Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościZ kulturą i naturą, czyli ferie z Płocką Galerią Sztuki

Z kulturą i naturą, czyli ferie z Płocką Galerią Sztuki

Będzie artystycznie i ekologicznie w Płockiej Galerii Sztuki w czasie ferii zimowych! Działaniami plastycznymi spróbujemy zwrócić uwagę młodych uczestników warsztatów na zmiany zachodzące wokół nas. Kierując ich spojrzenie w stronę sztuki i przy jej pomocy będziemy analizować rzeczywistość – globalne procesy klimatyczne, nieodwracalne zmiany środowiskowe, ochronę i prawa zwierząt. Dlatego, działając kreatywnie, w ciekawy i nieoczywisty sposób przybliżymy dzieciom i młodzieży szeroko rozumiane pojęcia związane z ochroną przyrody, chcąc zwiększyć ich świadomość ekologiczną. Uczestnicy, podczas przygotowanych przez Płocką Galerię Sztuki działań twórczych, wykorzystają m.in. makulaturę, butelki plastikowe, niepotrzebne opakowania, a nawet… zużyte sprzęty gospodarstwa domowego.

Jednak ferie w Galerii to nie tylko warsztaty i praktyczna nauka nowych technik plastycznych. To także inspiracja do aktywnego i ekologicznego życia. Z uczestnikami zajęć porozmawiamy m.in. o tym, czym jest „5R” i idea „zero waste”, odbędzie się wykład przybliżający historię i zagadnienia sztuki ekologicznej. Dodatkowo zaprosimy do oglądania z przewodnikiem wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów.

Na warsztaty plastyczne wstęp jest wolny i bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20. Osoba do kontaktu – Mirosław Cegłowski.

WARSZTATY RODZINNE

11 lutego, godz. 11.00 – „Świat ubrany we frak” (wiek: od 6 lat)

Czy jest ktoś, kogo pingwiny swoją pozorną nieporadnością nie rozczulają albo nie wywołują uśmiechu? Niestety, należą one do gatunku zagrożonego wyginięciem. Edukacyjne spotkanie w Galerii nie tylko przybliży jego uczestnikom „nieporadną” sylwetkę ptaka, który nie potrafi latać: jego zwyczaje, jadłospis, „dom”. Dodatkowo, dzieci i młodzież będą mogły samodzielnie przygotować płaskorzeźbę tych sympatycznych zwierząt, które pojawiły się na świecie w tym samym czasie, co dinozaury oraz dowiedzą się, jak wesprzeć ich ochronę, by całkowicie nie znikły z powierzchni Ziemi.

12 lutego, godz. 11.00 – „Proszę państwa, OTO MIŚ…” (wiek: od 6 lat)

Wiedzieliście, że 27 lutego przypada „Dzień niedźwiedzia polarnego”? Z tej okazji przypomnimy o tym, że zmiany klimatyczne zależą od nas wszystkich, tak jak los niedźwiedzia polarnego i jego arktycznych sąsiadów leży w naszych rękach. Uczestnicy edukacyjno-plastycznego spotkania, tnąc i odpowiednio gnąc papier, wykonają maski karnawałowe, przestawiające sympatycznego misia lub… groźnego niedźwiedzia.

18 lutego, godz. 11.00 – „Kocie przytulanki” (wiek: od 6 lat)

„Światowy dzień kota” to okazja, by pomóc kotom wolno żyjącym, podopiecznym schronisk i przytulisk. Podczas warsztatów uczestnicy zrobią kocie zabawki – gałgankowe wędki, które przyniosą odmianę w życiu sympatycznych mruczków. Przy okazji uczestnicy poznają zwyczaje większych kotów, znajdujących się na „czerwonej liście” – rejestrze zagrożonych gatunków.

19 lutego, godz. 11.00 – „Dokarmiamy ze smakiem” (wiek: od 6 lat)

Jakie ptaki zostają u nas na zimę? Które z nich można spotkać w naszym mieście? Czy trzeba im pomagać? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatów, na których uczestnicy, wykorzystując zasady recyklingu, wykonają karmniki dla ptaków. Dodatkowo poszerzą wiedzę o zagrożonych gatunkach ptaków i poznają ich menu.

SPOTKANIA ZE SZTUKĄ i WYKŁADY

11 lutego, godz. 16.30 -oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Równoległe przestrzenie” Ewy i Romana Fleszarów” z przewodnikiem, który wskaże najważniejsze wątki w twórczości artystów, a także przybliży kontekst prezentowanych obrazów i rzeźb oraz odpowie na pytania. Z okazji ferii wstęp wolny.

13 lutego, godz. 10.30 – wykład „Sztuka w zgodzie z naturą”

Wydaje się, że określenie „eko-art” stało się ostatnio bardzo modne, bo coraz głośniej mówi się o katastrofalnym stanie światowego klimatu. Jednak samo zagadnienie, a także sztuka nawiązująca do natury, są znacznie starsze. Podczas wykładu przybliżymy historię artystycznego nurtu ekologicznego i założenia jego głównych przedstawicieli.

21 lutego, godz. 12.00 – wykład i otwarcie wystawy prac dzieci i młodzieży, powstałych podczas warsztatów

Płocka Galeria Sztuki zaprasza na uroczyste podsumowanie ferii zimowych i odbywających się od 11 do 19 lutego działań ekologiczno-artystycznych. Prace uczestników będą prezentowane, w formie wystawy, w Galerii Kreski do 23 lutego.  Otwarcie ekspozycji poprzedzi krótka prezentacja multimedialna, udawadniająca, że sztuka to narzędzie poznawcze w analizowaniu otaczającego nas świata. 

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

 

NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW NOC MUZEÓW 2022 Oprowadzenie po wystawie NOC MUZEÓW 2022 Maraton plastyczny NOC MUZEÓW

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2022 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl