Przejdź do treści


  Subgaleria PGS, jako nowo powstała przestrzeń wystawiennicza, swoją działalność rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przed oficjalnym otwarciem, przedpremierowo swoje grafiki pokazało dwóch młodych artystów: Kacper Bożek i Tomasz Daniec. W połowie marca 2011 r. premierową wystawą w kameralnej sali była prezentacja grafik krakowskiej artystki prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Galeria Kreski to miejsce, gdzie są wystawiane rysunki, szkice i grafiki, czyli prace, w których podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest kreska – ta często niedoceniana forma pierwotnego zapisu, będąca przecież istotą każdego działania artystycznego, być może pierwszym i najważniejszym „zapisem” wizji artystycznej.

  Ideą Galerii Kreski jest przede wszystkim przybliżenie tych dziedzin sztuki, które zdają się być spychane na margines sztuki, takich jak grafika czy rysunek. W niewielkiej sali wystawienniczej zwiedzający może odkryć najbardziej osobistą i najbliższą prawdzie formę artystycznego wyrazu. W 2011 r. w Galerii Kreski zostały pokazane wystawy: „Dürery XX. Lubomirskich” z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, pochodząca z prywatnej kolekcji niemiecka grafika ekspresjonistyczna „Wyklęta Kreska”, grafiki Jerzego Pietruczuka „Grafika komputerowa” oraz w ramach themersonowskiego festiwalu SkArPa prace Doroty Podlaskiej „Zagubione w tłumaczeniu”. 2012 rok to wystawy m.in. prac Danuty Michalskiej, fragmentów szkicownika Andrzeja Strumiłły i rysunków Nicka Wadleya. Od 2014 r. w Galerii Kreski corocznie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w kolejnych edycjach konkursu "Ulica Themersonów".

  Papierowe bajki

  10 czerwca 2013
  Cały czas próbuję próbować i uczyć się – tak mówi o sobie Piotr Dąbrowski, którego wystawę „Papierowe bajki” będzie można oglądać w Galerii Kreski od 14 czerwca do 7 lipca. Zapraszamy na wernisaż w piątek 14 czerwca o godzinie 18. Wstęp bezpłatny.

  Piotr Dąbrowski, rocznik 1976, członek ZPAP PSU, artysta plastyk, perkusjonsista.

  W swojej twórczości plastycznej próbuje syntetyzować percepcję rozmaitych doświadczeń życiowych i myślowych z kreskami i plamami, poszukując najkrótszej drogi z własnego wnętrza, poprzez rękę i narzędzie do tego, co możemy oglądać. W swoich pracach stara się odkryć piękno prostoty, doceniając ulotność chwili. - Forma jego prac jest bliska estetyce prymitywistów. Postacie o uproszczonych, geometrycznych kształtach przypominają nieco bohaterów dziecięcych rysunków. Obwiedzione wyrazistym konturem, innym razem rozmazane, o delikatnie zarysowanych sylwetkach, spoglądają na nas wielkimi oczami. Obok postaci równorzędną rolę w kompozycji pełnią napisy. Zazwyczaj są to tytuły prac lub refleksje autora. Wśród nich pojawiają się też słowa-niesłowa, starannie wykaligrafowane litery o czysto dekoracyjnym charakterze, stanowiące dopełnienie całości – uważa historyk sztuki Ewa Chęć.

  Pracuje głównie na papierze, używając technik mieszanych. Zajmuje się również pracą w kamieniu, technikami pozłotniczymi, ściennymi (fresk, sgraffito, mozaika). Zrealizował wiele prac związanych z elementami ozdobnej aranżacji wnętrz (zlecenia prywatnych inwestorów. Jest też aktywnym perkusjonistą, działającym na polu muzyki improwizowanej. Swoje prace i myśli zamieszcza na stronie www.ojta.net

   


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze