Przejdź do treści


  Filmowo w Galerii

  23 czerwca 2017
  7 lipca o godzinie 18 zapraszamy do Płockiej Galerii Sztuki na wernisaż wystawy „Andrzej Wajda 40/90”, prezentującej w formie ekspozycji dorobek filmowy wybitnego reżysera - od „Pokolenia” (debiut w 1954 r.) do „Powidoków”, w sumie 40 produkcji. Filmowiec w marcu 2016 r. skończył 90 lat, natomiast zmarł w październiku 2016 r.

  „Andrzej Wajda 40/90” jest opowieścią o twórczym życiu polskiego reżysera, który wśród setek nagród miał Cezara za „Dantona”, a za całokształt twórczości: europejską nagrodę Felix, Złotego Niedźwiedzia, Złote Lwy i Oscara. Cztery filmy Andrzeja Wajdy (Ziemia obiecana, Panny z Wilka, Człowiek z żelaza oraz Katyń) były nominowane do Oscara w kategorii: najlepszy film obcojęzyczny. Twórcy wystawy nie zapomnieli wspomnieć o teatralnym i dokumentalnym dorobku studenta krakowskiej ASP i absolwenta łódzkiej Filmówki. Wystawa, prezentowana na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki do 6 sierpnia, składa się z 88 plansz, na których oprócz fotosów, werków (czyli zdjęć z planu) i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów. Teksty, autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego, dostępne są w języku polskim i angielskim. Za scenariusz, redakcję, wybór ilustracji i fragmentów filmowych odpowiada Natalia Chojna. Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

  Zapraszamy do zapoznania się z dorobkiem reżysera, o którym Jan Englert powiedział, że jest „jednym z ostatnich z pokolenia inteligentów, pełnych inteligentów i erudytów. Ludzi, którzy nie wchodzą w rzeczywistość, tylko ją kreują”. 


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze