorskiej-Tokarskiej i Katarzyny Bąkowskiej-Roszkowskiej,  które w 2013 brały udział w polsko-francuskim projekcie wymiany  artystycznej, podczas której w Płocku z wizytą i wystawą gościła francuska artystka Eugenie Jan (2013) r. Następnie płockie artystki wzięły udział w plenerze malarskim  w Auxerre i w zorganizowanej, tam wspólnie z francuskimi twórcami, wystawie zbiorowej w Muzeum Saint Germain (luty-marzec 2014 r.).

  W blisko 30-letniej historii partnerstwa i współpracy kulturalnej - międzynarodowych  plenerów i wystaw -  najwięcej projektów związanych było ze sztuką  Auxerre i Darmstadt. Niemieccy artyści wielokrotnie pokazywali swoje prace w Płockiej Galerii Sztuki, Muzeum Mazowieckim i w Domu Darmstadt, który gościł również artystów z Forli, Fort Wayne, Lożnicy czy Bielec. Od 1978 r. z płockimi artystami współpracowało Stowarzyszenie Secesja Darmstadzka, między innymi podczas licznych plenerów organizowanych we francuskim Mirabel czy w okolicach Płocka oraz przy przygotowywaniu międzynarodowych wystaw.  Przez kolejnych kilka lat artyści z Darmstadt gościli ze swoimi pracami w Płockiej Galerii Sztuki. Po raz ostatni plastycy z Secesji Darmstadzkiej gościli w PGS we wrześniu 1996 r., tuż przed śmiercią uczestnika wszystkich organizowanych wystaw i przyjaciela płockich artystów  – Pita Ludwiga. 

  Artyści biorący udział w wystawie: Ben Aronson, Sawa Babić, Francois Brochet, Larry Dinkin, Eugenie Jan, Bernard Perry, Jovan Radšcđ, Dianna Thornhill-Miller, Gheorghe Ion Olaru oraz Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Magdalena Sikorska-Tokarska i Maria Weigl-Wojnarowska.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze