Przejdź do treści


  Warsztaty

  „Co w sztuce piszczy?” - Lato w Płockiej Galerii Sztuki

  27 czerwca 2019
  Do skorzystania z letniej oferty Płocka Galeria Sztuki zaprasza całe rodziny. Podczas wakacyjnych zajęć – wystaw, warsztatów plastycznych, spotkań z artystami i wykładów - spróbujemy odpowiedzieć na pytanie „Co w sztuce piszczy?”. W lipcu i sierpniu akcje związane ze sztuką obejmą - wystawy: „Sérénité” Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej oraz plenerową „Muzyka w przestrzeni. O płockiej architekturze lat minionych”; rozmowy o sztuce: „Dokąd zmierza selfie?”, „Galerie sztuki... na ciele”, „Liczy się pomysł!”; oprowadzania autorskie oraz z przewodnikiem po wystawie; warsztaty rodzinne: „Pomaluj świat”, „Zamaskowani”, „Od dźwięku do obrazu”, „Wyplatamy biżuterię!”, „Wełniaki–przytulaki”, „Tajemniczy uśmiech...”, „Mali konstruktorzy”; koncerty muzyki eksperymentalnej i elektronicznej z cyklu „Sygnał/Szum”. Na zajęcia wstęp wolny – obowiązują wcześniejsze zapisy na warsztaty pod numerami telefonów: 24 366 43 23 oraz 24 366 43 20.
  28 czerwca
  godz. 18
  Wernisaż wystawy „Sérénité” Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej

  Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy płocczanki Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej. W twórczości artystki ważną rolę odgrywają światło i kolor. To one w dużym stopniu determinują wybór miejsca pracy czy motywu obrazu. Maluje intuicyjnie i żywiołowo operuje barwą, wydobywa światło szerokimi pociągnięciami pędzla. Plenery w różnych regionach Włoch, Francji i na Kresach Wschodnich, a także Polski, szczególnie okolic Słupna, są podstawą pracy artystki. Na płótno przenosi krajobrazy, w których przebywa, wnętrza, w których mieszka, kwiaty, drzewa, okolice młyna. Dorota Szelągowska-Goleniewska, obok techniki olejnej, z powodzeniem używa pasteli i akwareli. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 90 prac malarskich, rysunków oraz obiektów przestrzennych, będących nową fascynacją w pracy artystki. Artystka mieszka w Słupnie koło Płocka. W 1993 roku otrzymała dyplom w pracowni malarstwa profesora Wojciecha Sadleya na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od lat wykorzystuje różne techniki; najczęściej olej na płótnie, akwarelę, pastel. Wraz z mężem tworzy witraże o tematyce kwietnej oraz sakralnej.


  1 lipca
  godz. 10.00
  Wystawa plenerowa „Muzyka w przestrzeni. O płockiej architekturze lat minionych” (dziedziniec Płockiej Galerii Sztuki)

  Z okazji Światowego Dnia Architektury (1 lipca) Fundacja Nobiscum wraz z Płocką Galerią Sztuki przygotowały wystawę plenerową „Muzyka w przestrzeni. O płockiej architekturze lat minionych”, która prezentuje rysunki architektoniczne budynków zlokalizowanych na terenie dawnego Płocka. Rysunki pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Płocku i Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Wiele z przedstawionych na wystawie prac to unikatowe zdjęcia, często będące jedynym dokumentem świadczącym o wyglądzie nieistniejących już budynków na terenie miasta. Ponadto, na wystawie można obejrzeć szkice architektoniczne płockich budynków mieszkalnych, obiektów kultu religijnego, użyteczności publicznej oraz małej architektury. Niemiecki filozof Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling (1775–1854) mawiał, że „architektura jest muzyką w przestrzeni, niejako muzyką zastygłą”. Zapraszamy zatem do wsłuchania się w melodię architektonicznej przestrzeni miasta Płocka! Wystawa prezentowana na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki do 31 lipca. Projekt powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Płocka.

  2 lipca
  godz. 11.00
  Warsztaty plastyczne - „Pomaluj świat”

  Otaczający nas świat fascynuje światłem, kształtami i kolorami. Prowadząca zajęcia artystka  Dorota Goleniewska-Szelągowska zaprosi uczestników do wyjścia w plener, gdzie naturalne światło stanie się inspiracją do tworzenia.

  4 lipca
  godz. 16.30 
  Oprowadzanie z przewodnikiem

  Oprowadzanie po wystawie „Sérénité” płockiej artystki Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej z przewodnikiem, który przybliży kontekst prezentowanych dzieł oraz odpowie na pytania.

  9 lipca
  godz. 11.00
  Warsztaty plastyczne – „Zamaskowani”

  Maska jest ważnym elementem zabawy. Pozwala zmienić się w superbohatera, księżniczkę lub ulubionego zwierzaka. Uczestnicy warsztatów przygotują autorskie maski, przedstawiające realne lub fantastyczne zwierzęta, a także stworzą wspólną przestrzenną instalację, której motywem przewodnim i inspiracją staną się maski świata. Autorem i prowadzącym zajęcia będzie artysta – Piotr Naliwajko.

  11 lipca
  godz. 16.30 
  Spotkanie - Dialog ze sztuką „Dokąd zmierza selfie?”

  Facebook, Instagram czy Tik Tok pozwoliły młodym ludziom stać się twórcami. Podczas spotkania zastanowimy się, w jaki sposób portale społecznościowe wyznaczają trendy we współczesnej kulturze. Porozmawiamy o wirtualnej autokreacji i zmianach w sztuce, które zachodzą na naszych oczach.

  16 lipca
  godz. 11.00
  Warsztaty plastyczne z cyklu „Sygnał/Szum” - „Od dźwięku do obrazu”

  Czy muzykę można namalować? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów inspirowanych dźwiękiem. Uczestnicy spotkania usłyszą nagrania odgłosów miasta, wsi, lasu i spróbują namalować wyobrażone przez siebie miejsca, tworząc tym samym oryginalny – realistyczny lub fantastyczny krajobraz. Zajęcia poprowadzi muzyk Piotr Dąbrowski z Fundacji Nobiscum. Warsztaty dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

  18 lipca
  godz. 16.30
  Spotkanie - Dialog ze sztuką „Galerie sztuki... na ciele”

  Posiadał go m.in. arcyksiążę Franciszek Ferdynand Habsburg, a także matka Winstona Churchilla. Mowa o tatuażu. Zapraszamy do dyskusji podczas spotkania, w ramach którego przybliżymy jego historię i funkcje, które pełnił. Wspólnie zastanowimy się, czy można mówić o tatuażach w kategorii sztuki.

  20 lipca
  godz. 20.00
  Spotkanie i koncert z cyklu „Sygnał/Szum”

  Wykorzystywany we współczesnej muzyce field recording staje się eksperymentem, awangardą. Podobnie jak fotografia pozwala na odkrywanie nieznanych rejonów świata, ale poprzez słuch. Jak przebiega tworzenie pejzażu dźwiękowego i jaką nową jakość daje on muzyce, będzie można dowiedzieć się podczas koncertu i wieczornego spaceru dźwiękowego. Spotkanie poprowadzą teoretyk muzyki Marcin Barski i kompozytor Marcin Dymiter z Instytutu Pejzażu Dźwiękowego.

  23 lipca
  godz. 11.00 
  Warsztaty rodzinne - „Wyplatamy biżuterię!”

  Misterne koronki i plecionki są oryginalną ozdobą. Samo ich przygotowanie rozwija zdolności manualne i wymaga pomysłowości i kreatywności. Uczestnicy warsztatów poznają metodę zaplatania rzemyków i nici oraz technikę szydełkowania, by przygotować efektowne, autorskie ozdoby i unikatową biżuterię.

  25 lipca
  godz. 16.30
  Oprowadzanie autorskie

  Płocka Galeria Sztuki zaprasza na spotkanie z Dorotą Goleniewską-Szelągowską, która oprowadzi po swojej wystawie „Sérénité” i opowie m.in.: skąd czerpie inspiracje dla swojej sztuki i w jakim stopniu jest to odpowiedź na oczekiwania współczesnego odbiorcy?

