Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościObrazkowy świat Franciszki
rysunek Franciszki Themerson - dwie postaci na siebie patrzą, ich głowy są w ozdobnych ramkach - żółtej i bladozielonej

Obrazkowy świat Franciszki

W Płockiej Galerii Sztuki w sobotę 19 października o godzinie 18, wernisażem wystawy Franciszki Themerson „Ludzie i Kreski, rysunki z lat 50. i 60. XX wieku” zostanie uroczyście rozpoczęty Festiwal Themersonów. Wernisaż uświetnią „dźwięki i znaki”, czyli koncert Płock Percussion Duo Adama Mieczykowskiego i Michała Zawadzkiego. Wystawę w Galerii Kreski będzie można oglądać do końca października.
„Ludzie i Kreski” to 25 rysunków Franciszki Themerson, które narysowała w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Prace pochodzą z cykli: Nowa architektura (koniec lat 50.) i Ślady życia (początek lat 60.). Tworząc je, Franciszka Themerson używała różnych technik. Obok grubej kreski pojawia się rysowana cienkim piórkiem czy długopisem. Powstają prace, które rozbrajają prostotą i oszczędnością środków. – Znalazłam wreszcie wizualny język, którego szukałam, by móc poznawać i przekazywać rzeczywistość, tak jak jej doświadczałam. Język bi-abstrakcyjny. Jak już wspomniałam – nie wymyśliłam go, ale go wymalowałam. A teraz pozwalam mu się rozwijać w zgodzie z jego własnymi prawami – mówiła o swoich pracach Franciszka Themerson.

Nick Wadley o prezentowanych w Płockiej Galerii Sztuki „Ludziach i Kreskach” napisał: Jest to dziwny świat obrazkowy, pozbawiony powagi i logiki świata rzeczywistego, a jednocześnie nacechowany silnym poczuciem prawdziwego dramatu istnienia. W miarę, jak język rysunków Franciszki dojrzewał, coraz bardziej zbliżały się do siebie ślady ludzi i otoczenia, aż w końcu przeobraziły się w improwizacje kresek na kształt pisma rysunkowego.

Franciszka Themerson (1907-1988) była córką malarza Jakuba Weinlesa i pianistki Łucji Weinles. W latach 1918-1922 uczyła się w Warszawskiej Akademii Muzycznej, a potem w Akademii Sztuk Pięknych studiowała malarstwo w pracowni Tadeusza Pruszkowskiego. W czasie studiów spotkała Stefana Themersona, w 1931 r. została jego żoną. Wspólnie zakładają Spółdzielnię Autorów Filmowych i wydają pismo „f.a.” (film artystyczny), którego Franciszka jest redaktorem artystycznym. Rysunki Franciszki pojawiają się w ksiązkach dla dzieci oraz m.in. w „Płomyku” i „Wiadomościach Literackich”. W 1937 roku Themersonowie wyjeżdżają do Francji, a po wybuchu wojny do Anglii, gdzie mieszkali do końca życia.

Franciszka i Stefan Themersonowie tworząc sztukę cały czas eksperymentowali, poszukiwali nowych form wypowiedzi artystycznej. Franciszka malowała i ilustrowała książki, a także zajmowała się projektowaniem scenografii i kostiumów. Jej mąż, pochodzący z Płocka Stefan Themerson tworzył literaturę w trzech językach, zaprojektował stół trickowy, służący do tworzenia filmów. Themersonowie wspólnie zajmowali się fotografią i filmem, realizując kilka filmów eksperymentalnych. Stworzyli oficynę wydawniczą Gaberbocchus Press (1948–1979), założyli Common Room – miejsca spotkań intelektualistów, artystów i naukowców (1957–1959. Themersonowie należeli do grona najbardziej wszechstronnych twórców awangardowych.

Płock Percussion Duo Mieczykowski/Zawadzki zadebiutowało we wrześniu 2010 roku podczas pierwszej edycji festiwalu SkArPa. Tworzą go perkusiści związani obecnie z Płocką Orkiestrą Symfoniczną. Adam Mieczykowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie perkusji. Grał w legendarnym Poznańskim Zespole Perkusyjnym pod kierunkiem prof. Jerzego Zgodzińskiego, ponad 10 lat współpracował z Orkiestrą Kameralną ,,Amadeusz” PR pod dyrekcją Agnieszki Duczmal w Poznaniu. Z tymi zespołami koncertował w całej Europie i dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Obecnie jest dyrektorem Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Michał Zawadzki jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz holenderskiej Hogeschool voor de Kunsten Utrecht. Z wyróżnieniem ukończył klasę perkusji prof. Adama Mieczykowskiego w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Płocku. Współpracował między innymi z Filharmonią Wrocławską oraz Filharmonią Dolnośląską Jeleniej Górze. Ma za sobą nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Obecnie jako perkusista związany z Płocką Orkiestrą Symfoniczną.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl