Subgaleria PGS, jako nowo powstała przestrzeń wystawiennicza, swoją działalność rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przed oficjalnym otwarciem, przedpremierowo swoje grafiki pokazało dwóch młodych artystów: Kacper Bożek i Tomasz Daniec. W połowie marca 2011 r. premierową wystawą w kameralnej sali była prezentacja grafik krakowskiej artystki prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Galeria Kreski to miejsce, gdzie są wystawiane rysunki, szkice i grafiki, czyli prace, w których podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest kreska – ta często niedoceniana forma pierwotnego zapisu, będąca przecież istotą każdego działania artystycznego, być może pierwszym i najważniejszym „zapisem” wizji artystycznej.
Ideą Galerii Kreski jest przede wszystkim przybliżenie tych dziedzin sztuki, które zdają się być spychane na margines sztuki, takich jak grafika czy rysunek. W niewielkiej sali wystawienniczej zwiedzający może odkryć najbardziej osobistą i najbliższą prawdzie formę artystycznego wyrazu. W 2011 r. w Galerii Kreski zostały pokazane wystawy: „Dürery XX. Lubomirskich” z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, pochodząca z prywatnej kolekcji niemiecka grafika ekspresjonistyczna „Wyklęta Kreska”, grafiki Jerzego Pietruczuka „Grafika komputerowa” oraz w ramach themersonowskiego festiwalu SkArPa prace Doroty Podlaskiej „Zagubione w tłumaczeniu”. 2012 rok to wystawy m.in. prac Danuty Michalskiej, fragmentów szkicownika Andrzeja Strumiłły i rysunków Nicka Wadleya. Od 2014 r. w Galerii Kreski corocznie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w kolejnych edycjach konkursu "Ulica Themersonów".
Kacper Bożek, Tomasz Daniec - Grafika
08 lutego 2011Wystawa trwa od 8.02.2011 do 20.02.2011 r.
Kacper Bożek urodził się w 1974 roku. Jest absolwentem Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem i Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. Pracę dyplomową zrealizował pod kierunkiem prof. Stanisława Wejmana w pracowni miedziorytu i litografii. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. W jego twórczości zwraca uwagę zamiłowanie do drobiazgowości wręcz anatomicznej dokładności w przedstawianiu ludzi, zwierząt czy przedmiotów. Z obsesyjną precyzją ukazuje swoje wizje wykonane w tradycyjnych technikach graficznych –min. akwaforty i akwatinty. W 2004 roku podjął się zilustrowania „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, tworząc tekę składającą się z 12 grafik , które to prace min. zostaną zaprezentowane na płockiej wystawie. W ww. cyklu zestawia różne techniki (akwaforta, akwatinta, mezzotinta, miękki werniks) i sposoby obrazowania. Każda praca syntetycznie streszcza kilkanaście bądź kilkadziesiąt stron powieści. Twórczości Bożka poświęcono wiele artykułów w Polsce, ale także i za granicą min. w niemieckim czasopiśmie poświęconym grafice „Graphische Kunst. Internationale Zeitschrift fur Buchkunst und Graphik” w 2010 roku. Artysta brał udział w wielu licznych wystawach w Polsce i za granicą, jego prace znajdują się w zbiorach min.: Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz kolekcjach prywatnych.
Tomasz Daniec urodził się w 1973 roku. Ukończył studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie również uzyskał w 1998 roku dyplom z wyróżnieniem w pracowni miedziorytu na Wydziale Grafiki. Zajmuje się grafiką, malarstwem i rysunkiem. Jest autorem prac perfekcyjnych warsztatowo o metafizycznym charakterze pełnych ciszy i zagadkowej aury. Artysta buduje swój świat zaczynając od detali, stopniowo dokładając kolejne informacje, tworząc w ten sposób dzieła trudne do jednoznacznej interpretacji i często o filozoficznym oddźwięku. Na wystawie zaprezentowane zostaną min. prace: „Pejzaż”, „Demiurgos”, „Kolekcjoner”. Artysta brał udział w wielu licznych wystawach w Polsce i za granicą.