Przejdź do treści


  Koncert i dźwiękowy spacer

  23 lipca 2019
  20 lipca, w sobotni wieczór w Płockiej Galerii Sztuki, w ramach współpracy z Fundacją Nobiscum, odbył się kolejny już koncert z cykl Sygnał/Szum i spotkanie z Marcinem Barskim i Marcinem Dymiterem z Instytutu Pejzażu Dźwiękowego. Po części performatywnej muzyczni goście zaprosili wszystkich uczestników koncertu na spacer dźwiękowy po Płocku.

  Marcin Barski zaprezentował krótki set, w całości oparty na fragmentach prywatnych nagrań, znalezionych na kasetach magnetofonowych, sprzedawanych na internetowych aukcjach i pchlich targach w Polsce i za granicą. Marcin Dymiter przygotował set inspirowany przestrzenią miasta. Był to punkt zaczepienia do dźwiękowego spaceru po Płocku, w trakcie którego, poprzez słuchanie dźwięków własnego ciała, zostaje nawiązany pierwszy dialog chodzącego ze środowiskiem. Po spacerze ważne było oddzielenie dźwięków przyjemnych i nieprzyjemnych, naturalnych i sztucznych.

  Instytut Pejzażu Dźwiękowego to oddolna inicjatywa ludzi zainteresowanych field recordingiem, sound artem czy szeroko pojętą tematyką przestrzeni dźwięku. Od pewnego czasu ten temat pojawia się w dyskusjach, artykułach, na festiwalach, w edukacji czy galeriach sztuki. Oswajamy się z myślą, że dźwięk może stać się medium dla artystycznej wypowiedzi – wcale nie muzycznej. Ten proces trwa, jednak ciągle brak miejsca, w którym można czytać, myśleć, pogłębiać wiedzę z tego zakresu.

  Wszystkich zainteresowanych wysublimowanymi dźwiękami zapraszamy na kolejny koncert w ramach cyklu „Sygnał/Szum”, poświęconego muzyce elektronicznej, już 10 sierpnia o godzinie 20 w Płockiej Galerii Sztuki. Tym razem wystąpi duet Sarmacja. Tworzą go płocczanin Paweł Bartnik (DJ Sajko) kutnianin Michał Kołowacik (DJ Echo). Ich mini-album „Tutejsi” spotkał się z bardzo dobrym odbiorem wśród krytyków i słuchaczy muzyki elektronicznej, którzy docenili  muzykę pełną uniwersalnych brzmień od dubu po techno, wzbogaconą o pierwiastki polskie, przesiąknięta duchem polskiego krajobrazu, oddalonego od wielkich miast, rytmem życia, który tam panuje. Z surowego i esencjonalnego brzmienia można niemal garścią złapać emocje związane z trudem życia w mniejszej społeczności

  Drugim projektem, prezentowanym w Płockiej Galerii Sztuki 10 sierpnia, będzie Soundscape Mirror, bydgoski duet audiowizualny, którego artyści piszą o sobie tak: „za pomocą dźwięku i obrazu proponujemy podróż na drugą stronę lustra. Podróż do światów wykreowanych przez ludzki umysł i układy scalone, gdzie ciemne jest dobre, a duże niewidoczne, a może nie?”.

  Koncert organizowany jest przez Płocką Galerię Sztuki i Fundację Nobiscum. Wstęp bezpłatny.


  Copyright 2012 - Płocka Galeria Sztuki

  Wykonanie: Kamikaze