Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościSierpień w Płockiej Galerii Sztuki

Sierpień w Płockiej Galerii Sztuki

Podczas drugiego miesiąca wakacji Płocka Galeria Sztuki proponuje spotkania ze światową sztuką w ramach wakacyjnego cyklu filmów on-line dla dzieci i dorosłych „Zrozumieć i polubić…”, zwiedzanie Międzynarodowej Wystawy Ilustracji „The Power of Pictures” (Siła Ilustracji), a także uczestnictwo w rodzinnych warsztatach plastycznych.

„Zrozumieć i polubić….” to cotygodniowe (środy) spotkania z wybranym arcydziełem sztuki, które poprowadzi historyczka sztuki i wykładowczyni w katowickiej Akademii Sztuki Pięknych prof. dr hab. Irma Kozina. Cztery spotkania będą próbą interpretacji i zrozumienia przekazu światowych arcydzieł. Warto z nami spróbować zrozumieć, polubić, cieszyć się sztuką i ”kraść̕” jej piękno.

W Międzynarodowej Wystawie Ilustracji „The Power of Pictures”, zorganizowanej we współpracy z Ambasadą Estonii w Warszawie, biorą udział europejscy artystki i artyści. Składają się na nią prace prezentowane w ramach wystaw „Fox Spirit. Fox Charm” (Duch lisa. Urok lisa) oraz ilustracje z estońskiego wydania „Bajek robotów” Stanisława Lema. Do 27 sierpnia 2023 do zwiedzania ekspozycji zapraszamy całe rodziny, w tym także dzieci. Zapraszamy do sprawdzenia, czyja artystyczna wizja orientalnego lisa jest mu najbliższa i na ile sposobów można go interpretować, czy w podobny sposób wyobrażają sobie Lemowskich Palatynidów czy kosmoluda.

3.08.2023 (czwartek), godz. 16:00-17.30 – rodzinne warsztaty plastyczne „Harmonia koła i kwadratu”.

Te dwie figury i właśnie symetrycznie układające się w nich wzory to punkt wyjściowy do stworzenia mandali we własnej intencji, przy użyciu różnego rodzaju roślin i materiałów. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

9.08.2023 (środa)Zrozumieć i polubić … – wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką.

Miejsce: Facebook Płockiej Galerii Sztuki, godz.13.00. Marcel Duchamp (1887-1968), francuski malarz, rzeźbiarz, twórca filmowy i szachista, kojarzony z nurtami kubizmu, dada i sztuki konceptualnej, jest twórcą znajdującej się w Muzeum Sztuki w Filadelfii Wielkiej Szyby. Jego słynne „anty-arcydzieło” – Panna młoda rozbierana przez swoich kawalerów, znane także jako Wielka szyba, powstało w latach 1915-1923 i dzieli się na dwie części. Górna jest królestwem Panny Młodej, zaś dolna należy do kawalerów.  Zapraszamy do odkrywania z historyczką sztuki prof. dr hab. Irmą Koziną tego niezwykle zagadkowego dzieła, mającego olbrzymią ilość interpretacji.

10.08.2023 (czwartek), godz. 16:00-17.30 – rodzinne warsztaty plastyczne „Tworzymy talizmany”.

Jak komponować formy przestrzenne? jakie możliwości daje wykorzystywanie materiałów naturalnych? Podczas zajęć każdy będzie mógł odkryć swój manualny talent. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych.

Wstęp wolny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy, tel.  24 366 43 23 lub  24 366 43 20.

16.08.2023 (środa) – Zrozumieć i polubić … – wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką. 

Miejsce: Facebook Płockiej Galerii Sztuki, godz.13.00.
Peter Paul Rubens (1577-1640) – flamandzki malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy epoki baroku, jest twórcą obrazu Krajobraz burzowy z Jupiterem, Merkurym, Filemonem i Baucis (namalowany między 1620 a 1625 rokiem), który obecnie znajduje się w Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu. O tym, kiedy i pod jaką postacią możemy spotkać bogów czy kim byli bohaterowie obrazu Rubensa opowie historyczka sztuki prof. dr hab. Irma Kozina.

23.08.2023 (środa) – Zrozumieć i polubić … – wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką. 

Miejsce: Facebook Płockiej Galerii Sztuki, godz.13.00.

Ołtarz Gandawski, stworzony przez braci Huberta i Jana van Eyck dla kościoła św. Bawona w Gandawie i ukończony w 1432 roku, to monumentalne arcydzieło – wysokie na ponad 3,5 m i szerokości przy otwartych skrzydłach ponad 5 metrów. W jego 24 kwaterach malarze umieścili ponad 250 postaci. Na centralnym panelu, w dolnej części otwartego ołtarza, wyobrażona została tzw. adoracja Baranka Mistycznego, od którego słynny poliptyk tablicowy wziął swą nazwę. O dziele, zamówionym przez bogatego kupca i finansistę Joosta Vijdta do prywatnej kaplicy jego i jego żony, opowie historyczka sztuki prof. dr hab. Irma Kozina.

30.08.2023 (środa)Zrozumieć i polubić … – wakacyjny cykl spotkań/filmów on-line ze sztuką. 

Miejsce: Facebook Płockiej Galerii Sztuki, godz.13.00.

Nicolas Poussin(1594-1655), najwybitniejszy przedstawiciel nurtu klasycznego we francuskim malarstwie XVII wieku, namalował swoje najważniejsze dzieło  Et in Arcadia ego między 1638 a 1640 rokiem. Znajdujący się w paryskim Luwrze obraz przedstawia trzech pasterzy i kobietę, którzy z uwagą przyglądają się napisowi na stojącym samotnie grobowcu „Et in Arcadia ego”. Można te słowa interpretować dwojako: I ja żyłem w Arkadii albo Ja (śmierć) jestem nawet w Arkadii. O obrazie, który wisiał w prywatnych apartamentach Ludwika XIV i nie był wystawiany na widok publiczny opowie historyczka sztuki prof. dr hab. Irma Kozina.

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 15 16 13 12 6

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl