Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWrzesień w Płockiej Galerii Sztuki

Wrzesień w Płockiej Galerii Sztuki

W pierwszy powakacyjny miesiąc Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania dwóch wystaw w siedzibie PGS i plenerowej, która będzie prezentowana na galeryjnym dziedzińcu. Obok wystaw zachęcamy do udziału w wykładzie, oprowadzaniu po ekspozycji oraz w warsztatach plastycznych, dedykowanych całym rodzinom.

6.09.2024 (piątek), od godz. 10.00 – plenerowa wystawa fotografii Ewy Nowak „O czym szepczą drzewa” w ramach IV Płockich Dni Fotografii
Na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki zostaną zaprezentowane zdjęcia Ewy Nowak w ramach wystawy „O czym szepczą drzewa”. Fotografka od 2021 roku jest członkiem Stowarzyszenia Płockie Towarzystwo Fotograficzne im. Aleksandra Macieszy, a od 2014 roku – Stowarzyszenia Płocka Grupa Fotograficzna (PGF). Jak sama podkreśla: „Lubię fotografię czarno-białą, choć niezliczone odcienie szarości też mnie zachwycają. Fascynuję się bliskimi oraz dalekimi podróżami, z których przywożę wiele barwnych wspomnień utrwalonych na fotografiach”. Poza wystawą plenerową w PGS, w różnych płockich instytucjach będzie można oglądać prace fotograficzne Wojciecha Beszterdy, Małgorzaty Kozakowskiej, Krzysztofa Gołucha, Adama Balcego i Piotra Targosza, Ignacy50, Małgorzaty Fober, Radosława Brzozowskiego, Ryszarda Kaczmarskiego, Zuzanny Rajewskiej jako debiut i Young Photo. Dodatkowo, ważnym wydarzeniem będzie wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego, który od czarno-białych zdjęć zaczynał swoją karierę.
Organizatorem IV Płockich Dni Fotografii jest Fundacja Fotografia Polska (FTP) we współpracy z płockim Urzędem Miasta, który wsparł finansowo przedsięwzięcie. Patronat honorowy nad IV Płockimi Dniami Fotografii objął prezydent Płocka, natomiast patronat artystyczny Związek Polskich Artystów Fotografików.

Wystawa czynna w godzinach pracy PGS.

13.09.2024 (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy malarstwa Henryka Wańka „Kwadratura koła IV”
Kwadrat i koło, a dokładniej – koło wpisane w  kwadrat, wypełnione symbolami o wielości znaczeń czy pejzażami, w których obok rajskich ogrodów są labiryntalne przestrzenie lub lewitujące nad krajobrazem kryształowe, wielościenne bryły.  Malarz i grafik Henryk Waniek udowadnia, że to, co nieracjonalne z naukowego punktu widzenia, może znaleźć urzeczywistnienie w ezoterycznym procesie duchowej transformacji: Tło kwadratowe to mój skromny ukłon w stronę czarnego (a także białego) kwadratu Kazimierza Malewicza. Okrągłe obrazy są natomiast aluzją do widoków, jakie mieli pasażerowie transatlantyckich parowców patrzący przez iluminatory. A raczej, jakie by mieli gdyby parowce nie płynęły w poprzek mórz, lecz przez kraje, do których mogłyby zawinąć.

Artysta malarz, prozaik, eseista, krytyk sztuki, tłumacz i grafik Henryk Waniek urodził się 4 marca 1942 w Oświęcimiu. Studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom otrzymał w 1970 roku. W 1976 roku otrzymał Stypendium Rządu Włoskiego na pobyt we Florencji (Włochy). W latach 1976-77 – Stypendium The Kosciusko Foundation, Nowy Jork (USA). Odznaczony w 2005 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Sporadycznie projektuje plakaty i książki. Pomiędzy 1978 a 1992 zaprojektował i zrealizował kilka scenografii dla sceny i filmu. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz w ponad 100 indywidualnych. Henryk Waniek jest także pisarzem i znawcą historii, filozofii, religioznawstwa i literatury mistycznej, twórcą kilku książek eseistycznych.

13.09.2024 (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy malarstwa Romana Maciuszkiewicza „Świat jest i nie jest…”
Wystawę tworzą przede wszystkim najnowsze obrazy śląskiego artysty Romana Maciuszkiewicza, któremu bliska jest literackość obrazu, a nie czysta forma. Twórca nie przywiązuje dużej wagi do tytułów prac, nazywając cały cykl i dając w ten sposób pewien trop odbiorcy, np. tytuł do cyklu Świat bez nas został zapożyczony z książki Alana Weismana, opisującej hipotetyczne skutki zniknięcia z Ziemi ludzkiego gatunku. Cykl Świat po deszczu to próba zdania relacji ze świata, którego pustkę zastąpiła wybujała roślinność. Profesor Roman Maciuszkiewicz w jednym z wywiadów powiedział: „Obraz malarski jest kreacją, jest mniej lub bardziej udanym przełożeniem emocji na świat malarskich dotknięć i zabiegów. Dlatego też, nawet jeśli obrazy wydają się niepokojąco bliskie naszej rzeczywistości, nie dajmy do końca zwieść się temu przekazowi. Malarstwo jest zawsze iluzją, czasem degradowaną a czasem nobilitowaną przez rzeczywistość. Bo przecież świat jest i nie jest…”. Warto zatem samemu sprawdzić, czy obrazy żyją na wielu poziomach i spróbować odkryć ukryte na nich tajemnice.

Malarz, grafik, autor tekstów o sztuce, tekstów prozatorskich Roman Maciuszkiewicz ukończył krakowską ASP, Wydział Grafiki w Katowicach (1980). W latach 90. krótko zajmował się performance i obiektami sztuki, współpracując z grupą „ 4” (M. Kamieński, R. Kalarus, L. Jaszczuk. W latach 1993–2001 współredagował pismo kulturalne „Opcje” publikując zarówno w nim, jak i w kilku innych. W dorobku artystycznym ma także opowiadania i poezje publikowane w ogólnopolskich pismach literackich oraz słuchowiska radiowe. W 2006 zrealizował scenografię do „Makbeta” W. Szekspira dla Teatru im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, za którą otrzymał nagrodę „Złota Maska” (wspólnie z reżyserem Henrykiem Baranowskim). W latach 2002–2009 pracownik ASP w Katowicach w Instytucie Sztuk Plastycznych na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, od 2015 na stanowisku Profesora. Zorganizował 45 wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 100 zbiorowych.

17.09.2024 (wtorek), godz. 16:00 – oprowadzanie po wystawie malarstwa Henryka Wańka „Kwadratura koła IV” i malarstwa Romana Maciuszkiewicza „Świat jest i nie jest…”
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na oprowadzanie z przewodnikiem, który przybliży koncepcję wystaw, opowie o wybranych pracach, a także postara się udzielić odpowiedzi na pytania zwiedzających. Wejście na oprowadzanie w cenie biletu.

18.09.2024 (środa), godz. 16:00 – warsztaty plastyczne “KOLAŻ” z cyklu “WYPISZ! WYMALUJ”
Spotkanie z cyklu „WYPISZ! WYMALUJ”, pierwsze po wakacyjnej przerwie, na którym uczestnicy poznają technikę artystyczną, jaką jest collage (z fr. przyklejanie), a także wykonają swoją niepowtarzalną pracę właśnie w tej technice. Warsztaty poprowadzi Karolina Boruszewska.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

20.09.2024 (piątek), 16.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Zakręcone w kwiatach”
Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Sztuka z natury”, mających na celu wykorzystanie natury jako obszaru działań twórczych. „Zakręcone w kwiatach” to fascynujące zajęcia dla miłośników florystyki i tradycyjnych rękodzieł. Ich uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się technik wyplatania wianków z żywych kwiatów, traw i ziół, które następnie zostaną oprawione w ramy, tworząc unikatowe, zielne gablotki. To nie tylko okazja do nauki nowych umiejętności, ale również doskonała zabawa i sposób na spędzenie czasu w miłym towarzystwie oraz na stworzenie wyjątkowych ozdób. Projekt dofinansowany ze środków Gminy – Miasto Płock. Warsztaty poprowadzi Laura Dyczko. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

26.09.2024 (czwartek), godz. 11:30wykład “Żarty z designu, czyli o grupie Memphis” z cyklu “Porozmawiajmy o… Alfabet designu”
Kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”, czyli wykładów o architekturze, architekturze wnętrz, wzornictwie i rzemiośle. Wrześniowy wykład poświęcony będzie włoskiej grupie zajmującej się projektowaniem i architekturą, działającej w latach 1980-1987 pod nazwą Grupa Memphis lub Memphis Milano. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się m.in.: skąd wzięła się jej nazwa, a także dlaczego dla projektantów tej grupy ważny był nie tylko funkcjonalizm, ale i żywe kolory, graficzne wzory i geometryczne kształty. Wykład poprowadzi Karolina Boruszewska. Wejście na wykład w cenie biletu.

27.09.2024 (piątek), 16.00 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Portret z natury”
Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Sztuka z natury”, mających na celu wykorzystanie natury jako obszaru działań twórczych. Inspiracją do „Portretu z natury” będzie twórczość włoskiego malarza okresu manieryzmu Giuseppe Arcimboldo (1526-1593), który tworzył portrety składające się z kwiatów, warzyw i elementów martwej natury. Uczestnicy warsztatów, wzorując się na oryginalnych zestawieniach, utrwalą wariację autoportretu, z roślin i warzyw, w plastelinie i gipsie. Projekt dofinansowany ze środków Gminy – Miasto Płock. Warsztaty poprowadzi Laura Dyczko. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub mailowo: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl