Przejdź do treści


  Warsztaty

  Naturalna kolej sztuki

  18 czerwca 2013
  Płocka Galeria Sztuki zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w letnich warsztatach. Rozpocznie je w sobotę 22 czerwca o godzinie 12 "Śniadanie na trawie" na Skwerze Sztuki. Sponsorem warsztatów edukacyjno-plastycznych „Naturalna kolej sztuki” jest Polski Koncern Naftowy ORLEN S.A.


  Program warsztatów „Naturalna kolej sztuki”:

  22 czerwca godz. 12 - Skwer Sztuki
  „Śniadanie na trawie” – warsztaty plastyczne
  Projekt będzie nawiązaniem do słynnego obrazu Eduarda Maneta – postaciami z obrazu staną się  uczestnicy warsztatów na Skwerze Sztuki. Odpowiednio wcześniej przed spotkaniem przygotowane zostaną kontury postaci siedzących przy stolikach, wycięte z białego PCV. Figury te będą zarysowywane przez uczestników warsztatów, a następnie przytwierdzane na stałe do podłoża. Dodatkowo każdy z uczestników będzie mógł odrysować, wyciąć i zamalować swoje kontury z tektury i zabrać je do domu. Zajęcia zrealizuje Fundacja Form i Kształtów.
   
  29 czerwca godz. 12 - PGS
  „Kwiaty i portrety” – spotkanie autorskie i warsztaty
  Autorka prezentowanej w Płockiej Galerii Sztuki ekspozycji, Anna Macionek Stańko zaprasza  wszystkich chętnych na autorskie zwiedzanie wystawy, podczas którego opowie o swoich inspiracjach i warsztacie pracy. Następnie uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć malarkę przy pracy i pod jej okiem nauczyć się i stworzyć własny obraz w technice olejnej.
   
  6-7 lipca godz. 12 - PGS
  „Mogę zrobić - mogę wyrazić” – warsztaty plastyczne
  Zajęcia prowadzone przez Piotra Dąbrowskiego mają na celu doświadczenie przez uczestników podstaw kultury i pokazanie, jak w przeszłości różne odkrycia ludzkie rodziły się z potrzeb, poszukiwań i eksperymentów. Osoby biorące udział w pierwszym spotkaniu będą miały okazję wytworzyć farby temperowe  korzystając z bogactwa natury. Farby zostaną użyte podczas malowania na kamieniu, co ma nawiązywać do sztuki pierwotnej.

  Natomiast drugiego dnia uczestnicy będą  wykonywać postaci ludzkie, zwierzęce czy też formy roślinne z papieru pakowego, rurek tekturowych, szarego kartonu. Surowe materiały, użyte podczas zajęć mają, rozbudzić wyobraźnię i kreatywność i zarazem uwrażliwiać na kolor i jego subtelności. Postaci wykonane przez uczestników mogą stać się zabawkami albo kukiełkami, a może ozdobami.
   
  13 lipca godz. 12 - Skwer Sztuki
  „Pamiątka z Płocka” – warsztaty plastyczne
  Przed epoką Internetu i telefonów komórkowych ludzie często kolekcjonowali drobiazgi charakterystyczne dla odwiedzanych miejsc. Obecnie dominują mms-y czy zdjęcia cyfrowe. Płocka Galeria Sztuki proponuje artystyczną alternatywę dla nowoczesnych technologii, a jednocześnie atrakcyjną formę stworzenia wakacyjnej pamiątki. Uczestnicy zajęć na Skwerze Sztuki, wraz z animatorami kultury, zaprojektują i pokolorują wielkoformatową planszę przedstawiającą baśniowe postaci z książki „Baśnie i legendy o Płocku”, wydanej przez PGS. Na koniec sfotografują się, umieszczając swoją twarz w miejsce twarzy płockich bohaterów.

  20-21 lipca godz. 12 - PGS
  „W drodze na arkę...” – warsztaty z rysunku i malarstwa
  Punktem wyjścia do twórczych działań będzie wyobraźnia i świat natury. Uczestnicy warsztatów wspólnie z malarzem Piotrem Naliwajko, zastanowią się nad zachowaniem i kształtem zwierząt, podobieństwem cech ludzkich i zwierzęcych a następnie wykonają własnoręczne szkice ołówkiem, sepią lub węglem. Na koniec, przy użyciu farb stworzą jedną wspólną kompozycję rodzajową.
   
  27-28 lipca godz. 12 - PGS
  „Ogród sztuki” – warsztaty plastyczne
  Ogrody są częściami miast, bez wszechobecnej dominacji betonu. Są enklawami spokoju i ciszy, w których każdy może uciec przed zgiełkiem ludzi i maszyn. Na terenie Płockiej Galerii Sztuki również znajduje się takie miejsce. I właśnie tu odbędzie się kolejna akcja kulturalna, podczas której uczestnicy będą mieli za zadanie zaprojektowanie i stworzenie kolorowego, artystycznego „Ogrodu Sztuki”. Uczestnicy, wraz z animatorami, stworzą wspólną koncepcję  artystycznej przestrzeni oraz wykonają każdy z elementów. Wykorzystując różne techniki sztuk plastycznych stworzą rośliny, owady oraz elementy dekoracyjne, które ozdobią galeryjny ogród oraz domy uczestników.

  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze