Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościCzerwiec w Płockiej Galerii Sztuki

Czerwiec w Płockiej Galerii Sztuki

W ostatni przedwakacyjny miesiąc warto odwiedzić Galerię. Obok wystawy plenerowej „Jerzy Nowosielski dzieciom”, proponujemy wystawę „Między ścianami” Sylwestra Piędziejewskiego oraz inne działania edukacyjne: warsztaty, oprowadzania po wystawie i wykłady.

– od 5 do 30 czerwca 2023 r. – wystawa plenerowa „Jerzy Nowosielski dzieciom”

Prezentowana na dziedzińcu Galerii wystawa została przygotowana w ramach Dnia Dziecka i z okazji Roku Jerzego Nowosielskiego, w 100. rocznicę urodzin malarza, rysownika, scenografa, filozofa i teologa prawosławnego, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon. Artysta, znany przede wszystkim dorosłym ze swoich ikonostasów, malowideł ściennych czy portretów i prac abstrakcyjnych, w latach 50. XX wieku przygotował cztery scenografie dla teatrów lalek, w tym jedną wspólnie ze swoją żoną Zofią Gutkowską. Jak sam później podkreślał, był to bardzo marginalny rozdział jego życia artystycznego.

Wystawa powstała we współpracy z Galerią Starmach w Krakowie, prezentuje projekty lalek i scenografii do „Przygody Misia Łazęgi” Giennadija Matwiejewa i ”Krzesiwa” Jana Christiana Andersena oraz szkice Nowosielskiego, wykonane dla miesięcznika „Teatr lalek”.

2.06.2023 (piątek), godz. 16:00-17.30warsztaty plastyczne „Z pogranicza kultur – karpackie wyszywanki”.

Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Sztuka z tradycją przeplatana”, mających na celu zaszczepiać wśród młodszych pokoleń zwyczaje i umiejętności charakterystyczne dla dawnych lat, piękne i praktyczne, warte ocalenia od zapomnienia. Tym razem inspiracją do działań artystycznych będzie tradycje, kultura i sztuka Podkarpacia – haftowanych ściereczek wieszanych w kuchni. Często widniały na nich napisy „Zimna woda zdrowia doda” czy „Dzień dobry”. Nosiły one nazwę kuchareczki bądź makatki. Na warsztatach, charakterystycznym dla Podkarpacia ściegiem krzyżykowym, zostaną wykonane kuchareczki z napisem „Smacznego”.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

16.06.2023 (piątek), godz. 18.00 – wernisaż wystawy malarstwa Sylwestra Piędziejewskiego „Między ścianami” (wstęp wolny).

Obrazy Sylwestra Piędziejewskiego oferują mile widziane schronienie, w którym można na chwilę uciec od świata zewnętrznego. Jak podkreśla kuratorka wystawy Anna Kowalik, wystawa pozwoli nam na kontemplowanie nieuchwytnego źródła radości w sztuce artysty. Uwydatni się nieskrępowana, wolna od złudzeń, definicji, ograniczeń płótna, więzów ziemi – sztuka. Poprzez swoje obrazy artysta wyraża doznania, ślady płynące ze wspomnień i emocjonalnych relacji napotkanych w twórczej drodze.

Sylwester Piędziejewski (ur. w 1966 r.) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa, dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego, aneks z malarstwa ściennego u prof. Edwarda Tarkowskiego. Doktor habilitowany w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki (2019). Od 1997 r. pracuje na macierzystym wydziale warszawskiej ASP, gdzie jako profesor uczelni (od 2019) prowadzi Pracownię Technologii i Technik Malarstwa Ściennego. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, monumentalnym, akwarelą, rysunkiem, malarstwem ściennym oraz konserwacją polichromii. Autor wielu realizacji malarstwa monumentalnego oraz prac konserwatorskich w Polsce, m.in. w płockiej katedrze, w Izraelu i we Włoszech. 

17.06.2023 (sobota), godz. 12.00oprowadzanie kuratorskie po wystawie malarstwa Sylwestra Piędziejewskiego „Między ścianami”.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy z jej kuratorką – dr Anną Kowalik, która przybliży problematykę przedstawionych prac. Spotkanie będzie również okazją do szerszej rozmowy i dyskusji nad tematem wystawy (wstęp na oprowadzanie w cenie biletu).

29.06.2023 (czwartek), godz. 11:00 – wykład „Sztuka w dobrym stanie”.

Spotkanie z dr Anną Kowalik będzie okazją do bliższego poznania zagadnień dotyczących form konserwacji dzieł sztuki (wstęp w cenie biletu).

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl