Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościKultura w czasach kryzysu
wnętrze Płockiej Galerii Sztuki, na krzesełkach siedzi kilkanaście osób, słuchających sło dyrektor PGS Alicji Wasilewskiej

Kultura w czasach kryzysu

Dwudziesty czwarty Piknik Europejski (12-14 maja) rozpoczęła w piątek o godz. 10.00 debata na temat funkcjonowania instytucji kultury w kryzysie (COVID, wojna, problemy finansowe) w Płockiej Galerii Sztuki. Wzięli w niej udział przedstawiciele zagranicznych delegacji z: Darmstadt (Niemcy), Żytomierza (Ukraina), Bielc (Mołdawia), Auxerre (Francja), Plewen (Bułgaria), Veszprem (Węgry) i Sines (Portugalia), zaproszeni przez Miasto Płock.

Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska podkreślała, jak ważna w dobie kryzysu jest kultura i sztuka: „Malarstwo, literatura, muzyka odegrały znaczącą i nieocenioną rolę, gdy zagubieni w  pandemicznym świecie szukaliśmy sensu życia, między innymi sięgając po dzieła pomagające przetrwać zaistniałą sytuację”. Nawiązując do słów Prezydenta Płocka Andrzeja Nowakowskiego i prelegentów – przedstawicieli z zaproszonych miast – zwracających uwagę na aktywną działalność online dla różnych grup wiekowych, zwracała uwagę, że wiele instytucji „musiało wejść na wyższy poziom samoorganizacji, by dostosować się do aktualnej sytuacji i potrzeb zarówno artystów, jak i lokalnej społeczności, by być w pełni solidarnymi i wspierającymi dla innych, w ten sposób łagodząc i pomagać oswajać skutki pandemii i kryzysu”. – Aby instytucje kultury mogły działać w sposób efektywny i skutecznie pomagać innym, muszą mieć zapewnione stabilne finansowanie, by móc samemu przetrwać kryzys” – te jakże ważne słowa również padły podczas debaty w Płockiej Galerii Sztuki. 

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl