Przejdź do treści


  Warsztaty

  LATO W PŁOCKIEJ GALERII SZTUKI

  18 czerwca 2018
  Wystawy/Warsztaty/Spotkania/Wykłady - tego lata Płocka Galeria Sztuki zaprasza do skorzystania z letniej oferty nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny. Działania związane ze sztuką obejmą wystawy, warsztaty artystyczne, spotkania z artystami, a także wykłady. Znajdujące się w ofercie Galerii zwiedzanie wystawy z przewodnikiem przygotowane zostało w oparciu o aktualną wystawę malarstwa „Alechemia/Alchemy” Małgorzaty Kosiec. Wykłady, podejmujące zjawiska zachodzące na przestrzeni lat w kulturze, z dystansem i w ciekawy sposób przybliżą zagadnienia związane z historią sztuki. Natomiast, skierowane do całych rodzin, wakacyjne spotkania warsztatowe w Płockiej Galerii Sztuki, to artystyczne „wyprawy” do egzotycznych miejsc i odległych państw, których kultura jest nam często nieznana. Sztuka danego kraju będzie punktem wyjścia do działań twórczych. Pokażemy, że plastyka to nie tylko kartka papieru i kredki. Na zajęcia warsztatowe wstęp wolny – obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 24 366 43 23 oraz 24 364 60 40. Osoba do kontaktu: Mirosław Cegłowski.

   

  Wystawa malarstwa „Alchemia/Alchemy” Małgorzaty Kosiec - 22 czerwca – 19 sierpnia

  Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa  łódzkiej ASP w swoich pracach łączy styl abstrakcyjny i figuratywny. Tworzy równolegle abstrakcje wielkoformatowe oraz portrety typograficzne, malowane unikatową techniką nawarstwiania znaków graficznych. Budowany dawniej warstwowo laserunek, dający efekt „wewnętrznego” światła obrazu, zastąpiła nowoczesnymi technikami, używając folii, taśm maskujących i żeli. Ten złożony proces twórczy potrafi oszukać widza, uwodząc jego wzrok oraz dopuszczając się złudnej iluzji nadaje płaskim obrazom efekt głębi i trójwymiarowości. To gra artystki nie tylko z odbiorcą, ale również z materią i warsztatem. Sztuka Małgorzaty Kosiec ma oddawać ducha pokolenia (zeitgeist), w którym przestrzeń życia została rozszerzona o tę wirtualną oraz 3D.

  OPROWADZANIE  z przewodnikiem po wystawie „Alchemia/Alchemia” Małgorzaty Kosiec (w cenie biletu):

  czwartek 28 czerwca, godz. 16.30

  wtorek 3 lipca, godz. 16.30

  środa 18 lipca, godz. 16.30

  środa 8 sierpnia, godz. 16.30 

  WYKŁADY:

  Czwartek 12 lipca, godz. 16.30

  Narzędzia sztuki – dawniej i dziś

  Z jakich narzędzi korzystają malarze, a z jakich rzeźbiarze i graficy? Czy narzędzia artystów zmieniały się w kolejnych stuleciach, jakich używają współcześnie? Odpowiedzi na te pytania postaramy się poszukać podczas multimedialnego wykładu, natomiast prezentowana w Galerii wystawa Małgorzaty Kosiec posłuży do przedstawienia wybranych technik, wykorzystywanych obecnie w sztuce. 

  Czwartek 2 sierpnia, godz. 16.30

  „Wczoraj tu szalał błysk i grom” – o motywie żywiołów w malarstwie

  Nieujarzmione przez człowieka cztery żywioły natury, czyli: woda, ogień, powietrze, ziemia,  inspirują od wieków filozofów i artystów. Podczas spotkania dowiemy się, w jaki sposób temat żywiołów przedstawiali najsłynniejsi malarze w dziejach sztuki.

  WARSZTATY:

  Czwartek, 5 lipca, godz. 11.00 - Malarstwo wielkich formatów

  Południowoamerykańskie państwa, Meksyk czy Boliwia, słyną z obrazów zdobiących ich budynki. Różnorodna tematyka ściennych malunków najczęściej nawiązuje do religii, kultury, czasami pełni tylko rolę barwnej ozdoby domu. Zadaniem uczestników zajęć w ogrodzie Płockiej Galerii Sztuki będzie zaprojektowanie, na specjalnie przygotowanej konstrukcji, „muralu” nawiązującego do historii i kultury Płocka. 

  Wtorek, 10 lipca, godz. 11.00 - Z akwarelą przez świat

  Kolejne wakacyjne warsztaty będą związane z Dalekim Wschodem. Inspirując się sztuką Chin i Japonii, uczestniczy spotkania poznają technikę malowania akwarelami. Jej zastosowanie pozwala na wiele możliwości malarskich, w tym kreatywne wykorzystanie przypadku. Autorem i prowadzącym zajęcia jest artysta – Piotr Naliwajko.

  Sobota, 14 lipca, godz. 11.00 - Rysowane piaskiem

  Peruwiańskie geoglify fascynują swoim rozmachem. Linie stworzone przez Indian Nazca układają się w kształty roślin, zwierząt lub figur geometrycznych. Wraz z uczestnikami warsztatów, będziemy tworzyć wielkoformatowe „rysunki” z piasku. 

  Wtorek, 17 lipca, godz. 11.00 -Zanurzone w wosku

  Wirtualna podróż na Wyspy Indonezyjskie pozwoli odkryć tajniki egzotycznej sztuki batiku. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób należy wykorzystać tę pradawną technikę farbowania tkanin, by przygotować oryginalne prace malarskie. 

  Czwartek, 19 lipca, godz. 11.00 - Marokańskie koniczyny i coś ponadto

  Rękodzieło artystyczne, a przede wszystkim ceramika, to istotny element kultury Maroka. Inspirując się kulturą tego afrykańskiego kraju, uczestnicy warsztatów rodzinnych nauczą się robienia koronkowych reliefów na ceramicznym podłożu. 

  Środa, 25 lipca, godz. 11.00 - Kaligrafia z metra

  Kaligrafia to sztuka starannego i estetycznego pisania, szczególnie rozwijana w Chinach. Podczas zajęć w Płockiej Galerii Sztuki, korzystając z metrowego drzewca-stalówki, uczestnicy warsztatów będą pracować nad własnym ozdobnym pismem, czyli krojem liter oraz artystycznymi ozdobnikami. 

   


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze