Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualności40 lat Płockiej Galerii Sztuki
Plakat reklamujący wystawę . Napis jest na ciemnoniebieskim tle: wystawa Przestrzeń czasu. Widzieć i 40 lat Płockiej Galerii Sztuki

40 lat Płockiej Galerii Sztuki

W 2021 roku Płocka Galeria Sztuki świętuje 40 lat działalności. Z tej okazji, w ramach obchodów roku jubileuszowego, przygotowała wystawę „Przestrzeń czasu. Widzieć”. Pokaże na niej 40 dzieł, wybranych z gromadzonej od początku lat 80. XX wieku kolekcji, a także prace, zakupione lub pozyskane w ostatnich 10 latach, w tym laureatów ogólnopolskiego konkursu „Ulica Themersonów”. Jubileuszowy zestaw obrazów, rysunków i grafik najpełniej oddaje charakter płockiej kolekcji, ukazując jej różnorodność, zarówno w sposobie obrazowania, koncepcji estetycznych, jak i różnych wątków tematycznych.

Na ekspozycji prezentujemy prace autorstwa tak uznanych twórców, jak: Kiejstut Bereźnicki, Antoni Boratyński, Jan Dobkowski, Edward Dwurnik, Janusz Dziurawiec, Stasys Eidrigevičius, Janusz Eysymont, Antoni Fałat, Wojciech Grzymała, Władysław Jackiewicz, Ludwik Jaksztas, Benon Liberski, Zbigniew Makowski, Eugeniusz Geno Małkowski, Teresa Miszkin, Piotr Naliwajko, Leszek Rózga, Andrzej Sadowski, Barbara Szubińska, Jan Tarasin, Mieczysław Wejman. Ponadto, na wystawie jubileuszowej znajdą się prace artystów młodego i średniego pokolenia: Joanny Bartosik, Malwiny Bienias, Agnieszki Gogoli, Eugenie Jan, Bożeny Jovičić, Arkadiusza Karapudy, Małgorzaty Kosiec, Grzegorza Kozery, Danuty Krajewskiej-Pietrasik, Piotra Pasiewicza

Prezentacja wybranych dzieł, z liczącej ponad 800 eksponatów kolekcji, została dodatkowo uzupełniona o materiały archiwalne, dokumenty, pamiątki oraz fotografie, przypominające ważne wydarzenia z życia Galerii, zgromadzone na przestrzeni 40 lat, m.in. o kalendarium, zdjęcia z wernisaży i wystaw oraz sylwetki osób związanych z instytucją, a także wzbogacona o filmy i fotografie archiwalne, przybliżające historię płockiego środowiska plastycznego – w sumie ponad 300 fotografii i eksponatów, związanych z życiem i działalnością PGS.

„Przestrzeń czasu. Widzieć” to przegląd czterech dekad historii Galerii, obejmujących czasem skomplikowane i trudne lata, związane ze zmianami organizacyjnymi, lokalowymi i nazewniczymi. Wystawa rocznicowa zamyka wieloletni okres starań Płockiej Galerii Sztuki o własną siedzibę i jest symbolicznym początkiem nowego okresu działalności instytucji – po raz pierwszy we własnej siedzibie, zakupionej i należącej do miasta od października 2020 roku. W historii i działalności Galerii data ta pozostanie niezwykle ważna. Stąd też na ekspozycji przedstawiono historię dotychczasowych siedzib oraz drogę, jaką przebyła Galeria od 1981 roku, czyli rozpoczęcia swojej działalności. Jest to forma spojrzenia za siebie, objęcia jednym kadrem własnego śladu, własnej tożsamości, tytułowej przestrzeni czasu.

Obchodom jubileuszowym i wystawie „Przestrzeń czasu. Widzieć” towarzyszy publikacja pod tym samym tytułem pod redakcją Alicji Wasilewskiej, omawiająca między innymi historię Galerii, jej działalność, w tym najważniejsze wystawy i wydarzenia o zasięgu ogólnopolskim. Zawarto w niej także rozmowy, teksty i wspomnienia poprzednich dyrektorów oraz osób współpracujących z Galerią na przestrzeni minionych 40 lat.

-Będąc już po „czterdziestce” nie wiemy, jakie jeszcze wyzwania przed nami. Czas upływa, a my przez te wszystkie lata, mimo niekiedy kryzysowych sytuacji, staraliśmy się konsekwentnie pokazywać to, co ważne i wartościowe w kulturze, nie rezygnując przy tym z własnej osobowości i zdania – podkreśla dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska. – Niezmiennie, działalność Galerii jest dla odbiorcy okazją do uważnej i krytycznej percepcji sztuki, by widzieć, dostrzegać więcej i docierać wzrokiem i myślą dalej. Przyszłość i to, w jakiej kulturze będziemy żyli, wiąże się z wyrabianiem nawyku indywidualnej oceny tego, co widzimy. Płocka Galeria to świat sztuk wizualnych i miejsce, w którym można patrzeć bez jakiegokolwiek zawężania zmysłu wzroku.

Wystawa, którą honorowym patronatem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, będzie prezentowana do 31 marca.
Kurator – Alicja Wasilewska
Identyfikacja graficzna jubileuszu – Laura Dyczko

Na kolejne zaplanowane wydarzenia, towarzyszące jubileuszowi, zapraszamy dodatkowo we wrześniu, na wystawę pod wstępnym tytułem Cztery dekady sztuki. Zaprezentowane na niej zostaną obrazy, rzeźby, rysunki i plakaty uznanych polskich artystów, ukazujące zjawiska i tendencje dominujące w sztuce współczesnej. Drugą – wieńczącą jubileusz – będzie grudniowe spotkanie i pokaz dorobku artystycznego twórców płockiego środowiska plastycznego z ostatnich lat. Warto także śledzić na bieżąco nasze media społecznościowe (Facebook, Instagram) i stronę internetową www.plockagaleria.pl, zakładka O galerii/40 lat Płockiej Galerii Sztuki, gdyż przygotowujemy jeszcze wiele innych jubileuszowych niespodzianek.

Wystawę „Przestrzeń czasu. Widzieć” można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 18.00. Dodatkowo informujemy, że od 19 do 21 lutego 2021 roku, tj. od piątku do niedzieli, dla wszystkich zainteresowanych obejrzeniem ekspozycji jubileuszowej wstęp do Galerii będzie BEZPŁATNY. Przypominamy, że w związku z sytuacją epidemiczną, zwiedzanie musi być prowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Wejście na wystawę możliwe po wcześniejszym wypełnieniu Oświadczenia o stanie zdrowia i świadomości ryzyka epidemicznego i zapoznaniu się z Nowym Regulaminem zwiedzania. Obowiązuje również nakaz zasłaniania ust i nosa.

Nowy Regulamin zwiedzania i Oświadczenie o stanie zdrowia są dostępne na naszej stronie internetowej www.plockagaleria.pl.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl