Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościMarzec z Płocką Galerią Sztuki

Marzec z Płocką Galerią Sztuki

Na przedwiośnie Płocka Galeria Sztuki przygotowała kilka propozycji edukacyjnych. Wśród nich znalazły się: warsztaty plastyczne „Ziarna i okruchy”, wykład o The Pritzker Architecture Prize oraz wernisaż i wystawa „Płock. RAMA ’79. Spotkanie po latach”. Ponadto zapraszamy na nasze media społecznościowe (FB i Instagram), na których przybliżamy zagadnienia ze świata sztuki oraz proponujemy działania plastyczne.

15.03.2024 (piątek) godz. 18:00 – wernisaż wystawy „Płock. RAMA ’79. Spotkanie po latach”
Wystawę tworzą prace 19 płockich plastyków, którzy należeli do  jednego z najciekawszych ugrupowań twórczych, działającego w Płocku od końca lat 70. minionego wieku. Tytułowe spotkanie po latach przypomina, że w 2024 roku mija 45 lat od założenia Płockiej Grupy Plastyków, której powstanie umownie wyznacza rok pierwszej wspólnej wystawy zbiorowej –  1979. Działająca konsekwentnie przez dekady Rama ’79, przez którą przewinęło się około 200 osób, na trwałe zapisała się na mapie kulturalnej miasta, współtworząc wyjątkowy klimat życia artystycznego Płocka. Grupa zorganizowała blisko 100 wystaw zbiorowych i indywidualnych, najwięcej w rodzinnym mieście. Te płockie prezentacje często miały miejsce w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki, mieszczącym się w  klasycystycznej kamienicy na rogu Placu Narutowicza i ulicy Tumskiej, w Domu Darmstadt czy w Spółdzielczym Domu Kultury. Ale członkowie Ramy’79 wystawiali też w innych miastach kraju: Warszawie, Kaliszu, Bydgoszczy czy w Ostrowie Wielkopolskim oraz za granicą: w Schwedt, Kolonii, Luksemburgu, Wilnie, Grodnie i Lwowie. Opiekunami artystycznymi Ramy ‘79 byli: dr Wacław Polakowski i Eugeniusz Szelągowski, natomiast liderem i animatorem wielu tematycznych wystaw Ramy ‘79 był Wiesław Kowalski.Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki prezentowany jest zróżnicowany i wielowątkowy zestaw prac, m.in. obrazy, grafiki, prace na papierze i plakaty  z prywatnej kolekcji – w większości pejzaże płockie, portrety, martwe natury, kompozycje figuralne  i nieprzedstawiające.

Uczestnicy wystawy: Jan Bembenista, Piotr Cichowski, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Henryk Jońca, Piotr Konrad, Piotr Krawczyk, Celina Litke, Jolanta Leszczyńska, Mirosław Łakomski, Anna Łuczyńska, Wojciech Marchlewski, Tadeusz Osiński, Wacław Polakowski, Daniel Ratz, Eugeniusz Szelągowski, Jerzy Sztekiel, Marek Szymborski, Jan Walkiewicz.

Patronatem honorowym wystawę „Płock – Rama ‘79. Spotkanie po latach” objął Prezydent Miasta Płocka, a jej sponsorem jest PiK Materiały Budowlane Sp.z o.o.Sp.k.

Wstęp wolny.

22.03.2024 (piątek) godz. 11:30 – wykład „Architektoniczna Nagroda Nobla. The Pritzker Architecture Prize”
Płocka Galeria Sztuki zaprasza na kolejny wykład z cyklu „Rozmowy o… Alfabet designu” – projektu mającego na celu przybliżenie tematów związanych z wzornictwem, sztuką użytkową i architekturą. To spotkanie poświęcone będzie przyznawanej od 1979 r. amerykańskiej międzynarodowej nagrodzie The Pritzker Architecture Prize, honorującej żyjącego architekta, który poprzez swoje działania, wizjonerstwo oraz konsekwentne i znaczące zaangażowanie wzbogaca i ulepsza otoczenie człowieka oraz jego środowisko budowlane. Prowadzenie: Karolina Boruszewska. Wejście na wykład w cenie biletu wstępu.

22.03.2024 (piątek) godz. 16:00 – 17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „Ziarna i okruchy”
Drugie spotkanie z cyklu warsztatów Sztuka z natury, mających na celu wykorzystanie natury jako obszaru działań twórczych. Każde spotkanie poprzedzone jest wprowadzeniem do techniki, jaka będzie stosowana na zajęciach, krótkim zarysem historycznym, przedstawieniem sylwetek oraz prac artystów z danej dziedziny. Inspiracją do działań artystycznych „Ziarna i okruchy” będzie twórczość kanadyjskiej artystki Karine Leger (ur. w 1977), która odważnie łączy geometrię z efektownymi wzorami w pejzażowe abstrakcje. Zajęcia będą okazją do zapoznania się z różnorodnością technik graficznych. Uczestnicy poznają tajniki warsztatu: materiały i narzędzia oraz skupiając uwagę na linii, formie i kolorze stworzą m.in. malarskie kompozycje w technice monotypii olejnej. Prowadzenie: Laura Dyczko. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

29.03.2024 (piątek) godz. 16:00-17:30 – warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży „LOGO”
Trzecie spotkanie z cyklu warsztatów WYPISZ, WYMALUJ!, podczas którego uczestnicy poznają przybory i techniki potrzebne do tworzenia typografii i grafiki oraz młodzież nauczy się projektowania logo. Każdy uczestnik, przy użyciu inicjałów swojego imienia i nazwiska, a także motywów wiodących na wystawie, stworzy, według własnego projektu, logo (w formie stempla) i w nieszablonowy sposób zrealizuje zadanie artystyczne, jednocześnie poznając twórczość płockich twórców prezentowanych w Płockiej Galerii Sztuki. Prowadzenie: Karolina Boruszewska. Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 23 lub 24 366 43 20.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl