Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościLato z Galerią – oferta wakacyjna
Plakat z napisem Lato z Galerią. Dodatkowo w kółkach trzy zdjęcia z podpisami: oprowadzanie, warsztaty plastyczne i wystawy

Lato z Galerią – oferta wakacyjna

Tradycyjnie już, Płocka Galeria Sztuki przygotowała swoją wakacyjną ofertę. Do skorzystania z niej zapraszamy całe rodziny. „Lato z Galerią” to szereg propozycji twórczego i kreatywnego spędzania czasu, przy szukaniu inspiracji w sztuce i otaczającym nas świecie. Lipcowe i sierpniowe spotkania obejmą dwie wystawy prac wybitnego ilustratora Bohdana Butenki, twórcy między innymi postaci Gucia i Cezara:CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK (zrobionych jak sweter) opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz „Dziura w całym – Butenko”. Ponadto w sierpniu na dziedzińcu Galerii będzie można oglądać wystawę plenerową, przygotowaną z okazji Roku Brunona Schulza „Bruno Schulz i… One”.

PROGRAM – LIPIEC

WYSTAWA

01.07.2022 (piątek), godz. 18:00 – otwarcie wystaw prac wybitnego ilustratora Bohdana Butenki, twórcy między innymi postaci Gucia i Cezara: „CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter. Opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz interaktywna wystawa dla dzieci „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje”. Obie wystawy będzie można zwiedzać w siedzibie Galerii do 28.08.2022 r.

WARSZTATY

5-29. 07.2022 (od wtorku do piątku), godz. 11:00-17:00

Jedną z lipcowych propozycji jest PLENEROWA AKADEMIA RYSUNKU. Od wtorku do piątku, w godzinach 11:00 – 17:00, na dziedzińcu Płockiej Galerii Sztuki każdy będzie mógł przyjść i skorzystać ze sztalug i materiałów plastycznych i tworzyć w różnych technikach rysunkowych (pastele, węgiel, ołówek).

Dodatkowo, w poszczególne dni będzie można doskonalić swój warsztat rysunkowy, rozwijać pasję, talent i wrażliwość. Pomogą w tym 4 środowe spotkania, na których uczestnicy będą zdobywać umiejętności jakie daje praca ołówkiem, węglem czy pastelami pod okiem wykwalifikowanych artystów.

*6.07.2022 (środa), godz. 12:00 – spotkanie, na którym prowadzący artysta Piotr Naliwajko zapozna uczestników z tajnikami tworzenia portretu/autoportretu.

*13.07.2022 (środa), godz. 12:00 – pod okiem artystki Anny Krzemińskiej uczestnicy będą tworzyć martwe natury, poznając zasady kompozycji, perspektywy i posługiwania się walorem/światłocieniem.

*20.07.2022 (środa), godz. 12:00 – pracując z modelem będzie można nauczyć się konstruowania sylwetki: mierzenia proporcji, indywidualizacji postaci, modelunku światłocieniowego. Zajęcia poprowadzi artystka i pedagog Magdalena Sikorska-Tokarska.

*27.07.2022 (środa), godz. 12:00 – tematem spotkania będą elementy architektoniczne. Artystka Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, która poprowadzi zajęcia nauczy posługiwania się perspektywą w tworzeniu kompozycji architektonicznej oraz sposobów przedstawiania detalu architektonicznego.

Dla osób, które wezmą udział we wszystkich spotkaniach w ramach Plenerowej Akademii Rysunku, zostaną wydane certyfikaty.

WARSZTATY

*7.07.2022 (czwartek), godz. 12:00 – warsztaty plastyczne „Pollock w czterech wymiarach”.

Uczestnicy spotkania pod okiem artystów Piotra Naliwajko i Olgi Naliwajko będą tworzyć instalację przestrzenną zainspirowaną obrazem Jacksona Pollocka Reflection of the Big Dipper.

WYKŁAD

14.07.2022 (czwartek), godz. 12:00 – wykład „Polscy ilustratorzy dzieciom”.
W historii polskiej ilustracji pojawia się wiele nazwisk artystów, którzy przekładając treści bajek, powieści, poezji na obraz plastyczny osiągnęli międzynarodową sławę. Efekty pracy ilustratorskiej niektórych z nich: Olgi Siemaszko, Józefa Wilkonia czy Zbigniewa Rychlickiego, a także Bohdana Butenki można było poznać podczas wystaw w Płockiej Galerii Sztuki.

OPROWADZANIE

15.07.2022 (piątek), godz. 17:00 – oprowadzanie tematyczne po wystawach CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK (zrobionych jak sweter) opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz „Dziura w całym – Butenko” z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę i twórczość Bohdana Butenki – jednego z najbardziej znanych ilustratorów polskich. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy.

OPROWADZANIE + WARSZTATY

21.07.2022 (czwartek), godz. 14:00 – rodzinne oprowadzanie kuratorskie po wystawach CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK zrobionych jak sweter – opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz „Dziura w całym – Butenko” z kuratorką – Moniką Chrabąszcz-Tarkowską. Podczas spotkania nie zabraknie poruszających historii i anegdot. Po oprowadzaniu odbędą się warsztaty dla rodzin, a ich uczestnicy stworzą okładki i strony tytułowe swoich własnych książek.

PROGRAM – SIERPIEŃ

WYSTAWA

Od 02.08.2022 (wtorek), godz. 10:00 – na dziedzińcu PGS będzie można oglądać wystawę plenerową przygotowaną z okazji Roku Brunona Schulza „Bruno Shulz i… One”. Honorując twórczość Bruno Schulza trzeba zauważyć i docenić rolę kobiet w jego życiu. Były one jego muzami, przyjaciółkami, kochankami, krytyczkami oraz popularyzatorkami jego sztuki oraz… bohaterkami jego twórczości. Kobiety zajmują wyraziste miejsce na kartach jego książek oraz graficznych przedstawień plastycznych. Wystawę będzie można bezpłatnie zwiedzać do 28.08.2022 r.

DZIAŁANIA ON-LINE

Zrozumieć i polubić …

Wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką dla amatorów i koneserów sztuki, dla dzieci i dorosłych. Będą to cotygodniowe (środy) spotkania sierpniowe z wybranym arcydziełem sztuki, które poprowadzi historyk sztuki, kurator, krytyk artystyczny Tomasz Holak. Spotkania te będą próbą interpretacji i zrozumienia tego, co znane. Jak podkreśla sam autor, „zrozumieć i polubić… choć przybliżyć, cieszyć się sztuką i „kraść” jej piękno, inność…”.

03.08.2022 (środa), FB godz. 13:00 Thomas Sutton, Tartan Ribbon, 1861. Pierwsza kolorowa fotografia przedstawiająca barwną wstążkę, która wzbudziła wiele pytań odnośnie sztuki fotografii. Technika uzyskania koloru stanie się bowiem czymś, o co będą zabiegać wszyscy fotograficy i artyści. Sam szkocki motyw wstążki nie stanowi być może artystycznie wielkiego dzieła, lecz jako prototyp kolorowego zdjęcia jest cennym przykładem fotografii już nowoczesnej.

10.08.2022 (środa), FB godz. 13:00Nike z Samotraki, III-II w p.n.e. Klasyczne już dzieło doby hellenistycznej nadal pobudza nasze zmysły, o czym świadczą ogromne kolejki w Luwrze i niezliczone teksty analityczne naukowców. Walory rzeźby, jej „niestały” ruch, efemeryczność marmuru oszukuje ludzkie oko i daje ułudą lekkości. Powracamy do starożytnych dziejów dzięki temu dziełu i próbujemy sobie wyobrazić jak mogła powstać, po co i dla kogo?

17.08.2022 (środa), FB godz. 13:00Bartolomeo Veneto, Portret młodej kobiety jako Flory, domniemany portret Lukrecji Borgia (?), ok. 1520. Obraz znany głównie z powodu sławetnej Lukrecji Borgia. Nie potwierdzono wszak, że to jej portret, ale do dziś jest z nią identyfikowany. Wspaniałe dzieło sztuki ukazujące piękną kobietę to walory włoskiego mistrza Bartolomeo Veneto, który przenosi nas delikatnymi pociągnięciami pędzla ku zagadkom swej pracy.

24.08.2022 (środa), FB godz. 13:00Władysław Podkowiński, Szał uniesień, 1894. Skandalizujące już u zarania powstania dzieło Podkowińskiego to przykład nurtu symbolizmu w Polsce, a zarazem ukazanie obyczajowości i moralności XIX-wiecznego społeczeństwa, mieszczaństwa – filistrów. Praca naturalnej wielkości, robiąca ogromne wrażenie na widzu i dające pola wyobraźni.

WARSZTATY

*17, 18 i 19 sierpnia, godz. 12:00 – maraton warsztatowy „Kosmoludki”.

Trwające trzy dni zajęcia modelarskie nie będą wymagały talentu, ale cierpliwość uczestników będzie mile widziana. W trzech etapach, przy użyciu balonów, gazet i kleju będą modelowane różnych kształtów „Kosmoludki”.

OPROWADZANIE

26.08.2022, godz. 17:00 – opowadzanie tematyczne po wystawach CZTERDZIEŚCI KSIĄŻEK (zrobionych jak sweter) opracował graficznie Bohdan Butenko” oraz „Dziura w całym – Butenko” z przewodnikiem, który przybliży sylwetkę i twórczość Bohdana Butenki – jednego z najbardziej znanych ilustratorów polskich. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy.

Warsztaty oznaczone * są nieodpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami telefonów: 24 366 43 23 lub 24 364 60 40. Oprowadzania po wystawie oraz wykłady odbywają się w cenie biletu.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

11 10 19 20 16 15

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl