Aktualności
LATO W PŁOCKIEJ GALERII SZTUKI
18 czerwca 2018
Wystawa malarstwa „Alchemia/Alchemy” Małgorzaty Kosiec - 22 czerwca – 19 sierpnia
Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP w swoich pracach łączy styl abstrakcyjny i figuratywny. Tworzy równolegle abstrakcje wielkoformatowe oraz portrety typograficzne, malowane unikatową techniką nawarstwiania znaków graficznych. Budowany dawniej warstwowo laserunek, dający efekt „wewnętrznego” światła obrazu, zastąpiła nowoczesnymi technikami, używając folii, taśm maskujących i żeli. Ten złożony proces twórczy potrafi oszukać widza, uwodząc jego wzrok oraz dopuszczając się złudnej iluzji nadaje płaskim obrazom efekt głębi i trójwymiarowości. To gra artystki nie tylko z odbiorcą, ale również z materią i warsztatem. Sztuka Małgorzaty Kosiec ma oddawać ducha pokolenia (zeitgeist), w którym przestrzeń życia została rozszerzona o tę wirtualną oraz 3D.
OPROWADZANIE z przewodnikiem po wystawie „Alchemia/Alchemia” Małgorzaty Kosiec (w cenie biletu):
czwartek 28 czerwca, godz. 16.30
wtorek 3 lipca, godz. 16.30
środa 18 lipca, godz. 16.30
środa 8 sierpnia, godz. 16.30
WYKŁADY:
Czwartek 12 lipca, godz. 16.30
Narzędzia sztuki – dawniej i dziś
Z jakich narzędzi korzystają malarze, a z jakich rzeźbiarze i graficy? Czy narzędzia artystów zmieniały się w kolejnych stuleciach, jakich używają współcześnie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się poszukać podczas multimedialnego wykładu, natomiast prezentowana w Galerii wystawa Małgorzaty Kosiec posłuży do przedstawienia wybranych technik, wykorzystywanych obecnie w sztuce.
Czwartek 2 sierpnia, godz. 16.30
„Wczoraj tu szalał błysk i grom” – o motywie żywiołów w malarstwie
Nieujarzmione przez człowieka cztery żywioły natury, czyli: woda, ogień, powietrze, ziemia, inspirują od wieków filozofów i artystów. Podczas spotkania dowiemy się, w jaki sposób temat żywiołów przedstawiali najsłynniejsi malarze w dziejach sztuki.
WARSZTATY:
Czwartek, 5 lipca, godz. 11.00 - Malarstwo wielkich formatów
Południowoamerykańskie państwa, Meksyk czy Boliwia, słyną z obrazów zdobiących ich budynki. Różnorodna tematyka ściennych malunków najczęściej nawiązuje do religii, kultury, czasami pełni tylko rolę barwnej ozdoby domu. Zadaniem uczestników zajęć w ogrodzie Płockiej Galerii Sztuki będzie zaprojektowanie, na specjalnie przygotowanej konstrukcji, „muralu” nawiązującego do historii i kultury Płocka.
Wtorek, 10 lipca, godz. 11.00 - Z akwarelą przez świat
Kolejne wakacyjne warsztaty będą związane z Dalekim Wschodem. Inspirując się sztuką Chin i Japonii, uczestniczy spotkania poznają technikę malowania akwarelami. Jej zastosowanie pozwala na wiele możliwości malarskich, w tym kreatywne wykorzystanie przypadku. Autorem i prowadzącym zajęcia jest artysta – Piotr Naliwajko.
Sobota, 14 lipca, godz. 11.00 - Rysowane piaskiem
Peruwiańskie geoglify fascynują swoim rozmachem. Linie stworzone przez Indian Nazca układają się w kształty roślin, zwierząt lub figur geometrycznych. Wraz z uczestnikami warsztatów, będziemy tworzyć wielkoformatowe „rysunki” z piasku.
Wtorek, 17 lipca, godz. 11.00 -Zanurzone w wosku
Wirtualna podróż na Wyspy Indonezyjskie pozwoli odkryć tajniki egzotycznej sztuki batiku. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób należy wykorzystać tę pradawną technikę farbowania tkanin, by przygotować oryginalne prace malarskie.
Czwartek, 19 lipca, godz. 11.00 - Marokańskie koniczyny i coś ponadto
Rękodzieło artystyczne, a przede wszystkim ceramika, to istotny element kultury Maroka. Inspirując się kulturą tego afrykańskiego kraju, uczestnicy warsztatów rodzinnych nauczą się robienia koronkowych reliefów na ceramicznym podłożu.
Środa, 25 lipca, godz. 11.00 - Kaligrafia z metra
Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, szczególnie rozwijana w Chinach. Podczas zajęć w Płockiej Galerii Sztuki, korzystając z metrowego drzewca-stalówki, uczestnicy warsztatów będą pracować nad własnym ozdobnym pismem, czyli krojem liter oraz artystycznymi ozdobnikami.