Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościMaj w Płockiej Galerii Sztuki

Maj w Płockiej Galerii Sztuki

Na majowe dni Galeria przygotowała kilka propozycji wystawienniczych i edukacyjnych dla dzieci i dorosłych. Proponujemy wziąć udział w Nocy Muzeów, warsztatach plastycznych, wykładach i oprowadzaniach oraz zapraszamy do oglądania dwóch wystaw: do 18 maja będą prezentowane prace malarskie hiperrealisty Andrzeja Adama Sadowskiego, natomiast od 24 maja zapraszamy do oglądania wielkoformatowych dzieł wrocławskiego artysty Mariusza Mikołajka.

10.05.2024 (piątek), godz. 16:00-17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży “Struktura to natura”
Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „Sztuka z natury”, mających na celu wykorzystanie natury jako obszaru działań twórczych. Tym razem inspiracją do działań artystycznych będzie twórczość pochodzącego z Ghany rzeźbiarza El Anatsui (ur. 1944), który uwagę międzynarodową zwrócił swoimi „instalacjami butelkowymi”, składających się z tysięcy aluminiowych kawałków pochodzących z recyklingu i zszytych miedzianym drutem. Uczestnicy warsztatów stworzą wielobarwne „kobierce” z naturalnych materiałów, przy pomocy różnych technik łączenia z elementami technik tkackich. Prowadzenie: Laura Dyczko. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub pod adresem mailowym: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

15.05.2024 (środa), godz. 11:30-12.30 – wykład „Gaudi. Architekt snów”
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o… Alfabet designu”, czyli wykładów mających na celu przybliżenie tematów związanych z designem i architekturą. Podczas spotkania przyjrzymy się twórczości najsłynniejszego hiszpańskiego architekta i projektanta przełomu XIX i XX wieku – Antonio Gaudiego (1852-1926). Omówimy jego projekty z różnych dziedzin architektury i sztuki, w tym dzieło jego życia – Sagrada Família – budowlę, która stała się znakiem rozpoznawczym Barcelony, jak i całej Katalonii. Prowadzenie: Karolina Boruszewska. Wejście na wykład w cenie biletu wstępu.

16.05.2024 (czwartek), godz. 16:00-17.30 – warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych „liter_A”
Kolejne spotkanie z cyklu warsztatów „WYPISZ, WYMALUJ!”. Jego uczestnicy zostaną zapoznani z przyborami i narzędziami służącymi do wykonywania typografii i grafiki. W trakcie warsztatów stworzą przestrzenne litery, które posłużą jako wyjątkowa dekoracja wnętrz mieszkalnych. Prowadzenie: Karolina Boruszewska.
Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23, 24 366 43 20 lub pod adresem mailowym: karolina.boruszewska@plockagaleria.pl.

18.05.2024 (sobota), godz. 16.00-22.00 – Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki
Na tegoroczną Noc Muzeów w Płockiej Galerii Sztuki zapraszamy od godziny 16.00 do 22.00 (wstęp wolny). Na ten wyjątkowy wieczór Galeria przygotowała wiele wydarzeń i spotkań ze sztuką. Będzie można zwiedzać z przewodnikiem wystawę malarstwa Andrzeja Adama Sadowskiego i obejrzeć w Galerii Kreski okazjonalną wystawę niepokazywanych prac z kolekcji własnej PGS, wziąć udział w rodzinnych warsztatach plastycznych, a także w innych wydarzeniach oddziałujących na wyobraźnię. W programie:

– godz. 16.00-22.00 – „Rozbłyski w mrokach nocy” – warsztaty graficzne na dziedzińcu Galerii w ramach PLENEROWEJ DRUKARNI. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do własnoręcznego wykonania odbitek z matryc drzeworytniczych, których bohaterami będą nocne owady: ćmy, świetliki i inne. Do wydarzenia będzie można dołączyć w dowolnym momencie.

– od godz. 17:00 – udostępnienie dla zwiedzających okazjonalnej okazjonalnej „Wystawy niepokazywanych obrazów” w Galerii Kreski, którą tworzą wybrane dzieła z kolekcji własnej PGS, mało znane i w większości dotąd nieprezentowane szerokiej publiczności. Są wśród nich obrazy autorstwa współczesnych polskich artystek i artystów: Benedykta Bączyka, Krystyny Brzozowskiej, Zofii Dyląg, Janusza Eysymonta, Katarzyny Karpowicz, Małgorzaty Kosiec, Jerzego T. Mroza, Mariana Rypińskiego oraz Zofii Samusik-Zaremby, pozyskane do zbiorów w ostatnich latach. W pokazywanych pracach odnajdziemy m.in. tematy  inspirowane wiecznością i nieskończonością, a także dotyczące nas samych, uwikłanych między światami,  możliwościami, których nie widać w uporządkowanej codzienności, a których odbicia widać przez moment w lustrze lub tylko w źrenicy oka kogoś obok.

– godz. 18.00 i 20.00 – oprowadzanie tematyczne z przewodnikiem po wystawie malarstwa Andrzeja A. Sadowskiego.

24.05.2024 (piątek), godz. 18:00 – wernisaż wystawy Mariusza Mikołajka „Malarstwo. Dowody istnienia”
Wystawę tworzą wielkoformatowe obrazy wrocławskiego artysty Mariusza Mikołajka, który od czterdziestu lat tworzy sztukę zaangażowaną poruszając tematykę sakralną, głęboką duchowość i metafizykę. Bogata kolorystyka, kluczowa rola światła i wyrazista faktura malarska służą niezwykłej sile ich wyrazu. Jego sztuka to specyficzna forma figuracji, będąca sugestią postaci ludzkiej, bez rysów twarzy czy charakterystycznych szczegółów.

Mariusz Mikołajek (rocznik 1958) jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu, dyplom uzyskał w 1984 r. w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. W latach 80. brał udział w niezależnym obiegu sztuki. Do oficjalnej działalności wrócił w 1991 roku. W 2012 roku z Witoldem Liszkowskim i Janem Mikołajkiem stworzył Fundację OK. Art., która działa głównie na terenie rewitalizowanej dzielnicy Nadoodrze. Jako animator działań plastycznych, akcji, warsztatów, happeningów i spotkań organizował wystawy i akcje plastyczne w niekonwencjonalnych miejscach, np. na dworcu i podwórkach, w kinie, galerii handlowej, więzieniu i schronisku dla bezdomnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych polskich i zagranicznych.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl