Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościProjekt murali zakończony
ściana budynku, a na niej mural. Na bladoniebieskim tle w odcieniach szarych popiersie goryla z toporem z gorylem

Projekt murali zakończony

Kolejne dwie ściany budynków płockiej Starówki ożyły i przyciągają wzrok. Dwa nowe murale, na ścianie przy ul. Sienkiewicza 39 i Kwiatka 14, można już oglądać i odkrywać ich szczegóły.

Namalowanie czterech murali, czyli jeden z punktów „Razem dla rewitalizacji”, pilotażowego programu rewitalizacji społecznej Obszaru Starego Miasta, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, Gminę Płock przy udziale Stowarzyszenia Centrum Innowacji Społeczeństwa Informacyjnego i przy współpracy z Płocką Galerią Sztuki – zakończony. Murale M-City’ego, Krika, Foxy & Wiura oraz Inwazji są już znakiem rozpoznawczym dla Płocka i atrakcją turystyczną.

Pierwszy mural został ukończony 1 kwietnia, na ścianie sąsiadującej z PGS kamienicy przy ul. Sienkiewicz 36. Został zaprojektowany i wykonany przez Mariusza Warasa, znanego na całym świecie jako M-City. Zniszczoną i zaniedbaną ścianę budynku pokryło okazałych rozmiarów malowidło. W czarno-białej stylistyce, przy pomocy szablonu, powstał osobliwy pejzaż miejski ze swoimi dymiącymi kominami i budynkami, otoczony przez nietypowego smoka-węża morskiego.

Również na przełomie marca i kwietnia b.r. przy ul. Kwiatka 10, na tylnej ścianie budynku, widocznej od strony ulicy Sienkiewicza (za dzikim parkingiem) widnieje ciekawy mural autorstwa Krika.

Teraz powstały jeszcze dwa, które zakończyły realizację projektu. Mural przy Sienkiewicza 39 – Gorillo – jest autorstwa twórcy, znanego jako Inwazja. Uwaga Inwazja jest uznawany za najstarszego polskiego street artowca. Jego pierwszy atak nastąpił latem 1996 roku w Sopocie. W Trójmieście pojawiały się jego prace, począwszy od małych wlepek i rysunków po duże realizacje ścienne. – Ja rysowałem koła i tak pojawił się „ufoludek”, nasunęło się proste skojarzenie…obcy…inwazja…Uwaga! Inwazja!!! – przybliża swoje początki twórcze artysta. Kolejne murale ozdobiły ściany budynków między innymi w Hamburgu, Berlinie, Warszawie. 11-letni syn Inwazji już maluje ściany jako Inwazja Junior.

Na ścianie przy Kwiatka 14 pojawiła się dziewczyna na motorze, duetu Foxy & Wiur, czyli DOA. Artyści, choć różni ich podejście do malowania, styl i technika, to jednak tworzą razem. Jak twierdzi Foxy, która maluje szybko i niedokładnie, Wiur jest perfekcjonistą. Wiur to grafik, rysownik, malarz. Od 1995 roku związany z gdańską sceną graffiti. Charakterystyczną cechą jego prac jest użycie grubego konturu i wielu kolorów. Foxy to historyk sztuki, rysownik, malarka i projektantka ubrań. Od 1996 roku na scenie graffiti. Najczęściej maluje baśniowe kobiety o białej skórze i przymkniętych oczach, inspiracją dla niej jest secesja oraz japońskie grafiki. Prace Foxy & Wiura można oglądać w wielu miastach Polski i za granicą.

Płocka Galeria Sztuki, na prośbę Stowarzyszenia sprawowała nadzór artystyczny nad opisanym przedsięwzięciem.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl