Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWernisaż wystawy Tomasza Zjawionego

Wernisaż wystawy Tomasza Zjawionego

W piątek, 4 marca o godz. 18.00, Płocka Galeria Sztuki zaprasza na otwarcie wystawy Tomasza Zjawionego „Powrotu już nie ma”. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną zarówno obrazy olejne z lat 2018-2020, jak i dzieła najnowsze – rysunki i obrazy z ostatnich dwóch lat, tworzone w trudnym okresie pandemii. Specjalnie z myślą o przestrzeni płockiej galerii artysta zaprezentuje także instalacje-obiekty z tkanin.

Wśród eksponowanych prac będzie można zobaczyć najbardziej znane cykle artysty, obejmujące wielkoformatowe i postindustrialne pejzaże olejne na płótnach, przedstawiające między innymi widoki zdegradowanych łódzkich dzielnic: Bałuty, Polesie oraz wnętrza Widzewskiej Manufaktury – nastrojowe i pełne metaforycznych kontekstów i niedopowiedzeń, utrzymane w subtelnych szarościach, beżach i błękitach. Klimatyczne widoki „Wschodnia”, „Północna” czy „Kontenery”, będące zapisem historii i współczesności z podskórnie wyczuwalną obecnością człowieka – mieszkańca starych kamienic, ruder i podwórek. Na wystawie nie zabraknie również prac pokazywanych premierowo. Wśród nich najnowszych z lat 2020–2022, „Camp”, „Obcy”, „Gardening”, „Space” – które wg Krzysztofa Cichonia, krytyka sztuki, „Zmierzają stromo, na złamanie karku i to decyduje, że są to obrazy rzetelne wobec istnienia oraz wobec świata, w jakim i malarz i my jesteśmy zanurzeni”. Na jeszcze innym biegunie sytuują się takie prace jak „Portret malarza”, realizowane w kameralnym formacie, stylistycznie nasuwające skojarzenia ze sztuką Francisa Bacona, bogatej w deformacje i barokowe kontrasty, czy ekspresyjne szkice węglem i farbami olejnymi na papierze, zmierzające w stronę abstrakcji. To dążenie do eksperymentowania i poszukiwania nowych jakości, tak formalnych jak i treściowych, definiuje postawę twórczą łódzkiego artysty, której efektem jest potrzeba kontaktu z odbiorcą poprzez kolejne prezentacje i autorskie spotkania.

Tomasz Zjawiony. Malarz, rysownik, autor instalacji i obiektów, projektant – mieszkający i tworzący w Łodzi, absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom w pracowni projektowania wnętrz prof. Roberta Sobańskiego oraz w pracowni działań artystycznych prof. Marka Saka obroniony w 2018 roku) oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (dyplom z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka podyplomowo obroniony w 2021 roku).

Kurator wystawy
Monika Nowakowska

Czas trwania wystawy: 5 marca – 3 kwietnia 2022 roku.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl