Przejdź do treści


  Subgaleria PGS, jako nowo powstała przestrzeń wystawiennicza, swoją działalność rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przed oficjalnym otwarciem, przedpremierowo swoje grafiki pokazało dwóch młodych artystów: Kacper Bożek i Tomasz Daniec. W połowie marca 2011 r. premierową wystawą w kameralnej sali była prezentacja grafik krakowskiej artystki prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Galeria Kreski to miejsce, gdzie są wystawiane rysunki, szkice i grafiki, czyli prace, w których podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest kreska – ta często niedoceniana forma pierwotnego zapisu, będąca przecież istotą każdego działania artystycznego, być może pierwszym i najważniejszym „zapisem” wizji artystycznej.

  Ideą Galerii Kreski jest przede wszystkim przybliżenie tych dziedzin sztuki, które zdają się być spychane na margines sztuki, takich jak grafika czy rysunek. W niewielkiej sali wystawienniczej zwiedzający może odkryć najbardziej osobistą i najbliższą prawdzie formę artystycznego wyrazu. W 2011 r. w Galerii Kreski zostały pokazane wystawy: „Dürery XX. Lubomirskich” z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, pochodząca z prywatnej kolekcji niemiecka grafika ekspresjonistyczna „Wyklęta Kreska”, grafiki Jerzego Pietruczuka „Grafika komputerowa” oraz w ramach themersonowskiego festiwalu SkArPa prace Doroty Podlaskiej „Zagubione w tłumaczeniu”. 2012 rok to wystawy m.in. prac Danuty Michalskiej, fragmentów szkicownika Andrzeja Strumiłły i rysunków Nicka Wadleya. Od 2014 r. w Galerii Kreski corocznie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w kolejnych edycjach konkursu "Ulica Themersonów".

  Otwarcie SkArPy w Płockiej Galerii Sztuki

  05 września 2012
  12 września o godzinie 17, wernisaż wystawy Nicka Wadleya w Galerii Kreski uroczyście rozpocznie festiwal themersenowski.

  Do końca września PGS będzie prezentować blisko 40 rysunków Nick'a Wadley'a – absolwenta malarstwa i historii sztuki, dziekana wydziału historii sztuki w Chelsea School of Art w Londynie, organizatora wystaw sztuki nowoczesnej i współczesnej w Anglii, Europie i Japonii. Był bliskim przyjacielem Franciszki i Stefana Themersonów w ostatnich latach ich życia, dużo pisał o nich obojgu, i wraz z Jasią Reichardt opiekuje się Archiwum Themersonów w Londynie. W latach 1997-2001 londyńskie gazety Daily Telegraph i Financial Times co tydzień zamieszczały komentarze rysunkowe, których współtwórcą był Nick Wadley. Jego rysunki zdobią książki m. in. takich autorów jak U. A. Fanthorpe, Lisa Jardine, Simon Perchik, Robert Walser i Tom Whalen. Miał wystawy w Londynie, Warszawie i Buenos Aires.

   

  W Galerii Kreski zaprezentowane zostaną niepokazywane nigdy wcześniej w Polsce prace, dla których źródłem inspiracji były między innymi ulotne myśli czy słowa. Seria rysunków do Ubu Króla (sztuki napisanej przez Alfreda Jarry'ego w 1896 r.) była wykonana w związku z niezrealizowanym projektem inscenizacji UBU, planowanej przez nieżyjącego już Barry'ego Flanagan'a. Ciekawym elementem ozdobnym tej serii są włosy, które Wadley otrzymał od przyjaciół.

   

  III Transgraniczny Festiwal Sztuk im. Stefana Themersona to panele naukowe, spektakle teatralne, projekcje filmów oraz wystawy. W tym roku tematem przewodnim są filmy oraz wszelkie zjawiska z nim związane, tj. sztuka videoclipu, videoarty, filmy eksperymentalne i warsztaty na stole trickowym pochodzącego z Płocka Stefana Themersona - awangardowego artysty, prozaika, poety (twórca poezji semantycznej), eseisty, filozofa, filmowca i kompozytora.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze