Subgaleria PGS, jako nowo powstała przestrzeń wystawiennicza, swoją działalność rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przed oficjalnym otwarciem, przedpremierowo swoje grafiki pokazało dwóch młodych artystów: Kacper Bożek i Tomasz Daniec. W połowie marca 2011 r. premierową wystawą w kameralnej sali była prezentacja grafik krakowskiej artystki prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Galeria Kreski to miejsce, gdzie są wystawiane rysunki, szkice i grafiki, czyli prace, w których podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest kreska – ta często niedoceniana forma pierwotnego zapisu, będąca przecież istotą każdego działania artystycznego, być może pierwszym i najważniejszym „zapisem” wizji artystycznej.
Ideą Galerii Kreski jest przede wszystkim przybliżenie tych dziedzin sztuki, które zdają się być spychane na margines sztuki, takich jak grafika czy rysunek. W niewielkiej sali wystawienniczej zwiedzający może odkryć najbardziej osobistą i najbliższą prawdzie formę artystycznego wyrazu. W 2011 r. w Galerii Kreski zostały pokazane wystawy: „Dürery XX. Lubomirskich” z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, pochodząca z prywatnej kolekcji niemiecka grafika ekspresjonistyczna „Wyklęta Kreska”, grafiki Jerzego Pietruczuka „Grafika komputerowa” oraz w ramach themersonowskiego festiwalu SkArPa prace Doroty Podlaskiej „Zagubione w tłumaczeniu”. 2012 rok to wystawy m.in. prac Danuty Michalskiej, fragmentów szkicownika Andrzeja Strumiłły i rysunków Nicka Wadleya. Od 2014 r. w Galerii Kreski corocznie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w kolejnych edycjach konkursu "Ulica Themersonów".
Niemiecka grafika ekspresjonistyczna - Wyklęta kreska
09 lipca 2011Wystawa niemieckiej grafiki ekspresjonistycznej w Galerii Kreski to niecodzienne wydarzenie i niepowtarzalna okazja do zetknięcia się z oryginalnymi dziełami twórców światowej sławy, których prace do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Płocka wystawa to także doskonała okazja do bliższego poznania samej historii kierunku, w tym także osobistych, nierzadko tragicznych, losów artystów z nim związanych. Wiele z prezentowanych na wystawie dzieł jest sygnowanych nazwiskami tych, którzy trafili na hitlerowską listę „artystów zdegenerowanych”, wobec których naziści stosowali szereg represji, szykan, w tym głównie zakaz pracy twórczej i konfiskatę dzieł, co w niektórych przypadkach miało tragiczny oddźwięk (tak było w przypadku Ernsta Ludwiga Kirchnera, który po konfiskacie przez nazistów około 650 swoich dzieł, popełnił samobójstwo czy Ernsta Barlacha, którego martwego znaleziono w pustej pracowni).
Tytuł „Wyklęta kreska” jest znaczący nie tylko w kontekście wystawianych dzieł. Ma on zwrócić uwagę m.in. na aspekt historyczny sztuki oraz ówczesne burzliwe tło polityczno-społeczne lat 30-tych w Niemczech. Tragizm dziejów ilustruje historia jednej z najsłynniejszych wystaw sztuki propagandowej XX wieku „Entartete Kunst” (Sztuki zdegenerowanej) – zorganizowanej w 1937 roku w Monachium przez nazistów, celem ukazania w całej okazałości dzieł-produktów „kulturalnego rozkładu”. Zaprezentowanych wówczas około 600 prac pochodziło w większości z muzeów i od prywatnych kolekcjonerów, które skonfiskowano pod hasłem „czyszczenia” ze „sztuki zdegenerowanej”.
Prezentowane w Płockiej Galerii Sztuki grafiki mają zróżnicowaną tematykę i formę: od dramatycznie ekspresyjnej litografi „Wędrująca śmieć” Ernsta Barlacha, po pełen prostoty akt Otto Müllera czy grubo cięty drzeworyt Karla Schmidta-Rottluffa, przedstawiający „Głowę robotnika”. Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć także prace m.in. Maxa Liebermanna – współzałożyciela Berlińskiej Secesji czy Karla Caspara - współtwórcy Nowej Secesji Monachijskiej. Dziś dzieła ekspresjonistów, zwłaszcza malarskie i teki oryginalnych grafik, bywają rzadkością, dlatego pragnę wyrazić swoją wdzięczność właścicielowi kolekcji za możliwość udostępnienia jej szerokiej publiczności.
Wystawa trwa od 09.07.2011 do 31.07.2011 r.