  30 lipca
  godz. 11.00
  Warsztaty rodzinne - „Wełniaki–przytulaki”

  Każdy, czy to mały czy duży, ma jakąś ulubioną maskotkę. Wykonana własnoręcznie przytulanka staje się wyjątkowa, gdy autor sam ją wymyślił, nadał jej kształt i wykonał. W ramach rodzinnych spotkań wakacyjnych uczestnicy poznają podstawy robienia na drutach i szydełkowania, by później stworzyć oryginalną zabawkę – wełniaka–przytulaka.

  1 sierpnia
  godz. 16.30                                                                               
  Spotkanie - Dialog ze sztuką „Liczy się pomysł!”

  Czy proces twórczy jest ważniejszy od powstałego obiektu? Zapraszamy do dyskusji podczas spotkania, w ramach którego przybliżymy najciekawsze prace stworzone przez przedstawicieli sztuki konceptualnej, takich jak  Yoko Ono, Dennis Oppenheim czy Roman Opałka. Wspólnie zastanowimy się, czy dzieło może być ulotne, czy raczej powinno być trwałe.

  6 sierpnia
  godz. 11.00                                                                                                            
  Warsztaty plastyczne - „Tajemniczy uśmiech...”

  „Mona Lisa” jest jednym z najbardziej znanych obrazów Leonarda da Vinci, który stał się niemalże ikoną pop kultury. Uczestnicy zajęć zainspirowani artystycznymi wersjami tego słynnego portretu, przygotują kolażowe autoportrety, uzupełnione o własną wizję fascynującego do dziś uśmiechu Giocondy.

  8 sierpnia
  godz. 16.30
  Oprowadzanie z przewodnikiem

  Oprowadzanie po wystawie płockiej artystki Doroty Goleniewskiej-Szelągowskiej z przewodnikiem, który przybliży kontekst prezentowanych dzieł oraz odpowie na pytania.

  10 sierpnia
  godz. 20.00
  Koncert – „Sygnał/Szum”

  W ramach cyklu „Sygnał/Szum”, poświęconego muzyce elektronicznej, w siedzibie Galerii wystąpi duet Sarmacja, który tworzą: pochodzący z Płocka Paweł Bartnik (DJ Sajko) oraz mieszkaniec Kutna Michał Kołowacik (DJ Echo). Ich mini-album „Tutejsi” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród krytyków i słuchaczy muzyki elektronicznej, którzy docenili  muzykę pełną uniwersalnych brzmień od dubu po techno, wzbogaconą o pierwiastki polskie. Drugim projektem, prezentowanym w Płockiej Galerii Sztuki, będzie Soundscape Mirror. To bydgoski duet audiowizualny, którego artyści piszą o sobie tak: „za pomocą dźwięku i obrazu proponujemy podróż na drugą stronę lustra. Podróż do światów wykreowanych przez ludzki umysł i układy scalone, gdzie ciemne jest dobre, a duże niewidoczne, a może nie?”. Koncert zorganizowany jest przez Płocką Galerię Sztuki i Fundację Nobiscum. Wydarzenie dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Wstęp bezpłatny.

  13 sierpnia
  godz. 11.00
  Warsztaty plastyczne „Mali konstruktorzy”

  Leonardo da Vinci tworzył projekty wyprzedzające jego czas, opracowując np. koncepcje śmigłowca czy czołgu. W Renesansie, niewielka liczba z tych pomysłów została wcielona w życie, ale stały się one punktem wyjścia wielu późniejszych rozwiązań w nauce i technice. Uczestnicy warsztatów poznają Leonarda da Vinci jako odkrywcę i wynalazcę, by później, posługując się techniką rysunku, kolażu i asamblażu zaprojektować i stworzyć model własnych wynalazków.  Wstęp na warsztaty, spotkania i koncerty jest wolny. Ilość miejsc na warsztatach jest ograniczona.
  Obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr 24 366 43 23.

  Ponadto grupy zorganizowane zachęcamy do korzystania z oferty Płockiej Galerii Sztuki: oprowadzania po wystawie z przewodnikiem lub z warsztatów przybliżających sztukę współczesną. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod nr 24 366 43 23.

  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze