Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWidzenie powtórne. Podróż artystyczna szlakiem Józefa Czapskiego.

Widzenie powtórne. Podróż artystyczna szlakiem Józefa Czapskiego.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Widzenie powtórne”, artystycznego projektu Grzegorza Kozery, prezentowanego w Galerii Kreski od 26 czerwca do 2 sierpnia. Dla artysty, ten kolażowo-malarski cykl, obok osobistych spostrzeżeń i pomysłów, to również odzwierciedlenie fascynacji wrażliwością wizualną Józefa Czapskiego (1896 – 1993)– malarza, pisarza, współzałożyciela paryskiej „Kultury” i Komitetu Paryskiego, którego śladami Kozera podążył w 2019 roku do Ameryki Południowej. Podczas swojej blisko miesiąc trwającej wyprawy, artysta odwiedził większość miejsc, w których Czapski przebywał w 1955 roku. Podróż do Urugwaju i Brazylii, z pominięciem niebezpiecznej politycznie Wenezueli, to była, jak sam podkreśla, „metaforyczna rekonstrukcja zagubionych szkiców (Czapskiego), mająca posłużyć do namalowania na ich podstawie obrazów. Podążając szlakiem artysty starałem się upamiętnić jego wędrówkę, a także zbierałem materiały do serii płócien i kolaży, które byłyby artystycznym hommage à Czapski”.Ze swojej podróży do Ameryki Południowej, Kozera przywiózł między innymi bilety, prasę, znaczki, ulotki i etykiety, które wykorzystał przy tworzeniu kolaży. Dla krytyka sztuki Anny Baranowej, Kozera jest artystą, „który z zaskakującą swobodą przetwarza znalezione i zauważone tropy ikoniczne w nowe obrazy – zachwycające oryginalną formą i skojarzeniami. Kolaże Kozery bywają tak gęste, że przypominają palimpsest…”. Po powrocie te „pamiątki” były przekształcane zgodnie z „widzeniem powtórnym”. Dzięki temu na wystawie, obok pocztówek-kolaży z Rio de Janeiro, będzie można zobaczyć ciekawe kompozycje, pełne  nieoczywistych kadrów,  kolorów i nietypowych struktur.

Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, w tekście katalogu towarzyszącego wystawie,  zwraca uwagę na  rodzaj kronikarskiego zapisu śladów i  historii, powtórnie zestawionych i zmontowanych przez artystę w zaskakujące kolaże, ukazujące jego osobisty ogląd świata. „Odnajdziemy w nich echo bogatej w przeżycia kulturowe i bodźce artystyczne wyprawy, nowe  i przedziwne skrawki różnych rzeczywistości, nieznane dotąd światy i miasta antypodów, którym warto poświęcić dłuższą uwagę. Właśnie takie inicjatywy i działania historyczno-rekonstrukcyjne, jak  wyprawa Grzegorza Kozery, sprzyjają ciągłości kultury. Tym ciekawiej prezentuje się w Galerii Kreski wystawa, będąca również okazją do spojrzenia na nią w kontekście trzech zdwojeń: przestrzeni galerii, podróży powtórzonej jako akcja artystyczna i najważniejszego – zamiaru i chęci obserwowania świata najprościej, jak się da. Być może, poprzez prezentowane prace to, co wydawało się już trwale oddzielone, uwięzione w swoich epokach i nawykach skojarzeniowych, ma szansę na poszerzenie spektrum obserwacji. Podróż i pracę nad projektem umożliwiło autorowi stypendium Młoda Polska 2019.

Grzegorz Kozera (1983) – malarz, twórca kolaży. W latach 2003 – 2008 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; od 2006 roku na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W roku akademickim 2008/2009 odbył Stypendium Erasmus na uczelni Universidad de Granada w Hiszpanii; dyplom z malarstwa z Wyróżnieniem Rektorskim w pracowni Przestrzeni Malarstwa Profesora Leona Tarasewicza i Doktora Pawła Susida w 2011. Był m.in. dwukrotnym stypendystą Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (2014; 2016) oraz został wyróżniony na konkursie 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa  „Widzenie powtórne” będzie otwarta dla zwiedzających od piątku 26  czerwca, wyjątkowo w godzinach 14.00-21.00. Ze względu na sytuację epidemiczną,  zamiast tradycyjnego wernisażu zapraszamy na dwa spotkania z artystą – Grzegorzem Kozerą,  który przybliży kontekst prezentowanych dzieł i odpowie na pytania.
Pierwsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00. Na kolejne zapraszamy w godzinach 18.00 – 20.00.
 Tylko w tym dniu bilet wstępu będzie kosztować 2 zł, a w jego cenie będzie można nie tylko zwiedzić ekspozycję, ale także otrzymać w prezencie oryginalny plakat  zaprojektowany przez artystę do wystawy. Czas trwania wystawy:  26.06 – 2.08.2020

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

11_DSC_4025 10_DSC_4020 09_DSC_4014 06_DSC_4006 06_DSC_4006 08_DSC_3997

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl