Płocka Galeria Sztuki

Wizualne uniwersum

W piątek 21 lipca o godzinie 18.00 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na wernisaż wystawy Olgi Naliwajko „Okres przejściowy między poduszką, a nożem”. Prace artystki będą prezentowane do 6 sierpnia w Galerii Kreski.

Wystawa jest spojrzeniem w głąb osobistych wspomnień i doświadczeń Olgi Naliwajko, które ją ukształtowały. „W ciągu dnia wiele uwagi skupiamy na zdarzeniach nierzeczywistych. Śnienie: osiem godzin. Film: godzina, pięćdziesiąt minut. Rozdział książki: dwadzieścia minut. Sen jest ogonem halucynacji, zmyślenie – jej pyskiem” – opowiada o swojej wystawie artystka i dodaje, że jest to wystawa „o długim miesiącu, w którym kwiaty nie rozróżniały pór roku, a szaleństwo było narzędziem adaptacji, poszerzającym zakres danych treningowych mózgu”.

Przedstawione przez nią wizualne uniwersum wypełniają niepokojące, przewrotne i osobliwe wizerunki, sceny i przedstawienia. Ujęte i zestawione ze sobą zmuszają widzów do refleksji. Bogate w język symboli i nawiązań, poruszają tematy i sprawy odnoszące się do naszego otoczenia. Są rodzajem plastycznego zapisu istnienia „tu i teraz” oraz fantazji inspirowanych szerokim obrazem współczesności, a także systemem przekonań zakorzenionych w świadomości społecznej. Krytyk sztuki Damian Żejmo widzi w kolażach Olgi Naliwajko odwołania do sztuki plakatowej Zbigniewa Waszczeniuka, artysty wszechstronnego, który prezentował swoje prace m.in. w  Bazylei, Paryżu, Sztokholmie.

Olga Lola Naliwajko (ur. w 1993 r. w Katowicach) uzyskała dyplom w 2021 r. w Wyższej Szkole Artystycznej w Warszawie, kierunek malarstwo ze specjalnością malarstwo w scenografii, obejmującym charakteryzację filmową i teatralną oraz elementy kostiumografii i scenografii. Artystkę interesują między innymi zagadnienia takie, jak przypadek w sztuce i procesie tworzenia.

Wybrane wystawy indywidualne i zbiorowe: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (2018), Galeria „W Bramie”, Chorzowskie Centrum Kultury (2022), Galeria „Klatka na Sztukę”, Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego (2023).

Zobacz nasze wystawy

Galeria zdjęć

24 22 20 21 18 16

Zobacz więcej zdjęć

Obserwuj nas na bieżąco

Zapisz się do newslettera

© 2024 Płocka Galeria Sztuki. Wszystkie Prawa Zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Hedea.pl