Przejdź do treści


  Jedną z form działalności artystycznej Płockiej Galerii Sztuki, prowadzonej od 2011 poza murami PGS, jest Galeria Zewnętrzna oraz stworzona na skwerze na nadwiślańskim wzgórzu Galeria Plenerowa – od lipca nowa przestrzeń prezentacji i upowszechniania sztuki. Przestrzeń w całości jest dedykowana kulturze, przeznaczona do realizacji wystaw i projektów, spotkań z artystami oraz wydarzeń artystycznych, organizowanych przez lokalne środowiska twórcze, organizacje pozarządowe, animatorów kultury i młodych twórców. Jako pierwsza swoją instalację w plenerze wykonała francuska artystka Eugenie Jan. , Galeria Plenerowa to także miejsce spotkań i odpoczynku dla każdego, bez względu na wiek.

  Galeria Zewnętrzna jest projektem nonprofit, powstałym w ramach długofalowego przedsięwzięcia wyjścia ze sztuką w przestrzeń miejską. To również ważny krok na drodze do zmiany postrzegania sztuki przez płocczan i ciekawa oferta kulturalna.

  Lutosławski - in memoriam

  21 lutego 2013
  Płocka Galeria Sztuki, w ramach współpracy z Płocką Orkiestrą Symfoniczną, przygotowała okolicznościową wystawę, którą do 8 marca można oglądać w foyer Szkoły Muzycznej, przy ul. Kolegialnej 23.

  W związku z setną rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego - 25 stycznia 2013 roku - Sejm RP przyjął uchwałę ogłaszającą rok 2013 Rokiem Witolda Lutosławskiego. W ten sposób postanowiono oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który na trwałe wpisał się do dwudziestowiecznej muzyki polskiej i światowej.

  Imię jednego z największych kompozytorów XX wieku nosi również Płocka Orkiestra Symfoniczna i z tej okazji przygotowała działania o charakterze koncertowym i edukacyjnym. Przygotowaną przez Płocką Galerię Sztuki wystawę „Witold Lutosławski – in memoriam” tworzy dziewięć tablic, przybliżających osobę i twórczość tego wybitnego Polaka. Kompozytor nie lubił rozpamiętywać przeszłości, cenił sobie prywatność.

  Wystawa pokazuje mniej znane momenty z życia wybitnego twórcy. Dzięki niej poznamy wojenne losy Lutosławskiego, czas pisania muzyki pod pseudonimem Derwisz czy pracy w Polskim Radiu. Będzie można dowiedzieć się również, co wybitnego muzyka łączyło z Kaliną Jędrusik.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze