Przejdź do treści


  Seans w Starym Kinie

  19 października 2020
  6 listopada, o godz. 17:30, w ramach cyklu wydarzeń kulturalnych, związanych z setną rocznicą obrony Płocka i z wojną polsko-bolszewicką, Płocka Galeria Sztuki zaprasza, we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, na projekcję filmu „Dla ciebie Polsko” z 1920 r. w reż. Antoniego Bednarczyka, poprzedzoną komentarzem filmografa Michała Pieńkowskiego, który na co dzień opracowuje i dokumentuje przedwojenny zbiór filmowy w Filmotece Narodowej.
  Wiosna 1919 roku. Po wycofaniu się z Wilna armii niemieckiej wybucha, toczona ze zmiennym szczęściem, wojna polsko-bolszewicka, która brutalnie wkracza w życie kochającej się pary – Franka i Hanki. Hordy bolszewickie dokonują zniszczeń w polskich wsiach i dworach. We dworze dziedzica Okszy, powstańca 1863 roku, najeźdźcy urządzają sobie libację alkoholową. Odsiecz polskiej kawalerii nadchodzi jednak w samą porę. Nie mogąc bezczynnie czekać, Hanka zostaje siostrą miłosierdzia w jednym ze szpitali polowych pod Wilnem. Franek natomiast zdobywa powszechne uznanie po ujęciu rosyjskiego szpiega. Ważne dokumenty, jakie znaleziono przy szpiegu, przyczyniły się do zdobycia Wilna. Krwawe walki kończą się wkroczeniem wojsk polskich do Wilna. Hanka i Franek – oboje w mundurach polskich żołnierzy – szczęśliwie odnajdują się u stóp obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Film kończy dokumentalny zapis uroczystości związanych z włączeniem Wilna w granice Polski, z udziałem Józefa Piłsudskiego i najwyższych dowódców polskiego wojska, a także zagranicznych gości.
  Twórcą filmu był Antoni Bednarczyk - jeden z pierwszych polskich reżyserów filmowych, a także aktor teatralny, filmowy i radiowy, pedagog, historyk teatru i kolekcjoner teatraliów. To z jego inicjatywy w Skolimowie powstał Dom Artystów Weteranów Scen Polskich.

  Film zrekonstruowano cyfrowo w projektach: Repozytorium Cyfrowe i Nitrofilm „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”,  współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  Ze względu na sytuację epidemiczną, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników wydarzenia, ich liczba jest ograniczona (obowiązuje kolejność zapisów, tel.: 24 366 43 23). Prosimy też o zapoznanie się z Regulaminem zwiedzania i uczestnictwa w działaniach artystycznych na terenie Płockiej Galerii Sztuki, dostępnym na internetowej stronie www.plockagaleria.pl.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze