Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościRzeczywiste / Wyobrażone na zakończenie jubileuszu

Rzeczywiste / Wyobrażone na zakończenie jubileuszu

10 grudnia 2021 r. o godzinie 18.00 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy zbiorowej płockiego środowiska artystycznego. Tegoroczna prezentacja pod tytułem „Rzeczywiste/Wyobrażone” wieńczy obchody jubileuszu 40-lecia działalności Płockiej Galerii Sztuki. Wystawę, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Płocka Andrzeja Nowakowskiego, będzie można oglądać do 9 stycznia 2022 roku, a jej kuratorem jest Alicja Wasilewska, dyrektor PGS.

W ciągu mijających 40 lat Galeria zmieniała się, tak jak wszystko wokół. Jednak przez cały ten czas niezmienne było to, że każdego roku wiele uwagi poświęcaliśmy sztuce płockich artystów, organizując pokazy indywidualne i zbiorowe ich twórczości. Zaproponowany temat „Rzeczywiste/Wyobrażone” sprawił, że zaproszenie do wzięcia udziału w tegorocznej wystawie zbiorowej przyjęło 22 twórców – dwadzieścia dwie osobowości z różnych pokoleń, każda o innej wrażliwości, o innym rodzaju uważności i obserwacji, o odmiennych poglądach.

Ekspozycję tworzą prace z wielu dziedzin sztuki: od malarstwa, rysunku, po grafikę warsztatową, komputerową i tkaninę artystyczną. Jak podkreśla w tekście umieszczonym w katalogu towarzyszącym wystawie jej kurator Alicja Wasilewska, artyści w swoich dziełach „zaproponowali szerokie spektrum zagadnień, koncentrujących się wokół tytułowych kategorii. Artystyczne komentarze dotyczą zarówno czasu minionego, jak aktualnej rzeczywistości”.

W dobie trwającej blisko dwa lata pandemii autorzy i autorki prac dzielą się z odbiorcami zarówno swoimi lękami i obawami, ukazując zmieniającą się rzeczywistość, problemy społeczne i artystyczne oraz zagrożenia ekologiczne, ale także zapraszają do własnego, pełnego zachwytu, fascynacji i zadziwienia świata wewnętrznego. „W swoich pracach nie stronią od figuracji czy mimetyzmu, chętnie korzystają także z surrealistycznej stylistyki. Poprzez różne formy, znaki, wyobrażenia i symbole starają się nas przekonać, że to co trwa, istnieje także dzięki sztuce. Zachęcają do uważnego ich „czytania” i interpretowania” – wyjaśnia kurator wystawy.

Prezentowane prace uświadamiają, jak różne mogą być odczucia rzeczywistości i postrzeganie świata: od zmysłowego, fizycznego, po wizje świata wewnętrznego, odwołującego się chociażby do wyobraźni, snów, marzeń, symboli czy przeczuć. „Który z tych światów jest bardziej realny nie rozstrzygnie żadna statystyka. W większości prezentowanych przez artystów prac widoczna jest chęć nawiązania dialogu z widzem, chęć „opowiedzenia” osobistych odczuć i historii. Rzeczy, zjawiska, miejsca, sytuacje przedstawione, które pojawiają się w dziełach uczestników tegorocznej wystawy środowiskowej, to często ważne dla artystów, zapamiętane z perspektywy czasu przekazy i treści, nierzadko o uniwersalnym przesłaniu. W intrygujący sposób skłaniają do refleksji nad otaczającą rzeczywistością, istotą mijającego czasu, pozycji i obecności człowieka w świecie, a także nad sensem i rolą w nim sztuki i artystów”- dodaje Alicja Wasilewska.

W wystawie uczestniczą znani stałym gościom Galerii twórcy: Katarzyna Bąkowska-Roszkowska, Laura Dyczko, Dorota Goleniewska-Szelągowska, Dorota Nadrowska-Guściora, Iwona Korgul-Wyszatycka, Anna Krzemińska, Aniela Ewa Lewandowska, Anna Macionek-Stańko, Wiesław Nadrowski, Stanisław Płuciennik, Zofia Samusik-Zaremba, Magdalena Sikorska-Tokarska, Stanisław Staniewski, Andrew Stewart, Eugeniusz Szelągowski, Maria Weigl-Wojnarowska, Szymon Zaremba, a także będący na początku swojej drogi artystycznej młodzi twórcy: Dorota Kwiatkowska, Dawid Andrzej Ławicki, Dominik Mikołajczyk, Karolina Pniewska i Sylwia Wyszyńska.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl