Przejdź do treści


  Konkurs na komiks rozstrzygnięty

  23 czerwca 2021
  Do 27 czerwca w Galerii Kreski można oglądać wystawę pokonkursową „Pamiętny dzień 1921 roku”. W środę, 23 czerwca w Płockiej Galerii Sztuki odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu zorganizowanego z okazji setnej rocznicy odznaczenia Płocka Krzyżem Walecznych przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Bardzo się cieszę, że Jury zakwalifikowało na wystawę pokonkursową prawie wszystkie nadesłane prace. Dzięki temu otrzymaliście także szansę na pokazanie wielu widzom swojego spojrzenia na wydarzenia sprzed stu lat. Ta interesująca wystawa z pewnością przyciągnie nie tylko miłośników historii Płocka – gratulowała laureatom konkursu dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, życząc im dalszych sukcesów.
  Protokół konkursu na krótką formę komiksową „Pamiętny dzień 1921 roku”, zorganizowanego przez Płocką Galerię Sztuki
  W obradach Jury udział wzięli:
  Laura Dyczko –  absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, pracownik Płockiej Galerii Sztuki – Przewodnicząca posiedzenia.
  Miriam Pieniek - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, zdobywczyni statuetki "Kryształowego Smoka 2017" w kategorii komiks w konkursie organizowanym przez Dni Fantastyki we Wrocławiu.
  Grzegorz Gołębiewski - dr nauk humanistycznych, nauczyciel historii w III LO im. Marii Dąbrowskiej oraz wykładowca w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku, wiceprezes Towarzystwa Naukowego Płockiego, autor licznych publikacji na temat historii Płocka i Mazowsza Płockiego.
  Obrady Jury, oceniającego prace w ramach konkursu na krótką formę komiksową „Pamiętny dzień 1921 roku”, miały charakter zdalny. Ocena objęła 25 zgłoszonych prac. Jury wzięło pod uwagę: zgodność pracy z tematyką konkursu, samodzielność  wykonania, umiejętne podejście do tematu w tworzeniu historii komiksowej, stopień zaangażowania w poznanie informacji dotyczących tematu Konkursu.
  W wyniku obrad, na wystawę pokonkursową zostały zakwalifikowane 23 prace 24 autorów. Dwie prace, ze względu na istotne błędy merytoryczne, zostały odrzucone. Ponadto, Jury zwróciło uwagę, że niektóre z prac w swojej formie bardziej przypominały plakaty niż komiks.
  Jury postanowiło przyznać 3 wyróżnienia, dwie trzecie nagrody i drugą nagrodę, nie przyznając pierwszej nagrody. Druga nagroda zostanie podzielona po równo między jej autorki, co było ustanowione w Regulaminie. Decyzja Jury jest ostateczna.
  Wyróżnienia:
  Marta Kwiatkowska, 17 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku - w syntetycznej formie zawarła scenę dekoracji T. Jeziorowskiego przez Marszałka  Piłsudskiego i symbole Płocka
  Jakub Bregier, 18 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku - w klasycznej komiksowej formie pokazał sceny walki i odznaczania płocczan.
  Dominika Pokora, 17 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku – za oryginalny wizualnie komiks, prostą i czytelną kompozycję; za opowiedzenie historii za pomocą samych ilustracji.
  Nagrody:
  III nagroda – Katarzyna Sadłowska, 19 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Drapiewskiego w Płocku - za oryginalną formę połączenia walk z uroczystością odznaczenia T. Jeziorowskiego.
  III nagroda – Olga Sobocińska, 16 lat, III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej w Płocku – za dobre przygotowanie merytoryczne i stworzenie komiksu edukacyjnego. Ilustracje są staranne i współgrają z ramkami tekstowymi.
  II nagroda – Julia Korczyńska, 17 lat i Amelia Wasilewska, 16 lat, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – za krótki i treściwy komiks, ciekawie wykadrowane sceny, postacie i ramki z tekstem nie zawsze są zamknięte w kadrach, co zwiększa atrakcyjność komiksu.

  Uczestnicy zakwalifikowani na wystawę:

  Amelia Baszewska, 16 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Jakub Bregier, 18 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Weronika Kalinowska, 17 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Emilia Klat, 17 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Kacper Kłobukowski, 17 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Jagoda Knap, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Malwina Kobuszewska, 18 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku Konstancja Kołodziejczyk, 19 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Julia Korczyńska, 17 lat i Amelia Wasilewska, 16 lat, Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
  Marta Kwiatkowska, 17 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Wiktoria Mordzak, 18 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Viktoria Niedzielska, 16 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Dominika Pokora, 17 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Katarzyna Sadłowska, 19 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Ewa Sępiak, 15 lat, I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Oliwia Sierant, 17 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Olga Sobocińska, 16 lat, III Liceum Ogólnokształcące w Płocku
  Weronika Szmajda, 18 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Maja Wilmańska, 18 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Justyna Wiśniewska, 18 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Klaudia Wiśniewska, 18 lat I Prywatne Liceum Sztuk Plastycznych w Płocku
  Klaudia Maria Witrylak, 16 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku
  Weronika Zmierczak, 17 lat, Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku

  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze