Przejdź do treści


  Dzień Wolnej Sztuki ze Stasysem

  19 kwietnia 2017
  To dzień szczególny dla miłośników sztuki, o których nie zapomina Płocka Galeria Sztuki i zaprasza ich w sobotę 22 kwietnia od godz. 10 do 18. Wszyscy, którzy mają dość pobieżnego zwiedzania wystaw, będą mogli spędzić czas przy proponowanych przez Galerię pracach Stasysa Eidrigeviciusa. Zachęcamy do spokojnego i uważnego oglądania wybranych prac: rzeźby, masek i fotografii, o których opowiedzą pracownicy PGS i postarają się odpowiedzieć na pytania. W zamian będą zachęcać do podzielenia się swoimi refleksjami na temat tych dzieł. Wstęp wolny.

  Wystawa Stasysa Eidrigevičiusa „Archiwum wyobraźni” to propozycja to niezwykłej podróży w surrealistyczny, pełen metafor świat artysty. Podczas wędrówki między pracami Stasysa na zwiedzających popatrzą swoimi niezwykłymi oczami twarze-maski. W Galerii Kreski na interpretację sobotnich gości będą czekać maski z papier-mache z 2003 r. o intrygujących nazwach, m.in. „Lustro, Sen poety czy Trzy mrugnięcia. Będzie można podzielić się swoimi uwagami na temat rzeźby Pałac, w której drobna figurka Pinokia została posadzona na bardzo wysokim postumencie, przypominającym stalinowskie drapacze chmur. Płynną kontynuacją tematu masek są prezentowane na piętrze PGS fotografie Stasysa Eidrigevičiusa, na których - obok modela - proste rekwizyty (kawałek sznurka, papieru, płachta materiału) stanowią integralną częścią całego dzieła, którego efektem jest zdjęcie. Jesteśmy ciekawi, jakie wrażenie na tych, którym bliski jest Dzień Wolnej Sztuki, robią te fotografie, wyglądające jak kadry z tajemniczego spektaklu teatralnego.  

  Natomiast w niedzielę 23 kwietnia, w godzinach 10-15, Płockiej Galerii Sztuki każdy będzie mógł odkryć swoje wnętrze i stworzyć artystyczne alter ego. Bodźcem do twórczego działania staną się niezwykle plastyczne prace Stasysa Eidrigeviciusa (obrazy, rysunki, maski), które potrafią wywoływać emocje i działać na wyobraźnię.

  W sobotę, 13 maja o godz. 12 zapraszamy na rodzinne warsztaty plastyczne „Jak trzymać ołówek?”, podczas których zapomnimy o wyuczonych schematach. Na pewno hasło spotkania jest prowokacyjne, bo każdy wie, jak to robić. Jednak czy każdy wie, jak go użyć, aby stworzyć ciekawe ilustracje, a tym bardziej scenorys? W książkach, np. w „Królu kruków” Paula Delarue’a, „Kilku czarodziejskich historiach” Zbigniewa Brzozowskiego czy w „Opowieści” Joanny Papuzińskiej ważną rolę spełniają wykonane przez Stasysa ilustracje. Podczas sobotnich warsztatów powstanie scenorys, czyli seria obrazków, ilustrujących… Tego dowiedzą się uczestnicy spotkania. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów 24 366 43 23 oraz 24 364 60 40. Osoba do kontaktu - Mirosław Cegłowski.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze