Płocka Galeria Sztuki

Artyzm czytania

Już po raz dziewiąty został zorganizowany Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki, tym razem pod hasłem „Korespondencja”.

Wzięło w nim udział kilkudziesięciu artystów z całego świata, którzy w ciekawy i jak najbardziej autorski sposób interpretują temat Festiwalu. W Płockiej Galerii Sztuki po raz pierwszy można obejrzeć wszystkie prace i to właśnie tutaj, podczas wernisażu 7 stycznia, międzynarodowe jury ogłosi swój werdykt. I od Płocka wystawa rozpocznie swoją trzyletnią podróż. Odwiedzi renomowane galerie, biblioteki i muzea w 25 miastach, m.in. Katowicach, Krakowie, Warszawie, Tarnowie, Lublinie i Gdańsku. Patronat Honorowy nad imprezą objął Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal Sztuki Książki w każdym miejscu będzie miał odmienny charakter, ekspozycje opracowuje kurator i organizator festiwalu w danym mieście, w porozumieniu z kuratorem generalnym, którym jest Alicja Słowikowska. – My pokazujemy wszystkie prace, a widzowie będą mogli sami dokonać wyboru najbardziej, ich zdaniem, interesujących prac. Będą też mogli skonfrontować swoje zdanie z opinią jurorów – podkreśla dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska.

Jak podkreśla Alicja Słowikowska, każda praca to indywidualna wypowiedź artysty nieograniczona komercją. – Forma wypowiedzi jest dowolna, podobnie jak źródło inspiracji. Korespondencją są pamiętniki, listy, ale także wszelkiego rodzaju wymiana myśli czy informacji, doświadczeń, uczuć, stwarzająca określoną relację między korespondującymi. Korespondencja ciał, dusz, umysłów. Korespondencja sztuk. Korespondencja rzeczy i zjawisk – informuje Alicja Słowikowska.

Każdy artysta mógł przesłać do trzech prac, ale zdarzało się, że wizja artystyczna konkursowej książki składała się z trzech elementów. Przykładem jest instalacja Artura Krajewskiego, która tworzą trzy… trumny. U Teodora Ajdera japońską maskę tworzą okładki 30 książek, z których każda skrywa listy, czyli formą korespondencji są nie tylko okładki, ale i zawarta między nimi treść. Praca Barbary de Brunhoff to ciekawa interpretacja wydarzeń poprzedzających wybuch powstania styczniowego. Książką jest „Heloiza” Renaty Pacyny, historia nieszczęśliwej miłości opowiedziana na zwiewnej jedwabnej szacie kobiecej.

-Porównuję książkę artysty do teatru. Aktor jest ważny, przyciąga uwagę przekazywany przez niego tekst, ale też ważna jest jego interpretacja, tembr głosu. Poza tym zachwyca nas cała oprawa sceniczna: światła, scenografia, kostiumy. Podobnie jest z książką – uważa Alicja Słowikowska. Sztuka Książki jest cyklicznym projektem promującym wszelką działalność w zakresie książki niekonwencjonalnej: od instalacji i obiektów książkowych, przez unikaty, książki autorskie i artystyczne, wydawnictwa eksperymentalne i niskonakładowe. Głównym elementem projektu jest wystawa, na którą składają się dzieła biorące udział w konkursie, jak i dzieła autorów imiennie zaproszonych przez organizatorów. – Już od 18 lat promujemy Sztukę Książki. I te 18 lat przyniosło bezcenne wartości, przede wszystkim przyjaźnie, które żyją na całym świecie. Tworzymy międzynarodową rodzinę – podkreśla Słowikowska.

Do tej pory, we wszystkich ośmiu edycjach, było zorganizowanych 180 wystaw, wydanych kilkanaście różnych katalogów, specjalny folder informacyjny z okazji pięciolecia, plakaty, pocztówki. Ważnym elementem projektu jest strona internetowa www.bookart.pl.

Korespondencja. 9 Międzynarodowy Festiwal Sztuki Książki oraz wystawa jurorów – Płocka Galeria Sztuki – 8.01. 2012 – 29.01.2012; wernisaż – 7.01 (sobota) o godz. 16

Organizatorzy: Płocka Galeria Sztuki w Płocku, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi Correspondance des Arts i inni – lata 2012-2014.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl