Wieczór intrygujący znaczeniowo i twórczo
12 marca 2018Pierwszą z wystaw tworzy blisko 20 prac na papierze i ponad 50 obrazów Jana Tarasina. Są wśród nich, prezentowane premierowo, unikatowe i bardzo nietypowe obrazy przestrzenne – reliefy malarskie, które powstały w latach 60-70. XX wieku. Cztery lata temu wyschnięte i skruszałe płótna, zwinięte i ukryte dużo wcześniej przez artystę, trafiły na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie przywrócono im dawny wygląd. - Dzieła Tarasina od lat intrygują swoim znaczeniem i estetyką, urzekają kontrastami faktur, wewnętrznym rytmem, niedopowiedzeniem, które sprzyjają swobodnym rozmyślaniom i dowolnym interpretacjom, i skojarzeniom. To twórczość, która intryguje swoją wielowymiarowością i nowatorską formą - informowała dyrektor Galerii Alicja Wasilewska.
Natomiast prezentowana w Galerii Kreski wystawa „Ona. Niezmiennie zmienna” to 20 prac – rysunków, akwareli, grafik, pasteli z kolekcji własnej PGS, będąca zarazem doskonałym wyrazem talentu i kunsztu twórców (Andrzeja Basaja, Kiejstuta Bereźnickiego, Jana Dobkowskiego, Stasysa Eidrigevičiusa, Wacława Januszkiewicza, Mieczysława Majewskiego, Zbigniewa Makowskiego, Piotra Naliwajki, Henryka Płóciennika, Janusza Przybylskiego, Leszka Rózgi i Stanisława Staniewskiego), jak i pretekstem do rozważań nad współczesnym pojmowaniem kobiecości i kobiet. Zapraszamy do 31 marca do odkrywania ich niezmiennej zmienności.
Program wydarzeń towarzyszących wystawie. Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Płockiej Galerii Sztuki.
Czwartek 22 marca, godz. 16.30 - „Nie znajduję spokoju”, czyli gawęda o portretach kobiet w malarstwie europejskim - spotkanie z Elżbietą Ciesielską-Zając. Wstęp wolny.
O tym, jaką rolę odegrały postaci kobiece w sztuce, a także o malarskich tajnikach tworzenia portretów opowie historyk sztuki Elżbieta Ciesielska-Zając. Spotkanie jest związane z prezentowaną w Galerii Kreski wystawą „Ona. Niezmiennie zmienna”.
Wtorek, 13 marca, godz. 10 - warsztaty plastyczne „Rzeźbione obrazy”. Wstęp wolny. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów 24 366 43 23 oraz 24 364 60 40. Osoba do kontaktu - Mirosław Cegłowski.
Jak bardzo płaski musi być obraz? - to przewrotne pytanie będzie punktem wyjścia do działań plastycznych dzieci i młodzieży. Prezentowane w Płockiej Galerii Sztuki przestrzenne, reliefowe obrazy Jana Tarasina staną się pretekstem dla uczestników warsztatów do własnych twórczych poszukiwań i eksperymentów.
Oprowadzanie z przewodnikiem po wystawach (w cenie biletu wstępu):
- czwartek, 15 marca, godz. 16.30
- wtorek, 27 marca, godz. 16.30