Przejdź do treści


  Jedną z form działalności artystycznej Płockiej Galerii Sztuki, prowadzonej od 2011 poza murami PGS, jest Galeria Zewnętrzna oraz stworzona na skwerze na nadwiślańskim wzgórzu Galeria Plenerowa – od lipca nowa przestrzeń prezentacji i upowszechniania sztuki. Przestrzeń w całości jest dedykowana kulturze, przeznaczona do realizacji wystaw i projektów, spotkań z artystami oraz wydarzeń artystycznych, organizowanych przez lokalne środowiska twórcze, organizacje pozarządowe, animatorów kultury i młodych twórców. Jako pierwsza swoją instalację w plenerze wykonała francuska artystka Eugenie Jan. , Galeria Plenerowa to także miejsce spotkań i odpoczynku dla każdego, bez względu na wiek.

  Galeria Zewnętrzna jest projektem nonprofit, powstałym w ramach długofalowego przedsięwzięcia wyjścia ze sztuką w przestrzeń miejską. To również ważny krok na drodze do zmiany postrzegania sztuki przez płocczan i ciekawa oferta kulturalna.

  Słoneczne „Słoneczko”

  28 sierpnia 2012
  Galeria Plenerowa Płockiej Galerii Sztuki, która zagościła na skwerze sztuki w miejscu po dawnym „Słoneczku”, nabrała nowych kolorów. Współpracujący z PGS Foxy & Wiur ożywili to miejsce. Dziewczynka z robotami i barwna mozaika z prac, wykonanych przez uczestników warsztatów, zapraszają do spędzania czasu na skwerze sztuki.

  Nowe elementy wystroju Galerii Plenerowej powstały podczas dwudniowych warsztatów, 18 i 19 sierpnia. W sobotę powstała barwna postać z robotami. Jak podkreśla Foxy, ma wszystkich zachęcać do spędzania czasu na skwerze sztuki. Muralowa dziewczyna ma przekonać płocczan, że jest to miejsce przeznaczone również na rodzinne gry i zabawy.

  Uczestnicy niedzielnych warsztatów stworzyli subiektywny portret Płocka, składający się z namalowanych na deseczkach obrazków. Wypełniły je między innymi zwierzęta z płockiego zoo, nadwiślańskie molo czy widoki ze Wzgórza Tumskiego, zachody słońca i zabytki.

  Jednak na tym nie koniec. Elementem Galerii Plenerowej od kilku dni jest także urządzenie, roboczo zwane dystrybutorem sztuki. To propozycja dla wszystkich, którym bliskie jest słowo pisane, a raczej - drukowane. Wystarczy wrzucić 50 groszy, by wypożyczyć i poczytać wydawnictwo lub katalog poświęcony sztuce. W ten sposób skwer sztuki zamienia się w plenerową czytelnię. W dystrybutorze sztuki znajduje się też miejsce na książki, katalogi czy albumy, którymi właściciel chce się podzielić z innymi. W naszych domach zapewne znajdzie się niejedna pozycja, która pokrywa się kurzem i aż prosi się o puszczenie w obieg na swoistą „wymianę”. To propozycja dla tych, którym jest bliska idea bookcrossingu, czyli wędrującej książki. Dystrybutor sztuki ma też dodatkową półkę na foldery, czasopisma i ulotki, informujące o wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście.

  Galeria Plenerowa to jedna z form aktywności artystycznej Płockiej Galerii Sztuki, prowadzona poza murami PGS w ramach długofalowego przedsięwzięcia wyjścia ze sztuką w przestrzeń miejską.

  Ponadto ważną informacją jest to, że obiekt jest już monitorowany.

   


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze