Płocka Galeria Sztuki

Bliskie i znajome

Wystawy środowiskowe to ważne wydarzenia w kalendarzu Płockiej Galerii Sztuki. Obecna prezentacja płockiego środowiska plastycznego, na której wernisaż zapraszamy w piątek 24 listopada o godzinie 18.00, koncentruje się wokół tematu „Bliskie i znajome” i jest kolejnym wyrazistym zestawem prac 21 artystek i artystów, otwartych na różne tendencje i style, o odmiennych wrażliwościach, należących do różnych pokoleń twórczych. Najstarsze grono, o uznanym już prestiżu i artystycznych dokonaniach, reprezentują: Stanisław Staniewski, Zofia Samusik-Zaremba, Maria Weigl-Wojnarowska. Drugą grupę stanowią artystki i artyści średniego pokolenia, którzy mają już na swoim koncie lata twórczej aktywności i są również doskonale znani płockiej publiczności: Laura Dyczko, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Iwona Korgul-Wyszatycka, Aniela Ewa Lewandowska, Anna Macionek-Stańko, Magdalena Sikorska-Tokarska, Eugeniusz Szelągowski i Szymon Zaremba. Obok nich swoje dokonania artystyczne zaprezentują także przedstawiciele młodego pokolenia, urodzeni w latach 80. XX wieku i w późniejszych dekadach, znajdujący się na różnych etapach drogi twórczej i zawodowej: Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Karolina Boruszewska, Michalina Czurakowska, Anna Krzemińska, Dorota Kwiatkowska, Dawid Ławicki, Dominik Mikołajczyk, Przemysław Paszek, Anna Wojnarowska i Sylwia Wyszyńska.

Artystki i artyści dzielą się swoimi, bardzo różnymi przemyśleniami i doświadczeniami. – Zaprezentowane prace złożyły się na ciekawy zestaw dzieł, balansujący między: fikcją i rzeczywistością, abstrakcją i realizmem, teraźniejszością i historią. Przemawiają siłą indywidualności ich twórczyń i twórców, szczerością zawartego w nich przekazu, osobistych emocji, myśli wyrażonych w bogactwie użytych technik, środków wyrazu i podejmowanych tematów – podkreśla dyrektor PGS Alicja Wasilewska. – Ich autorskie komentarze dołączone do prac, jak i wizualne interpretacje tytułowych pojęć,  zachęcają, by spróbować spojrzeć na otaczający świat,  ludzi, naturę, przedmioty życia codziennego z sympatią i uważnością. Nawet to, co w pierwszym momencie wydaje się nam dalekie, abstrakcyjne i niezrozumiałe, potrafili zmienić w coś, co  każdemu może stać się bliskie  i znajome.

Wystawa pozwala spojrzeć na tytułowe pojęcia z innej, szerszej perspektywy, tworząc zupełnie nowe znaczenia.   

Wystawa, którą Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, będzie prezentowana do 21 stycznia 2024 roku.

Kuratorzy:

Alicja Wasilewska

Krzysztof Cichoń

W wystawie udział biorą: Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Karolina Boruszewska, Michalina Czurakowska, Laura Dyczko, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Iwona Korgul-Wyszatycka, Anna Krzemińska, Dorota Kwiatkowska, Aniela Ewa Lewandowska, Dawid Ławicki, Anna Macionek-Stańko,  Dominik Mikołajczyk, Przemysław Paszek, Zofia Samusik-Zaremba, Magdalena Sikorska-Tokarska, Stanisław Staniewski, Eugeniusz Szelągowski, Maria Weigl-Wojnarowska, Anna Wojnarowska, Sylwia Wyszyńska i Szymon Zaremba.


PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH

LISTOPAD:

28.11.2023 (wtorek), godz. 16:00-17:30 – Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży Ćwiczenia z kompozycji

Od wieków artyści na całym świecie łączą różnorodne elementy w układy, które tworzą określone efekty plastyczne. Nie ma dwóch dzieł, które byłyby skomponowane tak samo, więc jaki jest przepis na dzieło idealne? Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość zapoznać się z terminem kompozycji plastycznej, a także nauczą się rozpoznawać jej rodzaje. Celem zajęć będą ćwiczenia praktyczne w tworzeniu różnorodnych kompozycji, które służą indywidualnym wypowiedziom w wielu dziedzinach kultury i sztuki, a nawet w życiu codziennym. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

30.11.2023 (czwartek) o godz. 16:00 – oprowadzanie po wystawie płockiego środowiska plastycznego „Bliskie i znajome”

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy z przewodnikiem, który przybliży problematykę prezentowanych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy. Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu.

GRUDZIEŃ:

8.12.2023 (piątek), godz.11:00-12:30 – Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży Pająki. Tradycyjne Ozdoby Bożonarodzeniowe

Zanim pojawiła się choinka, świąteczną dekoracją był pająk (popularny do lat 70. XX w.), który wieszano pod sufitem. Co roku pająki przygotowywane były przez gospodynie oraz dziewczęta i wisiały w domu przez cały rok, aż do ich zniszczenia. Były symbolem dostatku i urodzaju. Robiono je ze słomy i kolorowej bibuły lub papieru. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

12.12.2023 (wtorek), godz. 17:00 – Oprowadzanie z udziałem artystów po wystawie Bliskie i znajome

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy z artystkami, które przybliżą problematykę prezentowanych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy, do spotkania z Katarzyną Bąkowską-Roszkowską, Karoliną Boruszewską, Laurą Dyczko, Anną Macionek-Stańko, Marią Weigl-Wojnarowską i Anną Wojnarowską – autorkami ekspozycji. Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu.

21.12.2023 (czwartek), godz. 11:30 – Wykład Expo. Największe światowe wystawy. Z cyklu: Rozmowy o… Alfabet designu

Czym są Targi Expo i dlaczego mają tak duże znaczenie we współczesnym świecie? Co łączy Crystal Palace, Dubaj i polską gościnność? Podczas wykładu poznamy Polski Pawilon na Expo 2020 w Dubaju w kontekście zbliżającego się Expo 2025 w Japonii, która już po raz trzeci będzie gospodarzem tego wydarzenia. Wstęp na wykład w cenie biletu.

STYCZEŃ:

5.01.2024 (piątek), godz. 16:00-17:30 – Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży Piórko, patyk czy stalówka – rysunek tuszem. Z cyklu: WYPISZ, WYMALUJ!

11.01.2024 (czwartek), godz. 14:00 – Oprowadzanie z udziałem artystów po wystawie Bliskie i znajome

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy z autorkami i autorami ekspozycji, którzy przybliżą problematykę prezentowanych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy i do spotkania z Dorotą Goleniewską-Szelągowską, Dawidem Ławickim, Zofią Samusik-Zarembą, Eugeniuszem Szelągowskim i Szymonem Zarembą. Wstęp na oprowadzanie w cenie biletu.

13.01.2024 (sobota), godz. 12:00 – Oprowadzanie po wystawie Bliskie i znajome dla Generacji 60+

16.01.2024 – 19.01.2024 – Ferie z Płocką Galerią Sztuki: wykłady, warsztaty, spotkania

18.01.2024, godz. 11:30 – Wykład Kolor Roku. Skala kolorów Pantone i RAL (skrót zaczerpnięty od nazwy niemieckiej instytucji, utworzonej w latach 20. XX wieku: Reichsausschuss für Lieferbedingungen). Z cyklu: Rozmowy o… Alfabet designu

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl