Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualności„GRAFIKA” Janiny Kraupe Świderskiej
otwarcie działalności Galerii Kreski, na zdjęciu przy mikrofonie stoi Adyrektor PGS Alicja Wasilewska, obok niej artysta Piotr Naliwajko

„GRAFIKA” Janiny Kraupe Świderskiej

Urodzona w 1921 roku, uprawia grafikę, rysunek, malarstwo (sztalugowe i monumentalne – polichromie ścienne). Studia ukończyła na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1980 uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 również profesora zwyczajnego. W latach 1942-1943, Janina Kraupe uczestniczyła w działaniach konspiracyjnego teatru Tadeusza Kantora.

Od roku 1958 jest członkiem Grupy Krakowskiej. Prace artystki znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych, polskich i zagranicznych, m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku, Galerii Uffizi we Florencji, Albertinie w Wiedniu. Były eksponowane na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych oraz ponad dwustu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, w tym w ponad stu międzynarodowych reprezentacyjnych wystawach sztuki polskiej w krajach Europy, Ameryki, Azji i Afryki.
Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki (Galeria Kreski), zaprezentowane zostaną 22 grafiki autorstwa Janiny Kraupe-Świderskiej obejmujące lata 1953-1969. Prace pochodzą z prywatnej kolekcji Elżbiety i Mariana Biesiadów .We wstępie do katalogu wystawy, Andrzej Matynia jeden z najbardziej znanych polskich krytyków sztuki napisał: „W monotypiach z lat pięćdziesiątych artystka odwołuje się do efektów malarskich . Mamy wprawdzie wyraźne obrysy przedmiotów i postaci , dekoracyjne linie faliste i promieniste kreski, ale już wybór monotypii, jako techniki przekazu, wskazuje na malarskie preferencje. W Koncercie fortepianowym Liszta pojawią się tajemnicze znaki, delikatne kreski przypominające chińską kaligrafię. W późniejszych barwnych linorytach zaczną pojawiać się coraz częściej, a kolor zdominuje linię i kreskę. Znakomita Irena Jakimowicz pisała o tych linorytach, że ich intensywna barwność stanowi sugestywne tło linearnych kompozycji, że są graficznym ekwiwalentem zdyscyplinowanej, ale pełnej wewnętrznych napięć harmonii tonów i rytmów klasycznej muzyki. Linoryty Krupe- Świderskiej wieńczą drogę, którą przeszło malarstwo, a wraz z nim rysunek i grafika (…)”

Wystawa trwa od 10.03.2011 do 17.04.2011 r.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl