Płocka Galeria Sztuki

Wnętrze Galerii. Dwóch mężczyzn siedzi na ławeczce i romazmawia. W tle obrazy Tomasza Zjawionego

Powrotu już nie ma

To pierwsza tak obszerna prezentacja twórczości Tomasza Zjawionego w jego dorobku i jednocześnie próba retrospektywnego spojrzenia na dotychczasową działalność – podkreślała podczas wernisażu Dyrektor Galerii Alicja Wasilewska.

Wystawę otwiera cykl „Doły”, ukazujący postindustrialne pejzaże architektoniczne Łodzi utrzymane w kolorze egzystencjalnej szarości. Następnie zaprezentowane zostały obrazy malowane w czasie pandemii, na których pojawia się człowiek, który stopniowo staje się jednym z głównych bohaterów jego kolejnych dzieł. Wiele spośród prezentowanych prac to ekspresyjne szkice na papierze zmierzające w stronę abstrakcji. Na ekspozycji znalazły się także obiekty z tkanin, które skłaniają widzów do interakcji. Są wynikiem pierwszych studiów Tomasza Zjawionego czyli projektowania wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
W Galerii Kreski premierowo zaprezentowane zostały obrazy utrzymane w barokowej stylistyce i kameralnym formacie. Twórczość Tomasza Zjawionego jest różnorodna – z jednej strony potrafi on stworzyć na płótnie iluzję rzeczywistości, z drugiej świat surrealny i tajemniczy.

Wystawie towarzyszy katalog z tekstami autorstwa historyków i krytyków sztuki: Moniki Nowakowskiej oraz Krzysztofa Cichonia, będącymi próbą całościowego spojrzenia na twórczość Tomasza Zjawionego.

Ekspozycję będzie można oglądać do 3 kwietnia.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 9 13 15 7

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl