Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościNiemiecka grafika ekspresjonistyczna – Wyklęta kreska
wnętrze galerii, przy mikrofonie stoi dyrektor PGS Alicja Wasilewska, obok niej Tadeusz Zaremba

Niemiecka grafika ekspresjonistyczna – Wyklęta kreska

Ekspresjonizm niemiecki to kierunek, który stał się jednym z głównych doświadczeń sztuki nowoczesnej. Najważniejszy okres ekspresjonizmu niemieckiego przypadł na lata 1905-1923. Na wystawie w Płockiej Galerii Sztuki zaprezentowane zostaną oryginalne grafiki czołowych ekspresjonistów niemieckich, m.in.: Ernsta Barlacha, Ericha Heckela, Otto Müllera, Maxa Pechsteina czy Karla Schmidta-Rottluffa, które pochodzą ze specjalnego, limitowanego wydawnictwa: Teki graficznej wydanej w 1923 roku z okazji sześćdziesiątych urodzin niemieckiego poety i dramaturga Arno Holza w nakładzie 100 egzemplarzy. Pierwotnie teka liczyła 27 grafik wykonanych w różnych technikach przez 27 artystów znanych z działalności m.in. w takich ugrupowaniach jak Die Brücke (Most) czy Der Blaue Reiter (Błękitny Jeździec). Niestety, kolekcja stopniowo uległa rozproszeniu, licząc jeszcze do 1997 roku 15 grafik, a obecnie jest to już tylko 12 prac.

Wystawa niemieckiej grafiki ekspresjonistycznej w Galerii Kreski to niecodzienne wydarzenie i niepowtarzalna okazja do zetknięcia się z oryginalnymi dziełami twórców światowej sławy, których prace do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Płocka wystawa to także doskonała okazja do bliższego poznania samej historii kierunku, w tym także osobistych, nierzadko tragicznych, losów artystów z nim związanych. Wiele z prezentowanych na wystawie dzieł jest sygnowanych nazwiskami tych, którzy trafili na hitlerowską listę „artystów zdegenerowanych”, wobec których naziści stosowali szereg represji, szykan, w tym głównie zakaz pracy twórczej i konfiskatę dzieł, co w niektórych przypadkach miało tragiczny oddźwięk (tak było w przypadku Ernsta Ludwiga Kirchnera, który po konfiskacie przez nazistów około 650 swoich dzieł, popełnił samobójstwo czy Ernsta Barlacha, którego martwego znaleziono w pustej pracowni). 

Tytuł „Wyklęta kreska” jest znaczący nie tylko w kontekście wystawianych dzieł. Ma on zwrócić uwagę m.in. na aspekt historyczny sztuki oraz ówczesne burzliwe tło polityczno-społeczne lat 30-tych w Niemczech. Tragizm dziejów ilustruje historia jednej z najsłynniejszych wystaw sztuki propagandowej XX wieku „Entartete Kunst” (Sztuki zdegenerowanej) – zorganizowanej w 1937 roku w Monachium przez nazistów, celem ukazania w całej okazałości dzieł-produktów „kulturalnego rozkładu”. Zaprezentowanych wówczas około 600 prac pochodziło w większości z muzeów i od prywatnych kolekcjonerów, które skonfiskowano pod hasłem „czyszczenia” ze „sztuki zdegenerowanej”. 

Prezentowane w Płockiej Galerii Sztuki grafiki mają zróżnicowaną tematykę i formę: od dramatycznie ekspresyjnej litografi „Wędrująca śmieć” Ernsta Barlacha, po pełen prostoty akt Otto Müllera czy grubo cięty drzeworyt Karla Schmidta-Rottluffa, przedstawiający „Głowę robotnika”. Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć także prace m.in. Maxa Liebermanna – współzałożyciela Berlińskiej Secesji czy Karla Caspara – współtwórcy Nowej Secesji Monachijskiej. Dziś dzieła ekspresjonistów, zwłaszcza malarskie i teki oryginalnych grafik, bywają rzadkością, dlatego pragnę wyrazić swoją wdzięczność właścicielowi kolekcji za możliwość udostępnienia jej szerokiej publiczności.

Wystawa trwa od 09.07.2011 do 31.07.2011 r.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl