Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościŁukasz Huculak „Wielozmienność”

Łukasz Huculak „Wielozmienność”

W piątek 11 września o godzinie 18, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Łukasza Huculaka „Wielozmienność”, pomyślanej jako próba retrospektywnego spojrzenia na jego dotychczasową twórczość. Ekspozycję tworzy 120 prac z 14 cykli, m.in. Kosmos, Herezja, Czaszki, Detale czy Botanika. – Płocka wystawa jest pierwszą tak pomyślaną prezentacją sztuki Łukasza Huculaka. Tak, czyli ukazującą całą jej różnorodność, zmienność, wariacyjność, obfitość – podkreśla kurator wystawy, historyk i krytyk sztuki Bogusław Deptuła. Tym bardziej, że wcześniej powstałe prace uzupełnia blisko 50 obrazów, które w Płockiej Galerii Sztuki zostaną pokazane premierowo i w większości pochodzą z cykli Herezja i Kosmos. „Wielozmienność” będzie można oglądać do 8 listopada.Łukasz Huculak to malarz, członek wrocławskiej Akademii Młodych Uczonych i Artystów, związany z tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi pracownię malarstwa i kieruje studiami doktoranckimi. Na płockiej ekspozycji zaprezentuje charakterystyczne dla swego stylu dzieła, utrzymane w estetyce detalu i non finito, o różnej i złożonej narracji i przesłaniu, łączące elementy figuratywne i abstrakcyjne. Rutynowym komponentem prezentowanych prac jest nieustanna zmiana, w trakcie której abstrakcyjne plamy stają się plątaniną gałęzi, ludzkie postaci dekoracyjnym ornamentem, a martwa natura kosmicznym pejzażem. Obrazy artysty – na płótnie, papierze czy desce – przyciągają uwagę fakturą, ascetyzmem i stonowaniem kolorów i tematyką, która najczęściej obejmuje rzeczy codzienne, detale architektury, prawdziwe bądź wyimaginowane pejzaże, naturę: nieoczywistą i fantastyczną.

W swojej twórczości Huculak odkrywa i eksploruje coraz to nowe obszary intelektualne, artystyczne, biologiczne, kosmologiczne, teraz również matematyczne. „Wielozmienność” to termin zaczerpnięty z matematyki i nawiązuje do „funkcji wielu zmiennych.
Artysta sięga do bogatej tradycji sztuki europejskiej, przede wszystkim do sztuki włoskiego renesansu. – Mam skłonność postrzegania świata przez pryzmat leonardowskiego sfumato, w którego miękko zatartych granicach kształty łagodnie przechodzą jedne w drugie. Traktuję swoją pracę wielowątkowo, starając się zawsze dotrzeć do określonych punktów wieloma odmiennymi szlakami – mówi o swoim malarstwie Łukasz Huculak.

Wystawa, zbudowana wokół wielkoformatowych dominant, będzie prowadzić przez wszystkie pojawiające się w jego twórczości wątki: cielesności i śmiertelności,  architektury i  wnętrza galerii, procesów o czarownictwo, kosmicznych pejzaży i kompozycji inspirowanych neurologią i botaniką, wreszcie – martwych natur. Dzieła, zebrane na płockiej wystawie, dla jednych będą pretekstem do filozoficznych i egzystencjalnych analiz, a dla innych – zapisem refleksji, emocji i wyobraźni samego artysty, spoglądającego w niesamowity kosmos, nieuchwytny wszechświat i w samego siebie.

Z uwagi na stan epidemiczny liczba osób uczestniczących w wernisażu jest ograniczona. Wejście za okazaniem zaproszenia i po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym pod numerem telefonu 24 366 43 20. Obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Informujemy także, że osoby, które chcą wziąć udział w  wydarzeniach, organizowanych przez Płocką Galerię Sztuki, proszone są o zapoznanie się, wydrukowanie i wypełnienie Oświadczenia o stanie zdrowia, dostępnego na stronie internetowej PGS.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl