Subgaleria PGS, jako nowo powstała przestrzeń wystawiennicza, swoją działalność rozpoczęła w lutym 2011 roku. Przed oficjalnym otwarciem, przedpremierowo swoje grafiki pokazało dwóch młodych artystów: Kacper Bożek i Tomasz Daniec. W połowie marca 2011 r. premierową wystawą w kameralnej sali była prezentacja grafik krakowskiej artystki prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Galeria Kreski to miejsce, gdzie są wystawiane rysunki, szkice i grafiki, czyli prace, w których podstawowym środkiem wyrazu artystycznego jest kreska – ta często niedoceniana forma pierwotnego zapisu, będąca przecież istotą każdego działania artystycznego, być może pierwszym i najważniejszym „zapisem” wizji artystycznej.
Ideą Galerii Kreski jest przede wszystkim przybliżenie tych dziedzin sztuki, które zdają się być spychane na margines sztuki, takich jak grafika czy rysunek. W niewielkiej sali wystawienniczej zwiedzający może odkryć najbardziej osobistą i najbliższą prawdzie formę artystycznego wyrazu. W 2011 r. w Galerii Kreski zostały pokazane wystawy: „Dürery XX. Lubomirskich” z kolekcji Muzeum Książąt Lubomirskich w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu, pochodząca z prywatnej kolekcji niemiecka grafika ekspresjonistyczna „Wyklęta Kreska”, grafiki Jerzego Pietruczuka „Grafika komputerowa” oraz w ramach themersonowskiego festiwalu SkArPa prace Doroty Podlaskiej „Zagubione w tłumaczeniu”. 2012 rok to wystawy m.in. prac Danuty Michalskiej, fragmentów szkicownika Andrzeja Strumiłły i rysunków Nicka Wadleya. Od 2014 r. w Galerii Kreski corocznie prezentowane są prace nagrodzone i wyróżnione w kolejnych edycjach konkursu "Ulica Themersonów".
Obrazkowy świat Franciszki
15 października 2013Nick Wadley o prezentowanych w Płockiej Galerii Sztuki „Ludziach i Kreskach” napisał: Jest to dziwny świat obrazkowy, pozbawiony powagi i logiki świata rzeczywistego, a jednocześnie nacechowany silnym poczuciem prawdziwego dramatu istnienia. W miarę, jak język rysunków Franciszki dojrzewał, coraz bardziej zbliżały się do siebie ślady ludzi i otoczenia, aż w końcu przeobraziły się w improwizacje kresek na kształt pisma rysunkowego.
Franciszka Themerson (1907-1988) była córką malarza Jakuba Weinlesa i pianistki Łucji Weinles. W latach 1918-1922 uczyła się w Warszawskiej Akademii Muzycznej, a potem w Akademii Sztuk Pięknych studiowała malarstwo w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. W czasie studiów spotkała Stefana Themersona, w 1931 r. została jego żoną. Wspólnie zakładają Spółdzielnię Autorów Filmowych i wydają pismo "f.a." (film artystyczny), którego Franciszka jest redaktorem artystycznym. Rysunki Franciszki pojawiają się w ksiązkach dla dzieci oraz m.in. w "Płomyku" i "Wiadomościach Literackich". W 1937 roku Themersonowie wyjeżdżają do Francji, a po wybuchu wojny do Anglii, gdzie mieszkali do końca życia.
Franciszka i Stefan Themersonowie tworząc sztukę cały czas eksperymentowali, poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, a także zajmowała się projektowaniem scenografii i kostiumów. Jej mąż, pochodzący z Płocka Stefan Themerson tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, służący do tworzenia filmów. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Themersonowie należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.
Płock Percussion Duo Mieczykowski/Zawadzki zadebiutowało we wrześniu 2010 roku podczas pierwszej edycji festiwalu SkArPa. Tworzą go perkusiści związani obecnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Adam Mieczykowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie perkusji. Grał w legendarnym Poznańskim Zespole Perkusyjnym pod kierunkiem prof. Jerzego Zgodzińskiego, ponad 10 lat współpracował z Orkiestrą Kameralną ,,Amadeusz” PR pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Poznaniu. Z tymi zespołami koncertował w całej Europie i dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Obecnie jest dyrektorem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Michał Zawadzki jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz holenderskiej Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Z wyróżnieniem ukończył klasę perkusji prof. Adama Mieczykowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Płocku. Współpracował między innymi z Filharmonią Wrocławską oraz Filharmonią Dolnośląską Jeleniej Górze. Ma za sobą nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Obecnie jako perkusista związany z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.