Płocka Galeria Sztuki

Płocka Galeria SztukiAktualnościWidzenie powtórne. Podróż artystyczna szlakiem Józefa Czapskiego.
plakat reklamowy z informacją o wystawie z prawej strony, czyli Grzegorz Kozera widzenie powtórne, a po lewej na krześle siedzi mężczyzna (Józej czapski) i maluje

Widzenie powtórne. Podróż artystyczna szlakiem Józefa Czapskiego.

Płocka Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Widzenie powtórne”, artystycznego projektu Grzegorza Kozery, prezentowanego w Galerii Kreski od 26 czerwca do 2 sierpnia. Dla artysty, ten kolażowo-malarski cykl, obok osobistych spostrzeżeń i pomysłów, to również odzwierciedlenie fascynacji wrażliwością wizualną Józefa Czapskiego (1896 – 1993)– malarza, pisarza, współzałożyciela paryskiej „Kultury” i Komitetu Paryskiego, którego śladami Kozera podążył w 2019 roku do Ameryki Południowej. Podczas swojej blisko miesiąc trwającej wyprawy, artysta odwiedził większość miejsc, w których Czapski przebywał w 1955 roku. Podróż do Urugwaju i Brazylii, z pominięciem niebezpiecznej politycznie Wenezueli, to była, jak sam podkreśla, „metaforyczna rekonstrukcja zagubionych szkiców (Czapskiego), mająca posłużyć do namalowania na ich podstawie obrazów. Podążając szlakiem artysty starałem się upamiętnić jego wędrówkę, a także zbierałem materiały do serii płócien i kolaży, które byłyby artystycznym hommage à Czapski”.Ze swojej podróży do Ameryki Południowej, Kozera przywiózł między innymi bilety, prasę, znaczki, ulotki i etykiety, które wykorzystał przy tworzeniu kolaży. Dla krytyka sztuki Anny Baranowej, Kozera jest artystą, „który z zaskakującą swobodą przetwarza znalezione i zauważone tropy ikoniczne w nowe obrazy – zachwycające oryginalną formą i skojarzeniami. Kolaże Kozery bywają tak gęste, że przypominają palimpsest…”. Po powrocie te „pamiątki” były przekształcane zgodnie z „widzeniem powtórnym”. Dzięki temu na wystawie, obok pocztówek-kolaży z Rio de Janeiro, będzie można zobaczyć ciekawe kompozycje, pełne  nieoczywistych kadrów,  kolorów i nietypowych struktur.

Dyrektor Płockiej Galerii Sztuki Alicja Wasilewska, w tekście katalogu towarzyszącego wystawie,  zwraca uwagę na  rodzaj kronikarskiego zapisu śladów i  historii, powtórnie zestawionych i zmontowanych przez artystę w zaskakujące kolaże, ukazujące jego osobisty ogląd świata. „Odnajdziemy w nich echo bogatej w przeżycia kulturowe i bodźce artystyczne wyprawy, nowe  i przedziwne skrawki różnych rzeczywistości, nieznane dotąd światy i miasta antypodów, którym warto poświęcić dłuższą uwagę. Właśnie takie inicjatywy i działania historyczno-rekonstrukcyjne, jak  wyprawa Grzegorza Kozery, sprzyjają ciągłości kultury. Tym ciekawiej prezentuje się w Galerii Kreski wystawa, będąca również okazją do spojrzenia na nią w kontekście trzech zdwojeń: przestrzeni galerii, podróży powtórzonej jako akcja artystyczna i najważniejszego – zamiaru i chęci obserwowania świata najprościej, jak się da. Być może, poprzez prezentowane prace to, co wydawało się już trwale oddzielone, uwięzione w swoich epokach i nawykach skojarzeniowych, ma szansę na poszerzenie spektrum obserwacji. Podróż i pracę nad projektem umożliwiło autorowi stypendium Młoda Polska 2019.

Grzegorz Kozera (1983) – malarz, twórca kolaży. W latach 2003 – 2008 studiował historię sztuki na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie; od 2006 roku na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W roku akademickim 2008/2009 odbył Stypendium Erasmus na uczelni Universidad de Granada w Hiszpanii; dyplom z malarstwa z Wyróżnieniem Rektorskim w pracowni Przestrzeni Malarstwa Profesora Leona Tarasewicza i Doktora Pawła Susida w 2011. Był m.in. dwukrotnym stypendystą Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (2014; 2016) oraz został wyróżniony na konkursie 42. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2015. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa  „Widzenie powtórne” będzie otwarta dla zwiedzających od piątku 26  czerwca, wyjątkowo w godzinach 14.00-21.00. Ze względu na sytuację epidemiczną,  zamiast tradycyjnego wernisażu zapraszamy na dwa spotkania z artystą – Grzegorzem Kozerą,  który przybliży kontekst prezentowanych dzieł i odpowie na pytania.
Pierwsze spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.00. Na kolejne zapraszamy w godzinach 18.00 – 20.00.
 Tylko w tym dniu bilet wstępu będzie kosztować 2 zł, a w jego cenie będzie można nie tylko zwiedzić ekspozycję, ale także otrzymać w prezencie oryginalny plakat  zaprojektowany przez artystę do wystawy. Czas trwania wystawy:  26.06 – 2.08.2020

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

17 18 14 22 19 23

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl