Przejdź do treści


  Noc Muzeów w PGS

  10 maja 2019
  W tym roku Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki będzie przebiegać pod hasłem „Maski i cienie”. Niezapomniane emocje i wrażenia czekają każdego, kto w sobotę 18 maja odwiedzi Galerię między godziną 17 a 23. Zapraszamy na otwarcie wystawy egzotycznych, pełnych grozy i tajemnicy masek, pochodzących m.in. z prywatnych kolekcji, w tym podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej, zwiedzanie z przewodnikiem Międzynarodowej wystawy ilustracji ”Biegnąc z wilkami”, elektryzujący taneczny pokaz „Moon dance ” w wykonaniu Fitluck Studio Dance. Z budynku Galerii będzie można wyjść z okazjonalnym plakatem czy papierową maską, a z ogrodu Płockiej Galerii Sztuki, specjalnie zaaranżowanym na tę magiczną noc – z wyjątkowym i niepowtarzalnym zdjęciem. Wstęp wolny.

  Nie tylko dla miłośników sztuki, wieczór i noc w Płockiej Galerii Sztuki będzie emocjonująca. Już o godzinie 17 w Galerii Kreski zostanie otwarta wystawa „Maski świata”, prezentująca obiekty pochodzące z różnych krajów i kultur, od Gabonu, poprzez Nigerię, Senegal, Papuę Nową Gwineę, Zimbabwe, po Kubę. Maska towarzyszy człowiekowi od początków cywilizacji, zarówno jako przedmiot rytualny, jak i jako samodzielne dzieło sztuki. Te niezwykłe okrycia twarzy: szamańskie, rytualne, tajemnicze i intrygujące, pozwolą gościom Nocy Muzeów w PGS poczuć emocje, które towarzyszą podróżnikom, w tym Elżbiecie Dzikowskiej, która po raz pierwszy pokaże maski ze swojej prywatnej kolekcji. Pozostałe prezentowane maski pochodzą ze zbiorów prywatnych i państwowych - Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pasjonujące będzie również zwiedzanie z przewodnikiem międzynarodowej wystawy ilustracji „Biegnąc z wilkami”, prezentującej fascynujący temat wilków i wilkołaków. Te istoty należące do świata folkloru, ludowych podań, legend i baśni rozpalają ludzką wyobraźnię już od antyku. Opowieści przewodnika o stworzeniach z legend i ludowych podań nabiorą nowego charakteru w specjalnie zaaranżowanym na tę jedyną noc ogrodzie Galerii. Ożywiony wyobraźnią, po obejrzeniu wystawy w Galerii Kreski, opowieściami przewodnika czy pokazem tanecznym, być może przybierze inne kształty. Niezwykłość tej atmosfery będzie można zatrzymać dzięki zdjęciom, do których fotografowana osoba zapozuje w wybranej artystycznej masce.

  Jednym z najważniejszych  punktów wieczoru będzie pełen światła, muzyki, tajemnicy i energetyzujący pokaz taneczny  „ Moon dance ”, w którym wystąpią poddani malarskiej metamorfozie tancerze i  tancerki z grupy Fitluck Studio Dance Joanny Teśli, dla których między innymi inspiracją stała się prezentowana w PGS ekspozycja „Biegnąc z wilkami”.

  Ponadto, na nocnych gości czekają inne niespodzianki. Zapraszamy do ich odkrywania.

  „Maski i cienie” - program Nocy Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki:

  godz.17  – otwarcie wystawy „Maski świata” ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu i prywatnych kolekcji, między innymi Elżbiety Dzikowskiej;  

  godz. 17.30 - oprowadzanie po Międzynarodowej wystawie ilustracji „Biegnąc z wilkami”;

  godz. 20 – pokaz taneczny „ Moon dance” grupy Fitluck Studio Dance Joanny Teśli;

  godz. 21 - oprowadzanie po Międzynarodowej wystawie ilustracji „Biegnąc z wilkami”.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze