Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościPo raz pierwszy w Polsce
Wnętrze PGS. Od lewej stoją: kuratorka i projektantka obu wystaw - Monika Chrabąszcz-Tarkowska, Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki – Alicja Wasilewska, Prokurent Fundacji Czas Dzieci - Jolanta Wrzesińska, Monika Grochowska - córka Bohdana Butenki.

Po raz pierwszy w Polsce

Do 28 sierpnia w Płockiej Galerii Sztuki można oglądać dwie wystawy przybliżające twórczość Bohdana Butenki, jednego z najbardziej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów: interaktywną, dedykowaną przede wszystkim dzieciom – „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje” oraz „Czterdzieści książek zrobionych jak sweter”. – Płocka Galeria Sztuki po raz pierwszy w Polsce prezentuje tak obszerną twórczość Mistrza Butenki. Wystawy stanowią niecodzienną okazję do prześledzenia jego fenomenu i precyzji twórczej – podkreślała podczas piątkowego wernisażu dyrektor PGS Alicja Wasilewska, dziękując jednocześnie za wsparcie merytoryczne i udostępnienie dzieł Monice Grochowskiej, córce Bohdana Butenki, której podziękowała również kuratorka wystaw Monika Chrabąszcz-Tarkowska. – Mogłam obejrzeć kawał historii, kolejne procesy projektowe, zmiany stylu rysowania – dodała kuratorka.

Ekspozycja „Czterdzieści książek zrobionych jak sweter” to ponad 200 ilustracji, obwolut czy wyklejek Butenki, który był „architektem książek”, przygotowując wydawnictwa od strony tytułowej po okładkę, uzupełniając strony nie tylko ilustracjami, ale komentarzami i dokładnymi instrukcjami dla drukarzy. Projektował książki podobnie jak sweter, oczko po oczku. Wystawa dla starszego odbiorcy jest wędrówką po całej twórczości artysty – od lat 50. i przez kolejne dekady XX wieku, aż do lat dwutysięcznych – od ilustracji tomiku poezji Asnyka, przez póżniejsze książki: „Przygody Gapiszona”, „Gucio i cezar”, „Pan Maluśkiewicz i wieloryb” Tuwima czy „Panna z mokrą głową” Makuszyńskiego.

Podczas zwiedzania dedykowanej dzieciom wystawy „Dziura w całym! Bohdan Butenko. Ilustracje” nikt nie będzie się nudził. Wystawa, zainspirowana sposobem myślenia i nowatorskimi pomysłami Mistrza, ma swoją ścieżkę zwiedzania, z rozwiązywaniem zagadek i rysowaniem. Ta ekspozycja po raz pierwszy była pokazana w 2019 r. i otwierał ją sam Butenko.

Kuratorką i projektantką obu prezentowanych ekspozycji jest Monika Chrabąszcz-Tarkowska. Wystawy honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Współorganizatorzy: Płock Stolica Kultury Mazowsza 2022, Mazowsze Serce Polski; partner – Fundacja Czas Dzieci.

Wystawy współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl