Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWernisaż wystawy Tomasza Zjawionego
Plakat wystawy. od góry tekst: Tomasz Zjawiony Powrotu już nie ma, malarstwo-rysunek-obiekty; poniżej jeden z obrazów artysty

Wernisaż wystawy Tomasza Zjawionego

W piątek, 4 marca o godz. 18.00, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy Tomasza Zjawionego „Powrotu już nie ma”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zarówno obrazy olejne z lat 2018-2020, jak i dzieła najnowsze – rysunki i obrazy z ostatnich dwóch lat, tworzone w trudnym okresie pandemii. Specjalnie z myślą o przestrzeni płockiej galerii artysta zaprezentuje także instalacje-obiekty z tkanin.

Wśród eksponowanych prac będzie można zobaczyć najbardziej znane cykle artysty, obejmujące wielkoformatowe i postindustrialne pejzaże olejne na płótnach, przedstawiające między innymi widoki zdegradowanych łódzkich dzielnic: Bałuty, Polesie oraz wnętrza Widzewskiej Manufaktury – nastrojowe i pełne metaforycznych kontekstów i niedopowiedzeń, utrzymane w subtelnych szarościach, beżach i błękitach. Klimatyczne widoki „Wschodnia”, „Północna” czy „Kontenery”, będące zapisem historii i współczesności z podskórnie wyczuwalną obecnością człowieka – mieszkańca starych kamienic, ruder i podwórek. Na wystawie nie zabraknie również prac pokazywanych premierowo. Wśród nich najnowszych z lat 2020–2022, „Camp”, „Obcy”, „Gardening”, „Space” – które wg Krzysztofa Cichonia, krytyka sztuki, „Zmierzają stromo, na złamanie karku i to decyduje, że są to obrazy rzetelne wobec istnienia oraz wobec świata, w jakim i malarz i my jesteśmy zanurzeni”. Na jeszcze innym biegunie sytuują się takie prace jak „Portret malarza”, realizowane w kameralnym formacie, stylistycznie nasuwające skojarzenia ze sztuką Francisa Bacona, bogatej w deformacje i barokowe kontrasty, czy ekspresyjne szkice węglem i farbami olejnymi na papierze, zmierzające w stronę abstrakcji. To dążenie do eksperymentowania i poszukiwania nowych jakości, tak formalnych jak i treściowych, definiuje postawę twórczą łódzkiego artysty, której efektem jest potrzeba kontaktu z odbiorcą poprzez kolejne prezentacje i autorskie spotkania.

Tomasz Zjawiony. Malarz, rysownik, autor instalacji i obiektów, projektant – mieszkający i tworzący w Łodzi, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w pracowni projektowania wnętrz prof. Roberta Sobańskiego oraz w pracowni działań artystycznych prof. Marka Saka obroniony w 2018 roku) oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka podyplomowo obroniony w 2021 roku).

Kurator wystawy
Monika Nowakowska

Czas trwania wystawy: 5 marca – 3 kwietnia 2022 roku.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl